Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndraTuristika Jeseníky

Čertovy kameny skalní vyhlídka v Jeseníkách

Čertovy kameny skalní vyhlídka v Jeseníkách

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se ve výšce 693 m. n. m., který najdete 3 kilometry od města Jeseník. Tento skalní útvar je vysoký 100 m a 40 m dlouhý a dal i jméno nedaleké turistické chatě.

Z tohoto místa je naprosto krásný výhled do okolí, kdy můžete za městem Jeseník vidět nedaleké Rychlebské hory. Dále uvidíte: Zlatohorsko, údolí říčky Bělá a polské Otmuchovské jezero. Při cestě na vrchol Čertových kamenů vedou řetězy, takže se nemusíte bát, jak půjdete nahoru.

Panorama z vyhlídky Čertových kamenů v Jesenikách
Panorama z vyhlídky Čertových kamenů v Jesenikách

Pověst Čertových kamenů v Jeseníkách

Stará pověst praví, že zbožná hradní paní chtěla po smrti svého manžela postavit klášter pro mnichy, kteří by se věnovali svým církevním povinnostem a obdělávali by pole, které jim chtěla věnovat. Toto se nelíbilo ďáblovi, který se usadil v blízkých rozsedlinách. Proto vždy, když lidé započali se stavbou kláštera, tak jim to v noci zbořil. Ďábel chtěl zatopit celé údolí, aby zde lidé už nikdy nepostavili poblíž žádný klášter, a tak se svými pomocníky přinášeli jeden kámen za druhým. Jenže (naštěstí) se opozdil, a ve stanoveném termínu to nestihli. Proto se největšímu skalisku říká Čertovy kameny.

Horolezectví na Čertových kamenech

Toto místo patří mezi velmi oblíbená místa pro horolezce. Je pro ně výzvou, protože patří do nejtěžší oblasti na Jesenicku. Mohou zde vyzkoušet své dovednosti na kolmých a převislých stěnách a na plotnách. Co je velkou výhodou je, že horolezci si mohou vybrat z 90 cest s různou obtížností III až IX.

Jak se dostat k Čertovým kamenům

Možností, jak navštívit vyhlídku na Čertových kamenech je hned několik.

Vyhlídka z Čertových kamenů v Jesenikách
Vyhlídka z Čertových kamenů v Jesenikách

Další trasy po okolí

Pokud máte dostatek času a nespěcháte za každodenními povinnostmi, tak okolí nabízí spoustu možností, kam se můžete jít podívat. Případně si můžete troufnout i na delší trasy.

  • Rozhledna Zlatým Chlum (cca 1,5 km).
  • Křížový vrch restaurace (cca 2,5 km).
  • Rejvíz (po žluté cca 7,5 km, po červené cca 7 km).
  • Hora Javořík (cca 10, 5 km po žluté).

Turistická chata a restaurace Čertovy kameny

Jak již bylo zmíněno výše, tak se nachází v blízkosti skalního útvaru Čertových kamenů. Součástí chaty je restaurace, ale tak také ubytování v Jeseníkách. Když jsme zde byli v jednom z březnovských víkendů, tak měli zrovna zavřeno, proto doporučujeme se podívat dopředu na otevírací dobu.

Mohlo by vás dále zajímat: