Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Chladná voda v Beskydech a její historie

Chladná voda v Beskydech a její historie

V poslední době se čím dál větší popularitě těší mnohým neznámé místo v Beskydech s názvem Chladná voda. Na toto místo vás nedovede žádná turistická značka ani jiná značená cesta a proto musíte při jejím hledání trochu improvizovat. Kdo však chce, tak se dokáže dané lokality dopátrat 🙂

Chladná voda se dostává do povědomí lidí hlavně díky fotkám vášnivých turistů na sociálních sítích. Na nich se vyjímá hlavní znak tohoto místa a tím je ikonické horské jezírko v zalesněném terénu. V minulosti se zde nacházel ještě malý srub, který už ale neexistuje. Málokdo, kdo tady při svých toulkách Beskydy zavítá, však zná celou historii tohoto místa. Proto jsem napsal tenhle článek, abyste si o Chladné vodě mohli přečíst více.

Historie Chladné vody

Chladná voda byla oblíbeným místem už před 2.světovou válkou. Konkrétně se zde scházeli skauti, kteří zde pořádali skautské letní školy.

Během války pak Chladná voda sloužila jako tajná lokalita pro setkávání členů slezského odboje, jehož součástí byli i ostravští skauti. Jádro skautské skupiny s názvem Odboj slezských junáků tvořili Vladimír Čermák zvaný “Zuzina”, Vladimír Pach (Krásný Lavík), Otto Klein (Faty), Quido Němec (Háček) a Milan Rotter. Hlavními úkoly skupiny byla zpravodajská činnost, převádění osob přes hranice, shánění zbraní a spolupráce s partyzány ukrytými v Beskydech.

Ke konci války, když se blížila sovětská vojska k branám Ostravy, se začala plánovat i bojová činnost. Na Chladné vodě došlo na přelomu března a dubna roku 1945 ke schůzce s partyzány a byl dohodnut přesun odbojové skupiny do Beskyd, kde by se přidala k bojovým operacím. Přesun měl nastat 5. dubna. K němu však nikdy nedošlo neboť došlo k vyzrazení skupiny, po kterém začalo hromadné zatýkání členů junáckého odboje. Následovaly tvrdé výslechy gestapem, při kterých byli vězni mučeni a biti.

Bohužel černý scénář se naplnil a celkem 18 skautů bylo během dubna 1945 převezeno do polského Těšína na starý židovský hřbitov, kde byli popraveni a pohřbeni v hromadném hrobě. Na počest všech zastřelených junáků byla vystavena mohyla Ivančena, která se nachází na modré stezce k Lysé hoře a dodnes slouží jako poutní místo pro skautské skupiny z celé České republiky.

Chladná voda v Beskydech
Horské jezírko Chladná voda

Jak se dostat na Chladnou vodu

Chladná voda se nachází na úpatí Lysé hory poblíž Malenovického kotle. Hlavním orientačním bodem je lyžařský areál Malenovice – Hutě. Jezírko leží kousek nad nejvýchodnější sjezdovkou.

Zdroje informací

Pokud by vás informace zajímaly více podrobně, tak doporučuji přečíst knížku Ivančena – junácká legenda nebo zkouknout krátký dokument České televize Osudové okamžiky – Ivančena 1946.