Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndra

Jak se dostat na Bezručovu vyhlídku od Žimrovického splavu?

Jak se dostat na Bezručovu vyhlídku od Žimrovického splavu?

Počasí je stále lepší a lepší a určitě uvažujete, kam si udělat menší výlet a případně co jste ještě neviděli. Tras jak se dostat na Bezručovu vyhlídku v Hradci nad Moravicí je celá řada. S manželkou máme oblíbenou právě tu od Žimrovického splavu. Cesta není nijak náročná, jak co se týká převýšení, tak také vzdálenosti. Dokonce jsme i vyzkoušeli jestli to zvládneme kočárkem. Ano, jde to, ale poslední úsek jsem tlačil kočárek už jenom já. Pojďme se tedy na to společně podívat.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 2,9 km
  • Převýšení: 275 metrů
  • Turistická značka: modrá
  • Časová náročnost: cca 1 hodinu při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: auto

Začínáme na parkovišti Žimrovický splav

Parkování je zde zdarma a jedná se i o docela velké parkoviště. Přesto v letních měsících bych na nízkou obsazenost úplně nespoléhal a případně měl v záloze i další parkoviště. Například přímo v Hradci nad Moravicí.

Hned v okolí parkoviště je i malé občerstvení, kde si můžete dát něco malého k jídlo, případně i pití. 

Parkoviště u Žimrovického splavu
Parkoviště u Žimrovického splavu

Odtud se vydáte směrem k vyhlídce Rondela, jak je uvedeno v rámci mapy výše. Buď můžete jít přímo podél toku řeky nebo si to mírně “obejít” a jít druhou stranou směrem k restauraci Belaria. Po cestě je krásný výhled na zámek Hradec nad Moravicí.

Od vyhlídky Rondela to máte k zámku už jenom kousek

Jakmile přejdete most, tak po pravé straně je vyhlídka Rondela. Odkud to je k zámku už opravdu kousek. Pokud byste šli třeba s kočárkem, tak je potřeba myslet na to, že převýšení je trochu větší a po cestě jsou i kameny, kdy se nemusí jít úplně komfortně. Já jsem musel obzvlášť opatrně našlapovat, jelikož jsem měl na sobě Skinnersy, kde je mnohdy cítit opravdu každý kamínek. Za zatáčkou vám bude odměnou, kdy na vás vykoukne Červený zámek.

Červený zámek v Hradci nad Moravicí
Červený zámek v Hradci nad Moravicí

Na nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí se natáčela také pohádka Princezna a půl království. Případně pohádku můžete znát pod spojením Egonův Hradec.

Nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí
Nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí

Nesmí samozřejmě také chybět fotografie brány pro vstup.

Brána zámku v Hradci nad Moravicí
Brána zámku v Hradci nad Moravicí

Půjdete dále kolem zámku Hradec nad Moravicí směrem k Bílé věži. Ta slouží jako rozhledna a byla posledním stavbou zámku. Pokud budete mít zájem jít na vyhlídku, tak doporučuji se první podívat i na otevírací hodiny věže. 

Bílá věž v Hradci nad Moravicí
Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Počasí nám naštěstí vyšlo na výbornou. V okolí Bílé Věže je také “hrací automat”, když jdete okolo, tak začne hrát hudba.

Video z okolí Bílé věže v Hradci nad Moravicí

Dále půjdete zámeckým parkem, kudy to je k Bezručové vyhlídce už cca 1 km. Po celou cestu je opravdu krásný výhled. Můžete se i mírně odklonit od vaší cesty a podívat se třeba na Beethovenův pomník. Ludwig van Beethoven přijal totiž pozvání od Karla Lichnovského a přijel roku 1806. Také můžete narazit na obelisk, odkud je krásný výhled do okolí.

Pokud nebudete chtít jít stejnou cestou nazpátek, tak za Bezručovou vyhlídkou můžete jít dále po žlutém značení. Lesní cesta se poté v určitém okamžiku napojuje na klasickou cestu, kudy můžete jít.