Aplikací peroxidu vodíku na zuby můžete opravdu dosáhnout bělícího účinku. Aby také ne, vždyť peroxid vodíku se léta používá nejen jako dezinfekce, nýbrž také pro zesvětlení vlasů a zároveň je součástí mnoha profesionálních zubních bělících přípravků, které vám na zuby při bělení aplikují v zubní ordinaci. Při domácí aplikaci je však lepší být více obezřetný.
Peroxid vodíku a bělení zubů doma
Peroxid vodíku je hlavní složkou většiny přípravků na bělení zubů, které používají profesionálové. Proto by ani domácí bělení zubů peroxidem vodíku nemělo být problém. Peroxid vodíku seženete v každé drogerii, obvykle v 3% koncentraci. Používat peroxid vodíku ve vyšší koncentracích je nebezpečné a také zbytečné. Jedna studie z roku 2004 totiž zjistila, že 5% roztok vybělí zuby stejně dobře jako 25% roztok peroxidu vodíku s tím rozdílem, že je nutná opakovaná aplikace. Jiná studie z roku 2017 však varovala, že vyšší koncentrace peroxidu vodíku a jeho delší působení na zuby zuby poškozuje. Proto pokud se rozhodnete pro bělení zubů použít peroxid vodíku, používejte ho v nízké koncentraci a ne příliš často.
„Peroxid vodíku má silné oxidační a redukční vlastnosti. Je také antibakteriální, antiseptický a mírně znecitlivuje. Má schopnost odstranit pigment, bělí a dezinfikuje.”
Jak na zuby aplikovat peroxid vodíku?
Peroxid vodíku, který seženete v každé drogerii, může být odpovědí na otázku, co na žluté zuby. K ošetření úst a zubů jej můžete použít různými způsoby, a to:
- jako výplach úst peroxidem vodíku (peroxid vodíku v tomto případě můžete zředit s vodou v poměru 1:3 ve prospěch vody a po vyčištění zubů si tímto roztokem ústa vypláchnout),
- můžete jej samostatně nanášet na zuby kartáčkem,
- lze jej smíchat s jedlou sodou a vytvořit bělící pastu (pozor, aplikace jedlé zuby, jakkoliv je doporučována, zubům škodí).
Jaká jsou rizika domácího bělení zubů peroxidem?
Bělení zubů doma může přinášet řadu rizik, a to i v případě, že použijete peroxid vodíku:
- při dlouhém působení peroxidu vodíku na zuby může dojít k narušení skloviny,
- zvyšuje se citlivost zubů i dásní,
- při úniku peroxidu vodíku na měkké tkáně v dutině ústní dochází k jejich podráždění,
- v ústech se pak mohou po aplikaci peroxidu objevovat vřídky podobné aftům.
Bez komplikací se kupodivu neobejde ani bělení zubů v ordinaci, kde se používá peroxid vodíku s vyšší koncentrací. Přesto je tento postup považován za bezpečnější.
Je lepší navštívit odborníka?
V případě bělení zubů peroxidem vodíku je určitě lepší zamířit do ordinace zubního hygienisty, který zvolí produkt podle vašich individuálních potřeb. S peroxidem vodíku při bělení zubů pracují také dentisté v zubních ordinacích. Ti však využívají jeho jinou formu, a to karbamid peroxidu. Hlavním rozdílem mezi peroxidem vodíku a karbamidem peroxidu je ten, že karbamid peroxidu uvolňuje peroxid jen v době, když přijde do kontaktu s vodou.
Peroxid vodíku nebo karbamid peroxid zuby bělí tak, že vlivem působení této chemické látky na zuby dochází k degradaci chromogenů. Jedná se o organické složky, které jsou součástí zubního pigmentu a mohou existovat buď na povrchu zubů, nebo uvnitř zubů. Tyto složky peroxid svým působením narušuje a zuby bělí. Existuje hned několik postupů ordinačního bělení. Zuby vám dentista vybělí buď přímo v ordinaci za použití účinnějších produktů (obvykle je potřeba několik návštěv) nebo vám na doma doporučí a předepíše bělící produkty. Zvlášť oblíbené jsou tak zvané nosiče na bělení s rezervoáry na bělící gel, které si na zuby nasazujete buď přes den, nebo přes noc po určitou dobu.
Dříve, než vám zubní dentista vyberete způsob a intenzitu bělení nebo přímo konkrétní produkt, zváží, co je příčinou vašich žlutých zubů.
Peroxid vodíku využití
Peroxid vodíku lze v domácnosti použít i jinak než na bělení zubů:
- zředit ho můžete s vodou a tímto roztokem pak omýt ovoce a zeleninu. Peroxid vodíku zničí nejen běžné nečistoty, ale také pesticid,
- v peroxidu vodíku můžete každý večer dezinfikovat vaše zubní kartáčky,
- naředěný peroxid vodíku lze použít jako dezinfekci na povrchy v domácnosti,
- pastu vytvořenou z peroxidu vodíku a jedlé sody můžete použít jako účinný čistící prostředek na zašlou troubu,
- výborný je peroxid vodíku k prvotnímu ošetření a dezinfekci drobných ran i k zastavení povrchového krvácení.
Mohlo by vás dále zajímat:
- 3 TIPY, jak na žluté zuby u dětí a dospělých?
- 7 tipů, jak na citlivé zuby?
- Bělení zubů jedlou sodou, ano nebo ne?
- Jak odstranit zubní kámen sodou?
- Funguje bělení zubů kokosovým olejem a jak na to?
Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?
Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!
0 komentářů