Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Bělení zubů jedlou sodou, ano nebo ne?

Bělení zubů jedlou sodou, ano nebo ne?

Trápí vás žluté zuby a chcete si je vybělit pokud možno rychle a efektivně? Jedním z řešení, která na internetu najdete a které vám možná doporučí i vaši známí, je bělení zubů jedlou sodou. Ale dříve, než se do toho pustíte, je potřeba si odpovědět na otázku, je jedlá soda na zuby správným krokem?

Pozor, jedlá soda škodí!

Dříve, než si na bělení zubů vezmete jedlou sodu, kterou v každém obchodě s potravinami koupíte doslova za pár kaček, je potřeba, abyste věděli, že jedlá soda škodí zubní sklovině. Paradoxně tudíž může problém s vašimi žlutými zuby ještě zhoršit.

Problémem jedlé sody je fakt, že je abrazivní a taky na zuby působí svým chemickým složením. Proto když si zuby jedlou sodou vyčistíte, opravdu můžete mít na chvíli pocit, že jsou bělejší. Její drobné krystalky totiž ze zubů odstraní zažloutlé a hnědé fleky. Zároveň ale abrazivita jedlé sody naruší sklovinu a ani její chemická stránka zdraví zubů nepřidá. Zuby se stávají pórovitými, křehčími a náchylnějšími k zubnímu kazu. Časem se do takto oslabených zubů dostanou nečistoty z každodenního jídla a zuby jsou pak žluté a nehezké. Problémem je, že takto narušenou zubní sklovinu už nejde vzít zpět.

Jak si doma vybělit zuby jedlou sodou?

Pokud se přece jen rozhodnete bělení zubů jedlou sodou, doporučujeme tento postup používat jen zcela výjimečně, tedy ne pravidelně.

Existuje spousta rad a doporučení, jak si doma vybělit zuby. Někdo na bělení používá citrón, jiný sáhne po peroxidu nebo obyčejné kuchyňské soli. Řešením je k kypřící prášek, ve kterém najdete jedlou sodu. Nejvíce praktikovaným způsobem je však použití jedlé sody.

Návod, jak si namíchat pastu na bělení zubů

Pro výrobu domácí bělící pasty na zuby toho moc nepotřebujete. Vystačíte si s jedlou sodou, kterou koupíte v každém obchodě s potravinami a někdy i v drogerii (pozor, nezaměňte s prací sodou).

1. Do malé mističky nasypte malé množství jedlé sody.

2. Přidejte pár kapek vody a párátkem směs rozmíchejte do bílé pasty.

3. Připravujte vždy čerstvou pastu. Ale ani pokud se vám podaří připravit více pasty, než na čištění zubů spotřebujete, nemusíte zbytek vyhazovat. Pastou z jedlé sody a vody můžete umýt umyvadlo nebo zašlou troubu.

4. Pastu naneste na kartáček a jemně jím umyjte zuby.

5. Na kartáček netlačte a ústa si pak vypláchněte.

Upozornění! Nikdy si jedlou sodou zuby nečistěte, pokud jste předtím pili džus nebo ovocnou šťávu. Věděli jste, že právě džus způsobuje měknutí zubní skloviny, a to až o 70 %? Zuby jsou po vypití džusu mnohem náchylnější k poškození a vyplatí se počkat i s jejich běžným čištěním zubní pastou (alespoň hodinu). Do té doby si zuby jen vypláchněte vodou.

Jak jedlá soda zuby čistí?

Když nestíháte, je možné na kartáček jen nasypat malé množství jedlé sody. Někdy je doporučováno smíchat jedlou sodu s citrónovou šťávou místo vody. Pravdou však je, že je to pro zuby chemická a abrazivní nálož, která jim může uškodit.

Na první pohled jedlá soda zuby opravdu vyčistí. Je abrazivní, což vás může zbavit zažloutnutí a fleků na zubech. Také její chemické složení může způsobit, že díky jedlé sodě vyčistíte i takové skvrny, se kterými jste si dosud neporadili. Jedlá soda také působí antibakteriálně a může vás zbavit špatných bakterií v ústech. Jak už jsme ale psali, není jedlá soda pro zuby nejzdravějším řešením.

Výhody jedlé sody při čištění zubů:

  • Jedlá soda je levná,
  • může snižovat tvorbu plaku,
  • může omezit vznik zánětu dásní,
  • může působit dezinfekčně a proti škodlivým bakteriím,
  • může odstranit žluté a jiné skvrny na zubech.

Nevýhody jedlé sody při čištění zubů:

  • Jedlá soda je abrazivní,
  • poškozuje zubní sklovinu,
  • neobsahuje fluor,
  • má nepříjemnou chuť a texturu.

Pozor si dejte na prací sodu, která má úplně jiné chemické složení

Pozor ale, pro bělení zubů je potřeba použít jedlou sodu. Doma totiž můžete mít i její další variantu, a to prací sodu. Ačkoliv může prášek vypadat stejně, mají prací a jedlá soda úplně jiné složení. Zatímco jedlá soda je hydrogenuhličitan sodný, prací soda je uhličitan sodný, který dráždí oči i dýchací cesty.

Mohlo by vás dále zajímat: