Jak na bělení zubů peroxidem?

Zář 12, 2022 | Domácnost, Ondra

Hlavní stránkaDomácnostJak na bělení zubů peroxidem?

Ondřej Smolen

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Aplikací peroxidu vodíku na zuby můžete opravdu dosáhnout bělícího účinku. Aby také ne, vždyť peroxid vodíku se léta používá nejen jako dezinfekce, nýbrž také pro zesvětlení vlasů a zároveň je součástí mnoha profesionálních zubních bělících přípravků, které vám na zuby při bělení aplikují v zubní ordinaci. Při domácí aplikaci je však lepší být více obezřetný.

Peroxid vodíku a bělení zubů doma

Peroxid vodíku je hlavní složkou většiny přípravků na bělení zubů, které používají profesionálové. Proto by ani domácí bělení zubů peroxidem vodíku nemělo být problém. Peroxid vodíku seženete v každé drogerii, obvykle v 3% koncentraci. Používat peroxid vodíku ve vyšší koncentracích je nebezpečné a také zbytečné. Jedna studie z roku 2004 totiž zjistila, že 5% roztok vybělí zuby stejně dobře jako 25% roztok peroxidu vodíku s tím rozdílem, že je nutná opakovaná aplikace. Jiná studie z roku 2017 však varovala, že vyšší koncentrace peroxidu vodíku a jeho delší působení na zuby zuby poškozuje. Proto pokud se rozhodnete pro bělení zubů použít peroxid vodíku, používejte ho v nízké koncentraci a ne příliš často.

Peroxid vodíku má silné oxidační a redukční vlastnosti. Je také antibakteriální, antiseptický a mírně znecitlivuje. Má schopnost odstranit pigment, bělí a dezinfikuje.”

Jak na zuby aplikovat peroxid vodíku?

Peroxid vodíku, který seženete v každé drogerii, může být odpovědí na otázku, co na žluté zuby. K ošetření úst a zubů jej můžete použít různými způsoby, a to:

 • jako výplach úst peroxidem vodíku (peroxid vodíku v tomto případě můžete zředit s vodou v poměru 1:3 ve prospěch vody a po vyčištění zubů si tímto roztokem ústa vypláchnout),
 • můžete jej samostatně nanášet na zuby kartáčkem,
 • lze jej smíchat s jedlou sodou a vytvořit bělící pastu (pozor, aplikace jedlé zuby, jakkoliv je doporučována, zubům škodí).

Jaká jsou rizika domácího bělení zubů peroxidem?

Bělení zubů doma může přinášet řadu rizik, a to i v případě, že použijete peroxid vodíku:

 • při dlouhém působení peroxidu vodíku na zuby může dojít k narušení skloviny,
 • zvyšuje se citlivost zubů i dásní,
 • při úniku peroxidu vodíku na měkké tkáně v dutině ústní dochází k jejich podráždění,
 • v ústech se pak mohou po aplikaci peroxidu objevovat vřídky podobné aftům.

Bez komplikací se kupodivu neobejde ani bělení zubů v ordinaci, kde se používá peroxid vodíku s vyšší koncentrací. Přesto je tento postup považován za bezpečnější.

Je lepší navštívit odborníka?

V případě bělení zubů peroxidem vodíku je určitě lepší zamířit do ordinace zubního hygienisty, který zvolí produkt podle vašich individuálních potřeb. S peroxidem vodíku při bělení zubů pracují také dentisté v zubních ordinacích. Ti však využívají jeho jinou formu, a to karbamid peroxidu. Hlavním rozdílem mezi peroxidem vodíku a karbamidem peroxidu je ten, že karbamid peroxidu uvolňuje peroxid jen v době, když přijde do kontaktu s vodou.

Peroxid vodíku nebo karbamid peroxid zuby bělí tak, že vlivem působení této chemické látky na zuby dochází k degradaci chromogenů. Jedná se o organické složky, které jsou součástí zubního pigmentu a mohou existovat buď na povrchu zubů, nebo uvnitř zubů. Tyto složky peroxid svým působením narušuje a zuby bělí. Existuje hned několik postupů ordinačního bělení. Zuby vám dentista vybělí buď přímo v ordinaci za použití účinnějších produktů (obvykle je potřeba několik návštěv) nebo vám na doma doporučí a předepíše bělící produkty. Zvlášť oblíbené jsou tak zvané nosiče na bělení s rezervoáry na bělící gel, které si na zuby nasazujete buď přes den, nebo přes noc po určitou dobu.

Dříve, než vám zubní dentista vyberete způsob a intenzitu bělení nebo přímo konkrétní produkt, zváží, co je příčinou vašich žlutých zubů.

Peroxid vodíku využití

Peroxid vodíku lze v domácnosti použít i jinak než na bělení zubů:

 • zředit ho můžete s vodou a tímto roztokem pak omýt ovoce a zeleninu. Peroxid vodíku zničí nejen běžné nečistoty, ale také pesticid,
 • v peroxidu vodíku můžete každý večer dezinfikovat vaše zubní kartáčky,
 • naředěný peroxid vodíku lze použít jako dezinfekci na povrchy v domácnosti,
 • pastu vytvořenou z peroxidu vodíku a jedlé sody můžete použít jako účinný čistící prostředek na zašlou troubu,
 • výborný je peroxid vodíku k prvotnímu ošetření a dezinfekci drobných ran i k zastavení povrchového krvácení.

Mohlo by vás dále zajímat:

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

5/5 - (1 vote)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ondřej Smolen

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Mohlo by se Vám také líbit …

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Léto se s námi loučí posledními slunečními dny, ale i nadcházející podzim má své jedinečné kouzlo. Zvlášť, pokud se inspirujete Skandinávským...