Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Co vidět v Beskydech: našich 8 tipů

Co vidět v Beskydech: našich 8 tipů

Na otázku, Co vidět v Beskydech, neexistuje jednoduchá odpověď. Celé Moravskoslezské Beskydy mají mnoho míst, které stojí za to navštívit. Přesto jsem se rozhodl sepsat Vám pár tipů na lokality, které byste neměli minout.

Lysá hora

Prvním místem, které doporučuji v Beskydech navštívit, nemůže být nic jiného než nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd – Lysá hora. Na její vrchol, který se nachází v nadmořské výšce 1324 m.n.m., vede mnoho tras a je jen na vás, kterou si zvolíte. Každá je trochu jiná a něčím jiným zajímavá.

Nahoře na vás čeká skvělý výhled a možnost občerstvení v moderních horských chatách, které se zde nacházejí.

Ucelený seznam tras na vrchol lysé hory najdete v našem článku: Kudy na Lysou horu? Vyberte si svou trasu.

Vysílač na Lysé hoře
Vrchol Lysé hory

Chladná voda

Dalším místem, co doporučuji vidět v Beskydech, je lokalita na úpatí Lysé hory s názvem Chladná voda. Její dominantou je horské jezírko, které se stalo oblíbeným cílem turistů. Nevede k němu sice žádná turistická značka, ale v dnešní době chytrých telefonů není zas tak těžké jej najít.

Chladná voda je spjata se zajímavou historií, o které se můžete dočíst v článku: Chladná voda v Beskydech.

Chladná voda v Beskydech
Jezírko Chladná voda

Vodopády Satiny

Pokud si budete plánovat výlet na Chladnou vodu, doporučuji si jej spojit s návštěvou přírodní památky – Vodopády Satiny, která leží v její blízkosti. Jedná se o úsek potoka Satina, jenž vede nádherným skalnatým korytem a po jehož délce se nachází  několik přírodních vodopádů.

K vodopádům Satiny se dostanete z obce Malenovice po žluté turistické značce.

Přírodní památka Vodopády Satiny
Přírodní památka Vodopády Satiny

Smrk

Se svou nadmořskou výškou 1276 m.n.m. je Smrk druhou nejvyšší horou v Moravskoslezských Beskydech. Některé trasy, které na tento vrchol vedou, patří k těm nejnáročnějším v tomto pohoří. Díky tomu si Smrk mezi některými turisty vysloužil přezdívku Beskydská K2.

Jedná se o kopec, na kterém nenajdete žádnou chatu s občerstvením nebo ubytováním. Možná právě proto je Smrk oblíbeným místem určité skupiny turistů, kteří dávají přednost horám se svou přirozenou krásou a na nichž se ještě, ve velké míře, nepodepsala lidská ruka.

Popis některých tras, které vedou na vrchol najdete v našich článcích: Výstup na Smrk z Čeladné po červené značce a Výšlap na Smrk z Ostravice po červené značce.

Výhled na horu Smrk
Výhled na Smrk z Horního Mazáku

Pustevny

Jedním z nejoblíbenějších míst v Beskydech jsou bezesporu Pustevny. Jedná se o horské sedlo, na kterém se nachází známé dřevěné stavby, jež byly vystavené v lidovém slohu koncem 19. století. Zároveň jde o jakési výchozí místo pro další horské túry. Vede odtud například trasa na Radhošť, Tanečnici a dále pak Čertův mlýn.

V zimě jde o středisko, které je hojně využíváno běžkaři, protože se v jeho okolí nachází několik upravovaných běžeckých tras. Pustevny jsou dále známy svou každoroční výstavou ledových soch.

Aby si mohli všichni turisté odpočinout a zároveň se občerstvit, je na Pustevnách dostatek restaurací.

Kousek od Pusteven byla v roce 2019 otevřená vyhlídková stezka Valaška.

Nejkratší cestou jak se na Pustevny dostat je vyrazit z obce Trojanovice. A to buď sedačkovou lanovkou nebo pěšky po modré turistické značce.

Chata na Pustevnách
Jedna z typických staveb na Pustevnách

Ondřejník

Do svého seznamu ,, Co vidět v Beskydech ” si určitě připište vrchol Ondřejník. Ten sice neleží přímo na území Moravskoslezských Beskyd, je totiž součástí Štramberské vrchoviny, která s Beskydy přímo sousedí. Avšak většina turistů Ondřejník řadí mezi Beskydské vrcholy, takže nevidím důvod, aby chyběl v tomto seznamu.

Vrchol Ondřejník se nachází v nadmořské výšce 890 m.n.m. a je skvělým kopcem pro méně zdatné turisty a rodiny s dětmi. Navíc výhledy z něj jsou bezkonkurenční.

Jaké jsou trasy na Ondřejník se dozvíte v článku: Kudy na Ondřejník? TOP 4 trasy na vrchol.

Hřeben Ondřejníku
Hřeben Ondřejníku

Velký Javorník

Dalším vrcholem, který byste měli v Beskydech navštívit je Velký Javorník. Jedná se o 918 m vysoký kopec, který se nachází v západní části Moravskoslezských Beskyd. Jeho hlavní dominantou je 26 metrů vysoká rozhledna, z které máte výhled do všech světových stran. Obzvlášť po setmění je pohled do údolí na osvětlená města přímo magický.

Jak se dostat na Velký Javorník zjistite v článku Kudy na Velký Javorník.

Rozhledna na Velkém Javorníku
Rozhledna na Velkém Javorníku

Malá Prašivá

Chcete si udělat krátký a nenáročný výlet? Máte malé děti, s kterýma teprve začínáte chodit po kopcích? Pak je vrchol Malá Prašivá to správné místo, které nemůžete vynechat. Jedná se o kopec s nadmořskou výškou 707 m.n.m. na jehož vrcholu se můžete občerstvit v chatě Prašivá. Ta byla založena roku 1921 a jejím symbolem je, všem ošlehaným turistům známý, vycpaný medvěd, který vás přivítá hned u vstupu do chaty.

Seznam tras na Malou Prašivou najdete v našem článku Čtyři turistické trasy na vrchol Malá Prašivá.

Chata na vrcholu Malá Prašivá
Chata Prašivá