Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Víte, co všechno patří do papíru? [TIPY]

Víte, co všechno patří do papíru? [TIPY]

Třídění papíru se zdá být jednoduché. Ani to však není tak jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vyhazujete do kontejneru na papír například jízdenky nebo ruličky od toaletního papíru? A myslíte, že děláte správně? Ono totiž není papír jako papír a také recyklace papíru má svá jasná pravidla. Co do modrých kontejnerů můžete bez obav házet a co naopak do papíru nepatří?

Recyklace papíru

Recyklace papíru se zaručeně vyplatí, už jen proto, že papír lze recyklovat až 7x, přičemž pokaždé lze z něj vytvořit nový papírový výrobek. Jenže aby byla recyklace papíru co nejefektivnější, nestačí do kontejneru na papír házet vše, co jako papír vypadá. Stejně jako všude jinde i tady existují seznamy, co do kontejneru na papír dávat a co naopak vyhodit do směsného odpadu, ačkoliv se to jako papír tváří.

Recyklace papíru začíná doma u každého z nás. Pro papír jsou určené modré kontejnery, na jejichž přední straně naleznete popis, který vám poradí, jaký odpad do modrého kontejneru patří (viz seznam níže). Z kontejneru putuje papír na třídící linku, na které se papír zbaví všech nečistot a sponek.  Následně je pak papír ve vodě rozmělněn na vlákna, která se ještě jednou čistí. Pak se do papíru přimíchávají další potřebné suroviny, to podle toho, jaký papír bude z odpadu znovu vznikat. Směs rozvlákněného recyklovaného papíru s příměsí dalších složek je pak nanášena na síta, kde se z papíru vypařuje voda. Papír schne, suší se a v poslední fázi se namotává na velký válec.

Co patří do modrého kontejneru? 

Do modrého kontejneru patří celá škála papírového odpadu, jako třeba:

  • Noviny a časopisy. Zatímco kovových sponek tento odpad zbavovat nemusíte, pokud je časopis zabalený v plastové fólii, tu odstraňte vždy.
  • Staré sešity a učebnice (v měkké vazbě).
  • Knihy. Ty ale předtím zbavte jejich pevné vazby. Tu vyhoďte do popelnice. Staré knihy přitom nemusí končit v kontejneru, dříve je můžete nabídnout například v antikvariátu.
  • Lepenkové krabice. Ty ale napřed roztrhejte a zmačkejte do nejmenší možné velikosti, aby v kontejneru zbytečně nezabíraly moc místa.
  • Přírodní papíry.
  • Papírové obálky (bez bublinkové fólie).
  • Papírové tašky.
  • Balící papíry bez povrchové úpravy.

Co do kontejneru na papír nepatří?

  • Věděli jste, že do modrého kontejneru na papír nepatří znečištěný papírový odpad? Mastnota, nános barev a další nečistoty komplikují recyklaci papíru. Dobrým příkladem je například krabice od pizzy nebo papír od uzenin.
  • Toaletní papír, kuchyňské utěrky a papírové kapesníky. Jednak už je tento odpad většinou špinavý a také už se nachází v konečné fázi recyklačního koloběhu. Z tohoto odpadu tedy nelze recyklací vyrobit další papírový výrobek. Věděli jste, že papír lze recyklovat pouze 5 až 7krát? Oproti tomu sklo lze recyklovat donekonečna.
  • Pevná vazba knihobaly časopisů s povrchovou úpravou.
  • Papír s lesklou povrchovou úpravou (například obálky některých časopisů).
  • Balící papíry s povrchovou úpravou, například s hliníkovou fólií. Ty vyhoďte do směsného odpadu.
  • Kartony od vajíček a ruličky od toaletního papíru. Opět se jedná o odpad v poslední fázi recyklačního koloběhu.

! Co se kartonů od vajíček a ruliček od toaletního papíru týče, můžete na internetu narazit i na variantu, že je lze do modrého kontejneru házet. Vzhledem ke stále modernějším technologiím je dnes už možné (dříve tomu tak nebylo) znovu recyklovat i některé ruličky od toaletního papíru a plata od vajec. My bychom se ale spíše přiklonili k verzi, že do modrého kontejneru zkrátka nepatří. Za tento odpad vám poděkuje spíše váš kompostér nebo vermikompostér na zahradě.

  • Papír s povrchovou úpravou, jako je křídovaný papírvoskovaný papír nebo termopapír.

! Termopapír se používá například pro účtenky, jízdenky nebo stvrzenky v bankomatu. Obsahuje nebezpečné bisfenoly, které jsou nejen zdraví škodlivé, nýbrž opět znemožňují recyklaci papíru.

  • Pauzovací papír. Tento papír má opět povrchovou úpravu. Jedná se o transparentní papír se saténovou povrchovou úpravou, který se používá na technické kreslení nebo při balení dárků.
  • Fotografie. Je sice z papíru, ale je opět opatřena fotocitlivou vrstvou, která znemožňuje recyklaci.
  • Nápojové kartony.

Nápojové obaly jsou až z 85 % tvořeny z kartonu. Obsahují však i jiné složky, například plastovou vrstvu, které z nápojového obalu dělají tak zvaný kombinovaný obal. Proto nápojové kartony od mléka nebo džusu do modrého kontejneru na papír nepatří. Mají svůj vlastní kontejner, a to zbarvený do oranžova (buď celý kontejner nebo jen víko).

Co vám ohledně recyklace papíru napoví recyklační symbol?

Každý obal, který lze recyklovat, obsahuje recyklační symbol tří šipek, které tvoří trojúhelník. Tento symbol pak doplňují písmenka a čísla, která odpad blíže specifikují. Papír je označen písmenky PAP, které doprovází čísla 20, 21, 22, 23, 24-39.

PAP 20 = vlnitá lepenka,

PAP 21 = časopisy, dopisy, hladká lepenka,

PAP 22 = papír

PAP 23 = karton

PAP 24-39= ostatní papír.

Recyklace papíru šetří stromy

Jak vidíte, třídění papíru není úplně jednoduché, a to už proto, že do modrého papíru nepatří úplně všechen papír. Třídění papíru však dává smysl, protože šetří primární suroviny, v tomto případě stromy.

  • Víte, že organizovaný sběr papíru u nás začal 50. letech 20. století?

Průzkum z roku 2018 ukazuje, že:

  • v tomto roce odpad třídilo 73 % všech dotazovaných Čechů, 
  • v roce 2018 se vytřídilo celkem 225 000 tun papíru, v přepočtu  to bylo cca 49 kilogramů papíru na domácnost,
  • díky třídění papíru se v roce 2018 zachránilo přes 2,2 milionu stromů.

Často se ptáte:

Co se skartovaným papírem?

Skartovaný papír, pokud se nejedná o papír ze seznamu věcí, které do modrého kontejneru nepatří, můžete klidně vyhodit do modrého kontejneru na papír.

Jak recyklovat časopisy?

Ve většině případů můžete časopisy klidně hodit do modrého kontejneru na papír, a to i s kovovými sponkami. Problém může nastat v případě časopisů zabalených do fólie (tu je potřeba vyhodit jinde) nebo v případě časopisů, jejichž obal je povrchově upravený (tyto obaly bývají tvrdé a lesklé, případně voskované).

Mohlo by vás dále zajímat: