Zubní péče a dentální hygiena v těhotenství je velice důležitá. Je snad ještě důležitější než jindy, protože zánět v dutině ústní může ovlivňovat vývoj plodu. Přesto existují zubní procedury, kterým by se těhotné ženy měly vyhnout a odložit je až na dobu po porodu. K těm kromě rentgenování zaručeně patří i bělení zubů. Proč může být bělení zubů v těhotenství nebezpečné?
Zubař v těhotenství a péče o zuby
Péče o zuby je důležitá vždy, protože záněty v zubech a v ústní dutině mohou způsobovat nemalé zdravotní problémy. V těhotenství je však péče o zuby ještě důležitější, protože je známo, že stav ústní dutiny ovlivňuje vývoj plodu. A nejen to. Během těhotenství je žena ovlivněna změnou hladiny hormonů, což mimo jiné způsobuje větší citlivost dásní i zubů na poškození plakem i vyšší kazivost zubů. Zánět dásní v těhotenství může vést:
- k předčasnému porodu,
- ke zpomalení vývoje plodu,
- k poškození plodu,
- k potratu.
Co způsobuje vyšší kazivost zubů v těhotenství?
Není neobvyklé, že si mnoho maminek po porodu stěžuje na zhoršenou kvalitu svého chrupu. Zvýšené působení hormonů estrogenu a progesteronu vede k většímu výskytu a množení bakterií v ústech. Ty se mohou dostat do krve ženy a odtud si najít cestu až k plodu. Během těhotenství jsou dásně vlivem měnící se hladiny hormonů náchylnější na působení plaku a zvyšuje se kazivost zubů. Vyšší kazivost zubů v těhotenství má souvislost také s poklesem pH v ústech, který je způsobený častějším zvracením. Proto je velmi důležitá prevence.
Zubní prevence je základ
Těhotné ženy by se tedy zubaři neměly vyhýbat. Naopak by jej měly ještě v těhotenství navštívit, stejně jako dentální hygienu. Důležitá je také správná technika čištění zubů i péče o mezizubní prostory. Zvýšená péče o zuby během těhotenství se na jejich kvalitě a zdraví určitě promítne. Přesto, že je návštěva zubaře v těhotenství velmi důležitá, mnoho žen uvěří mýtům o tom, že může být zákrok pro ni a plod nebezpečný a přinejmenším nepříjemný. Co z toho je pravda a co je fáma?
Anestezie k zubu
Při vrtání zubu, kde je kaz hlubší, a proto by vrtání bylo bolestivé, se běžně pacientům formou injekce podává anestezie, která zub znecitliví a pacient pak bolest necítí. Těhotným ženám je v průběhu těhotenství obvykle doporučováno vyhýbat se užívání léků nebo jejich užívání přinejmenším konzultovat s lékařem. A právě tento fakt může způsobit, že některé těhotné ženy nejdou k zubaři, protože nechtějí anestezií své dítě ohrožovat a bez anestezie se zákroku bojí. Je to však zbytečné, protože odborníci vyvrátili, že by zubní anestezie plod ohrozila, protože vůbec neprojde přes placentu a k miminku se tedy nedostane.
Rajský plyn při ošetření zubů
Přestože se rajský plyn používá u porodu, se entonox (směs kyslíku a oxidu dusného) u vyšetření zubů těhotných žen nedoporučuje, a to zejména v prvním trimestru, kde by tato látka mohla ovlivnit vývoj plodu.
Rentgenování ústní dutiny v těhotenství
Z důvodu ochrany plodu by těhotná žena neměla během svého těhotenství podstupovat ošetření rentgenem, které opět ovlivňuje vývoj plodu. A proto je rentgen vyloučený také u ošetření zubů během těhotenství.
Amalgámové plomby v těhotenství
Od roku 2018 jsou těhotným a dětem do 16 let pojišťovnou hrazeny jiné než amalgámové plomby, které mohou představovat zdravotní riziko pro plod. Může za to jedovatá rtuť, která amalgámovou plombu tvoří až z poloviny.
Bělení zubů v těhotenství a na co si dát pozor
K zubním procedurám, které by ženy měly odložit na dobu po porodu zaručeně patří bělení zubů v těhotenství. Nebezpečný je v tomto případě peroxid vodíku, tedy látka, která je pro bělení účinná a používá se nejčastěji. Při bělení totiž hrozí, že dojde ke spolknutí peroxidu vodíku a látka se pak dostane až k plodu. Peroxid vodíku je nebezpečný hlavně při spolknutí nebo při kontaktu s kůží a sliznicemi, a to hlavně ve vysokých koncentracích. Plod však může ohrozit už velmi malá dávka peroxidu, která se do organismu dostane ústy během bělení zubů. Z toho důvodu, ačkoliv lze spolknutí peroxidu v zubní ordinaci různými technikami předcházet, většina zubařů a dentistů na bělení zubů v těhotenství ženy nepřistoupí. Bělení zubů peroxidem v těhotenství nedoporučujeme provádět ani doma. Vaše zuby si můžete vybělit pomocí přírodních ingrediencí bez obsahu peroxidu. Ani bělení zubů při kojení se moc nedoporučuje, pokud na to chcete použít peroxid vodíku. Tady opět hrozí, že se nebezpečná látka dostane skrz organismus matky do mateřského mléka.
Fámy, které kolují ohledně péče o zubů během těhotenství najdete zde.
Jak si vybělit zuby během těhotenství?
Ovšem fakt, že se bělení zubů v těhotenství peroxidem vodíku nedoporučuje, ještě neznamená, že se musíte spokojit se zažloutlými zuby. Existuje totiž více způsobů, jak docílit zářivého úsměvu. Bělící pasty s obsahem přírodních ingrediencí si můžete vyrobit i doma. Využít přitom můžete aktivní černé uhlí, kurkumu a kokosový olej. Zuby budete mít bělejší také tehdy, když zvýšíte svou zubní hygienu a budete z nich pravidelně odstraňovat plak. Ten může způsobovat, že zuby vypadají žlutě. K bělejší barvě zubů přispějete, pokud se vyhnete nebo snížíte konzumaci potravin a nápojů, které zuby barví. K těm patří čaj, káva nebo červené víno.