Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Čtyři turistické trasy na vrchol Malá Prašivá

Čtyři turistické trasy na vrchol Malá Prašivá

Vrchol Malá Prašivá (707 m.n.m.) je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Moravskoslezských Beskydech. Jedná se o kopec, který je svou náročností vhodný i pro méně zdatné turisty nebo rodiny s dětmi.

Na vrcholu nás čeká chata Prašivá, ve které se lze občerstvit, a kostel sv. Antonína Paduánského. Z vrcholu Malá Prašivá lze pokračovat na vrchol Prašivá, který leží v nadmořské výšce 843 m.n.m.

Pojďme si spolu popsat čtyři turistické trasy, které nás na vrchol Malá Prašivá dovedou.

Rychlá turistická trasa – po červené z Vyšních Lhot

Základní údaje o trase

 • Délka trasy: 1,8 km z parkoviště “amfiteátr Kamenité”
 • Převýšení: 230 metrů
 • Turistická značka: červená
 • Časová náročnost: cca 40 minut při průměrné fyzické kondici
 • Dopravní dostupnost: auto, autobus

Dopravní dostupnost

K dopravení se na start trasy osobně doporučuji auto, které můžete zaparkovat na parkovišti “Amfiteátr Kamenité”. Odtud se pak vydat po červené značce směrem k vrcholu.

Další možností je na místo dojet autobusem, a to konkrétně na zastávku “Vyšní Lhoty restaurace Harenda”. Trasa se vám tímto protáhne o cca 500 metrů.

Parkoviště amfiteátr Kamenité
Parkoviště amfiteátr Kamenité

Popis trasy

Trasa po červené značce je nejkratší a zároveň nejrychlejší možná varianta, jak se na vrchol Malá Prašivá dostat. Tím, že je ale nejkratší, tak překonáme i největší převýšení na 100 metrů ze všech 4 variant.

Naše cesta začíná na parkovišti Amfiteátr Kamenité ve Vyšních Lhotách. Odtud se vydáváme po červené značce směrem vzhůru. Už od začátku zjišťujeme, že tahle trasa je hlavně o cestě do kopce 🙂

Prvních 500 metrů vede značka po asfaltové cestě mezi rodinnými domy a chatami, poté se povrch mění na lesní pěšinu. Cca v polovině trasy se nám otevírají výhledy směrem na Nošovice a automobilku Hyundai, která zde sídlí. Další výhledy po trase směřují např. na Lysou horu. Po výhledech následuje cesta lesem, která nás dovádí až do cíle.

Tahle trasa je super varianta, když máme málo času, ale i přesto si chceme vyvětrat hlavu v horském prostředí 🙂 Pokud plánujete výlet s dětmi, tak nejmenším můžete zabalit do batůžku i dětské hračky se kterými si po cestě užijí spoustu zábavy a zkrátí čas výšlapu.

Pohled na Lysou horu
Výhled na Lysou horu

Nudná turistická trasa – po žluté z Vyšních Lhot (vhodná pro rodiny s kočárkem)

Základní údaje o trase

 • Délka trasy: 3 km z parkoviště “Oblesky”
 • Převýšení: 296 metrů
 • Turistická značka: žlutá
 • Časová náročnost: cca 1 hodina při průměrné fyzické kondici
 • Dopravní dostupnost: auto, autobus

Dopravní dostupnost

Stejně jako u předchozí trasy, tak i zde se lze ke startu dopravit jak autem, tak i autobusem. Auto lze nechat na parkovišti “Oblesky”. Autobus pak stojí na zastávce “Vyšní Lhoty, pod Prašivou”. Od parkoviště je zastávka vzdálená cca 400 metrů.

Parkoviště Oblesky
Parkoviště Oblesky

Popis trasy

Pro mě je trasa po žluté značce z Vyšních Lhot nejnudnější ze všech čtyř popisovaných. Důvodem je to, že vede celou dobu po asfaltu a nejsou na ní téměř žádné pořádné výhledy. Díky asfaltovému povrchu je však vhodná pro rodiny s kočárkem nebo cyklisty. Na cyklisty je však potřeba dávat pozor, když jedou dolů z kopce a vy jim musíte uhýbat.

Naše cesta začíná na parkovišti “Oblesky”, odkud se vydáváme po žluté značce. První úsek trasy nás vede mezi rodinnými domy a ohradami s pasoucím se dobytkem. Po chvílí zástavba mizí a my jdeme pouze lesem. Po cca 2 km přicházíme k mostu, který vede nad potokem Hlisník, jenž tvoří pěkné kaskády ve svahu. Cesta se zde stáčí podél kopce doleva.

Od mostu nám do cílé zbývá 1 km, po kterém přicházíme k chatě Prašivá 🙂

Kaskády potoka Hlísník
Kaskády potoka Hlísník

Pohodová turistická trasa – po žluté z Komorní Lhotky

Základní údaje o trase

 • Délka trasy: 4,6 km z centra Komorní Lhotky
 • Převýšení: 307 metrů
 • Turistická značka: žlutá
 • Časová náročnost: cca 1,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
 • Dopravní dostupnost: auto, autobus

Dopravní dostupnost

U téhle varianty trasy doporučuji dojet autem do Komorní Lhotky a nechat auto v centru obce. V době kdy jsem zde byl já, bylo možné auto odstavit na velké ploše nedaleko kostela (viz start trasy na mapě).

Další možností dopravy je autobus, který zastavuje na zastávce “Komorní Lhotka – nám., bus”.

Parkování v Komorní Lhotce
Parkování v Komorní Lhotce

Popis trasy

Trasa z Komorní Lhotky je pohodovou procházkou, na které není skoro žádný úsek s nějakým prudším stoupáním. Je proto vhodná pro rodiny s dětmi nebo málo trénované turisty.

Start naší cesty začíná v centru obce Komorní Lhotka. Odtud se vydáváme po asfaltové cestě, která kopíruje žlutou turistickou značku. První úsek je bez stoupání a vede po rovině. Trasa nás vede kolem vyhlášené finské sauny, kterou míjíme po cca 900 metrech od startu. Dále procházíme mezi rodinnými domky a hospodářskými budovami. Tady se nám začíná profil trasy trochu zvedat, ale není to nic hrozného.

Po cca 2 km od startu se asfaltový povrch mění v polní cestu. Ta nás vede lesem a víceméně kopíruje vrstevnici s mírným stoupáním.

Zhruba po 2 kilometrech pohodové trasy přicházíme do cíle u chaty Prašivá.

Trasa na Prašivou z Komorní Lhotky
Pohodové stoupání z Komorní Lhotky

Rozmanitá turistická trasa – po modré z Pražma

Základní údaje o trase

 • Délka trasy: 7,3 km z parkoviště u hotelu Travný
 • Převýšení: 318 metrů
 • Turistická značka: modrá
 • Časová náročnost: cca 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
 • Dopravní dostupnost: auto, autobus

Dopravní dostupnost

Jako u předchozích tras, tak i tady se dá na místo dopravit jak autem, tak autobusem. Já osobně nechal auto zaparkované u hotelu Travný (viz. start na mapě).

Autobusem pak můžete dojet na zastávku “Raškovice hotel Ondráš”. Ta se od hotelu Travný nachází cca 100 metrů.

Parkoviště u hotelu Travný
Parkoviště u hotelu Travný

Popis trasy

Za mě je trasa z Pražma nejhezčí ze všech čtyř popsaných možností. Je to hlavně díky tomu, že je cesta rozmanitá, takže se na ní nebudete nudit 🙂

Start naší cesty je u hotelu Travný, kde lze nechat zaparkované auto. Odtud se vydáváme po modré turistické značce směr Prašivá. První úsek nás vede skrz Pražmo, ale už po 800 metrech přicházíme k řece Morávka. Tady modrá značka kopíruje koryto řeky a my si můžeme užívat pohled na peřeje, kterých je zde dostatek. Dalším zajímavým místem je soutok řek, kde se řeka Mohelnice vlévá do řeky Morávka.

Po 2,5 kilometrech od startu se trasa stáčí doprava a stoupáním nás vede skrz chatové oblasti. Zde si můžeme vychutnávat pěkné výhledy do krajiny. Zahlédnout lze vrchol Lysé hory nebo horský masiv Ondřejník.

Po zhruba 3 kilometrech od startu začíná místo s největším stoupáním na trase. Jedná se o úsek dlouhý cca 1 kilometr, po kterém přicházíme k rozcestí „Nad Vysutým“. Odtud je to až do cíle pohodová procházka, neboť trasa vede po vrstevnici a my tak máme možnost vydýchat předchozí kopec 🙂

Po 3 kilometrech jsme v cíli.

Pohled na masiv Ondřejník
Výhled na masiv Ondřejník (vpravo)