Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaOstatní turistické cíle

Co navštívit v NP Podyjí: našich 5 tipů

Co navštívit v NP Podyjí: našich 5 tipů

Národní park Podyjí se nachází na území Jihomoravského kraje mezi městysem Vranov nad Dyjí a městem Znojmo. Jedná se o jediný národní park na území Moravy. Jeho územím protéká řeka Dyje, která zde tvoří z velké části přirozenou hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. V tomto článku bych vám rád dal pár tipů, co v NP Podyjí určitě navštívit.

Co tedy navštívit v NP Podyjí:

  • Město Hardegg
  • Hardeggská vyhlídka
  • Vesnice Čížov
  • Zřícenina Nový Hrádek
  • Mašovický lom

Malebné městečko Hardegg

Město Hardegg, které leží na břehu řeky Dyje, je první destinací, kterou stojí za to navštívit pokud se vydáte na pochůzky do národního parku. Jedná se o Rakouské historické město, které vzniklo jako podhradí stejnojmenného hradu Hardegg, který tomuto městečku vévodí. První zmínka o tomto hradu pochází z období kolem roku 1145. Více o historii města si můžete přečíst na Wikipedii.

Navštívit zde můžete zmiňovaný hrad a nebo se vykoupat v řece Dyji. S kamarádem se nám podařilo najít malý palouček za domky s posezením a volným vstupem do vody. Nezahlédli jsme žádný zákaz vstupu, takže jsme to brali, že se tam může a s radostí se vykoupali 😀

Do města se dostanete z Vranova nad Dyjí po červené a zelené značce. Jelikož Hardegg leží na Rakouské straně, tak k němu přes řeku vede most, který slouží i jako hraniční přechod. Nikdo vás zde však kontrolovat nebude 🙂

Výhled na město Hardegg
Noční pohled na město Hardegg

Úchvatná Hardeggská vyhlídka

Pokud si chcete město Hardegg prohlédnout z ptačí perspektivy, tak byste určitě měli zavítat na Hardeggskou vyhlídku. Ta se nachází na české straně řeky a tyčí se na 90 metrů vysokých skalách. Z dřevěného altánu, který je zde vybudován, máte celé město a údolí řeky jako na dlani. Já osobně byl z výhledu víc než nadšen.

K vyhlídce se dostanete buď přímo z Hardeggu po modré značce, nebo z Čížova taktéž po modré. Z Vranova nad Dyjí půjdete po červené a poté se napojíte na modrou značku.

Vesnice Čížov

Jedná se o vesničku, která se nachází severně od města Hardegg. Je vyhlášena hlavně tím, že se na jejím území nachází dochovaná připomínka železné opony v podobě zachovalé části hraničního oplocení z ostnatého drátu společně se strážní věží. Jde o jediné místo v ČR, kde lze tyto pozůstatky bolševické éry ještě spatřit.

Za mě určitě zajímavé místo pro někoho, kdo miluje historii. Užitečná data nabízí informační tabule, která se nachází v areálu komplexu. Ve vesnici se můžete občerstvit v hospodě U Švestků, která se zde nachází.

Část železné opony u vesnice Čížov
Pohled na část železné opony u vesnice Čížov

Zřícenina hradu Nový Hrádek

Aby těch hradů nebylo málo, tak dalším doporučením je zřícenina Nový Hrádek, která se nachází jižně od města Lukov na česko-rakouské hranici. Jedná se o dobře zachovalou stavbu z období 14. století. Více o historii si můžete přečíst na oficiálních stránkách Nového Hrádku.

Za vstupné ve výši 100,- na osobu jsme si mohli zříceninu pečlivě projít a prohlédnout. Dokonce nás dovnitř pustili se psem, za kterého jsme nemuseli nic platit. Hlavní dominantou hradu je udržované nádvoří, přes které se dá vyjít na vyhlídkový ochoz. Z něj se rozprostírá krásný výhled do okolní krajiny.

Přírodní památka Mašovický lom

Mašovický lom není přímo součástí národního parku, ale nachází se těsně za jeho hranicí. Jak název napovídá, tak jej najdete u obce Mašovice na severní straně np.

Pokud si návštěvu parku naplánujete na více dní se spaním v přírodě, tak jej určitě oceníte. Lom je zatopen vodou, přístupný veřejnosti a dá se v něm tedy i koupat. Lom je zapsán jako přírodní památka a je domovem mnoha vzácných rostlinných a živočišných druhů. Vyskytuje se zde například čolek dravý, čolek obecný, skokan štíhlý atd.

Závěrem

Národní park Podyjí je opravdu nádherné místo, které byste si měli zapsat na svůj cestovní seznam. Uvědomíte si zde, že i v České republice jsou lokality, které vás svou krásou učarují.

Břeh řeky Dyje v NP Podyjí
Pohled na českou stranu řeky Dyje v národním parku Podyjí

Pro více cestovatelských tipů navštivte naši sekci Cestování.