Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Funguje bělení zubů kokosovým olejem a jak na to?

Funguje bělení zubů kokosovým olejem a jak na to?

Víte, že často je pro bělení zubů doporučovaný kokosový olej? Ten můžete mít v domácnosti i pro jiné účely, a tak vás bělení tímto způsobem nebude stát skoro nic. Ale opravdu je čištění zubů kokosovým olejem účinné?

Jaké přínosy a využití má kokosový olej?

Jak na žluté zuby? Jedním z prostředků, které můžete mít pro tyto účely doma ve spíži, je kokosový olej. Alespoň se o tom často dočtete na internetu. Řada odborníků, převážně zubařů, se však shoduje na tom, že kokosový olej vaše zuby nevybělí. Proč? Nemá žádné bělící schopnosti. Co se přínosů pro ústní dutinu týče, je kokosový olej antibakteriální, a proto může zlepšit vaši ústní hygienu.

Výhody kokosového oleje

 • je to přírodní produkt s obsahem cenných látek,
 • působí antibakteriálně,
 • urychluje hojení drobných ran,
 • je vhodný pro vnitřní i vnější užití.

Využití kokosového oleje 

 • kokosový olej můžete použít při péči o vaši ústní dutinu,
 • lze ho zahrnout do rutinní péče o vaši pleť, tělo, nehty  i vlasy,
 • pomáhá s léčbou akné,
 • používá se na smažení (pokrmy díky něj získávají exotickou příchuť).

Proč čištění zubů kokosovým olejem zuby nebělí?

Bělení zubů kokosovým olejem patří mezi nejčastěji doporučované způsoby, které přírodní bělení zubů nabízí. Většina odborníků se však shoduje na tom, že ačkoliv je kokosový olej v různých aspektech velmi přínosný, zuby nebělí.

Pro to, abyste se opravdu zbavili žlutého odstínu zubů, je nutné použít peroxid vodíku nebo karbamid peroxid (který používají zubaři). Toto je jediný osvědčený recept, jak mít zuby bělejší. Řada jiných doporučení, převážně babských rad, zuby buď vůbec nevybělí nebo se jedná jen o dočasný efekt s řadou negativních vedlejších účinků. 

Kokosový olej zuby přímo neohrožuje

Dobrou zprávou je, že čištění zubů kokosovým olejem zuby neohrožuje podobně jako použití jedlé sody na zuby. Kokosový olej je přírodní a neobsahuje žádná abraziva, která by mohla způsobit mechanické poškození zubní skloviny. Vzhledem ke svému složení sklovinu neleptá ani chemicky. Proto můžete kokosový olej klidně zahrnout do vaší zubní hygieny. 

Kokosový olej je přírodní

Přínosy kokosového oleje na ústní dutinu

 • kokosový olej působí antibakteriálně, a proto zvýší hygienu vaší ústní dutiny,
 • masáž kokosovým olejem posílí a zklidní dásně,
 • hojí drobné ranky a podráždění,
 • má příjemnou chuť.

Jak si z kokosového oleje vytvořit zubní pastu?

Některé informace na internetu doporučují smíchat kokosový olej s jedlou sodou, čímž dosáhnete husté pasty, kterou potom můžete použít na čištění zubů. My však tento postup nedoporučujeme. V případě, že chcete na zuby použít kokosový olej, doporučujeme ho používat samostatně, a to jednoduše tak, že si trošku kokosového oleje (většinou má ztuhlou formu) dřevěnou špachtlí (pro udržení hygieny celého balení) nanesete na zubní kartáček a zuby si umyjete tak, jak jste zvyklí.

Protože však kokosový olej nemá extra čistící účinky a spíše ústní dutinu svým složením dezinfikuje, doporučujeme olej použít až po klasickém vyčištění zubů.

Kokosový olej a jeho účinky na zuby – shrnutí

Už tedy víme, že kokosový olej není vhodným prostředkem pro bělení zubů, protože nemá žádné bělící schopnosti a zuby sám o sobě nebělí. Co se ale babských rad pro bělení zubů týče, patří mezi nejvhodnější řešení, protože na rozdíl od jedlé sody nebo soli nepoškozuje zubní sklovinu, a to ani mechanicky ani chemicky.

Přesto, že pro bělení zubů kokosový olej nijak nefunguje, může mít pro vaše zuby velký přínos. Pokud kokosový olej zařadíte do péče o vaší zubní hygienu, můžete těžit z jeho antibakteriálních účinků i příznivého vlivu na vaše dásně. Pokud se díky kokosovému oleji na vaše zuby více zaměříte a budete jim věnovat více času, mohou být zuby přirozeně bělejší, protože je důkladnějším čištěním zbavíte nánosů plaku a dalších nečistot.

Mohlo by vás dále zajímat: