Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak na bělení zubů peroxidem?

Jak na bělení zubů peroxidem?

Aplikací peroxidu vodíku na zuby můžete opravdu dosáhnout bělícího účinku. Aby také ne, vždyť peroxid vodíku se léta používá nejen jako dezinfekce, nýbrž také pro zesvětlení vlasů a zároveň je součástí mnoha profesionálních zubních bělících přípravků, které vám na zuby při bělení aplikují v zubní ordinaci. Při domácí aplikaci je však lepší být více obezřetný.

Peroxid vodíku a bělení zubů doma

Peroxid vodíku je hlavní složkou většiny přípravků na bělení zubů, které používají profesionálové. Proto by ani domácí bělení zubů peroxidem vodíku nemělo být problém. Peroxid vodíku seženete v každé drogerii, obvykle v 3% koncentraci. Používat peroxid vodíku ve vyšší koncentracích je nebezpečné a také zbytečné. Jedna studie z roku 2004 totiž zjistila, že 5% roztok vybělí zuby stejně dobře jako 25% roztok peroxidu vodíku s tím rozdílem, že je nutná opakovaná aplikace. Jiná studie z roku 2017 však varovala, že vyšší koncentrace peroxidu vodíku a jeho delší působení na zuby zuby poškozuje. Proto pokud se rozhodnete pro bělení zubů použít peroxid vodíku, používejte ho v nízké koncentraci a ne příliš často.

Peroxid vodíku má silné oxidační a redukční vlastnosti. Je také antibakteriální, antiseptický a mírně znecitlivuje. Má schopnost odstranit pigment, bělí a dezinfikuje.”

Jak na zuby aplikovat peroxid vodíku?

Peroxid vodíku, který seženete v každé drogerii, může být odpovědí na otázku, co na žluté zuby. K ošetření úst a zubů jej můžete použít různými způsoby, a to:

 • jako výplach úst peroxidem vodíku (peroxid vodíku v tomto případě můžete zředit s vodou v poměru 1:3 ve prospěch vody a po vyčištění zubů si tímto roztokem ústa vypláchnout),
 • můžete jej samostatně nanášet na zuby kartáčkem,
 • lze jej smíchat s jedlou sodou a vytvořit bělící pastu (pozor, aplikace jedlé zuby, jakkoliv je doporučována, zubům škodí).

Jaká jsou rizika domácího bělení zubů peroxidem?

Bělení zubů doma může přinášet řadu rizik, a to i v případě, že použijete peroxid vodíku:

 • při dlouhém působení peroxidu vodíku na zuby může dojít k narušení skloviny,
 • zvyšuje se citlivost zubů i dásní,
 • při úniku peroxidu vodíku na měkké tkáně v dutině ústní dochází k jejich podráždění,
 • v ústech se pak mohou po aplikaci peroxidu objevovat vřídky podobné aftům.

Bez komplikací se kupodivu neobejde ani bělení zubů v ordinaci, kde se používá peroxid vodíku s vyšší koncentrací. Přesto je tento postup považován za bezpečnější.

Je lepší navštívit odborníka?

V případě bělení zubů peroxidem vodíku je určitě lepší zamířit do ordinace zubního hygienisty, který zvolí produkt podle vašich individuálních potřeb. S peroxidem vodíku při bělení zubů pracují také dentisté v zubních ordinacích. Ti však využívají jeho jinou formu, a to karbamid peroxidu. Hlavním rozdílem mezi peroxidem vodíku a karbamidem peroxidu je ten, že karbamid peroxidu uvolňuje peroxid jen v době, když přijde do kontaktu s vodou.

Peroxid vodíku nebo karbamid peroxid zuby bělí tak, že vlivem působení této chemické látky na zuby dochází k degradaci chromogenů. Jedná se o organické složky, které jsou součástí zubního pigmentu a mohou existovat buď na povrchu zubů, nebo uvnitř zubů. Tyto složky peroxid svým působením narušuje a zuby bělí. Existuje hned několik postupů ordinačního bělení. Zuby vám dentista vybělí buď přímo v ordinaci za použití účinnějších produktů (obvykle je potřeba několik návštěv) nebo vám na doma doporučí a předepíše bělící produkty. Zvlášť oblíbené jsou tak zvané nosiče na bělení s rezervoáry na bělící gel, které si na zuby nasazujete buď přes den, nebo přes noc po určitou dobu.

Dříve, než vám zubní dentista vyberete způsob a intenzitu bělení nebo přímo konkrétní produkt, zváží, co je příčinou vašich žlutých zubů.

Peroxid vodíku využití

Peroxid vodíku lze v domácnosti použít i jinak než na bělení zubů:

 • zředit ho můžete s vodou a tímto roztokem pak omýt ovoce a zeleninu. Peroxid vodíku zničí nejen běžné nečistoty, ale také pesticid,
 • v peroxidu vodíku můžete každý večer dezinfikovat vaše zubní kartáčky,
 • naředěný peroxid vodíku lze použít jako dezinfekci na povrchy v domácnosti,
 • pastu vytvořenou z peroxidu vodíku a jedlé sody můžete použít jako účinný čistící prostředek na zašlou troubu,
 • výborný je peroxid vodíku k prvotnímu ošetření a dezinfekci drobných ran i k zastavení povrchového krvácení.

Mohlo by vás dále zajímat: