Běžecký pás může být nepříjemně hlučný. Což může omezovat vás i lidi ve vašem okolí. Dá se tomu nějak zabránit? Jak se s tím vypořádat?
Když je váš běžecký pás příliš hlučný
Běh může být zdraví prospěšnou aktivitou. Obzvláště tehdy, pokud se ho rozhodnete provozovat doma, se ale dokáže stát pro lidi ve vašem okolí značnou zátěží. Běžné běžecké pásy totiž umí být poměrně hlučné. Kdy je to normální, kdy už ne a co se s tím dá udělat?
Kdy hlučnost pásu není standardní
Je-li pás hlučný nadměrně, je nutné ho zkontrolovat. Hluk někdy způsobuje jeho špatný technický stav. Mohou za tím být ložiska, špatně zarovnaný díl, uvolněná kladka nebo opotřebovaný motorový pás.
V první řadě je tedy potřebné zkontrolovat vodítka řemenů pod běžícím pásem. Ty mohou být zatlačeny do pásu. Zkontrolujte vyrovnání řemene a pulsu. Dále prověřte motor, jeho ventilátor a také žebra.
Jestliže se pás projevuje specifickým hlukem, může pomoci ohýbání vodítek. Hluk též může být vyvolán opotřebovaným pásem motoru, případně též uvolněnou kladkou umístěnou na předním válečku.
Zkontrolujte řemenici a v případě, že ložiska jsou zcela v pořádku, bude to znamenat výměnu pásu motoru. Hluk může vycházet z ložisek v jednom z válečků nebo z motoru, což může v krajním případě znamenat i celkovou výměnu.
Důvodem může být i to, že jste pás zapomněli namazat. Část, která se nazývá běhoun, udržuje kontakt s válečky běžeckého pásu. A zajišťuje i kýžený tichý chod, pokud není právě suchá.
Co pro tichý chod svého pásu udělat můžete
Základním předpokladem pro to, aby váš běžecký pás svým akustickým projevem nad hlavami sousedů nepřipomínal start stíhacího letounu, je určitě kvalitní odpružení.
Střední cenová relace těchto výrobků disponuje odpružením formou gumových podložek umístěných bodově. Pokročilé modely mají odpružený celý rám, což je určitě vhodnější. Střední i náročnější variantu pásů najdete v kolekci běžeckých pásů značky Lifefit.
Zdroj: Nejsport.cz
Dbejte rovněž na kvalitu zpracování. U levných modelů dochází ke zvýšené hlukové zátěži tehdy, když se mechanismus odpružení dostane do krajní polohy. Stejně tak povrzávají plasty v konstrukci nebo je trenažér dokonce nestabilní a při pohybu „cestuje“.
Pod pás je vhodné také dát silnější pryžovou podložku. Ta eliminuje nárazy a míru nepříjemných otřesů pomůže snížit. Stejně tak částečně může podlahu vyrovnat.
Když se hlučnost eliminovat nedá
Zkontrolujte si proto jednoznačně, zda pás máte postaven na dokonale rovném povrchu. Všechny strany by měly být vodorovné. Pokud ne, dochází ke kývání. Což může způsobit jednak právě onu nepříjemnou hlučnost, ale i poškození pásu. Pás by také neměl být umístěn ke stěnám, to znamená nepříjemnou ozvěnu.
Úplně ale hlučnost eliminovat nelze. I u tišších modelů se totiž běžně ozývají rázy od došlapů na desku. Ty se přenášejí do podlahy, což v konečném důsledku pro vaše sousedy může být velmi zatěžující.
Jestliže ale běžecký pás do bytu přece jen chcete, vyplatit se vám může také ohleduplnost v jeho použití:
- nestavte ho v místě, kde pod vámi mají sousedé v ložnici
- neběhejte brzy ráno nebo pozdě večer
- ideálně ho používejte až tehdy, nejsou-li ostatní obyvatelé domu doma
Můžete též zkusit běhat pomaleji. K finančně nejnáročnějším řešením patří nakonec odhlučnění celé místnosti.