Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostKompostováníOndra

Jak na kompostování na balkoně a jaký kompostér vybrat?

Jak na kompostování na balkoně a jaký kompostér vybrat?

Každý zná kompostování na zahradě, ale co když zahradu nemáte? Ani v tomto případě nemusíte o výživný kompost pro vaše pokojové rostliny a rostliny na balkoně a na oknech přijít. Kompostovat můžete na balkoně, dokonce i v bytě! Jak na kompostování na balkoně?

Také na balkóně a v bytě můžete zpracovávat bioodpad

Že bioodpad házíte klasicky do popelnice, protože nemáte zahradu, bydlíte v bytě a popelnice na bioodpad v místě vašeho bydliště není? Jen výmluvy! Kompostování v bytě není scifi ani žádné drama, naopak se jedná o aktuální hit. Třídění bioodpadu má smyl a kompostér na balkon je in! Pro domácí kompostování můžete využít nejen žížaly, nýbrž i moderní malé kompostéry, které vám pomohou využít zbytky z kuchyně.

Co může od kompostování na balkoně odrazovat?

Kompostování na balkoně se může jevit jako bláznivý nápad ekologicky smýšlejících lidí, kteří se uskromní nejen co se prostoru týče, nýbrž i komfortem svého bydlení. Lidé, kteří do tohoto tématu ještě nepronikli, se mohou obávat toho, že:

  • kompostér bude zabírat spoustu místa,
  • z kompostéru bude vycházet zápach,
  • kolem kompostéru budou létat mušky,
  • kompostér sníží jejich komfort bydlení.

Přesně tyto obavy vyvracejí moderní Kokoza kompostéry, zvané také Bokashi kompostéry, o nichž si blíže povíme níže. Avšak ani vermikompostéry, ať už ty  kupované nebo svépomocí vyrobené, nezapáchají, pokud je kompost dobře založený.

Jaká jsou úskalí kompostérů a vermikompostérů na terase?

Balkón není zahrada a tudíž klasické kompostéry nepřicházejí v úvahu. Na balkon se běžný kompostér nevejde kvůli své velikosti. Běžný proces kompostování na zahradě vyžaduje přístup vzduchu a mikroorganismů. Na balkoně pro to tedy nejsou úplně nejvhodnější podmínky.

Ani v případě, že budete sázet na kompostovací žížaly, se nemusíte setkat s úspěchem. Žížaly jsou totiž velice náchylné na teplotu. Nejideálnější teplota pro žížaly ve vermikompostéru se pohybuje mezi 15 – 25 °C. To jsou žížaly nejvíce efektivní. V létě a v zimě pak  těchto podmínek na balkoně nelze dosáhnout, a proto žížalám ve vermikompostéru hrozí smrt umrznutím nebo uvařením (v případě vysokých teplot).

Pořídit si můžete vermikompostéry do bytu a žížaly chovat uvnitř. V dnešní době lze sehnat velmi designové nádoby, u kterých by vermikompostér hádal jen málokdo.

Další nevýhodou kompostování na balkoně či v bytě je možný zápach, který při rozkladu bioodpadu může vzniknout.

Co dělat, aby kompost nezapáchal?

Jak už jsme zde zmínili, kompost nezapáchá, pokud je kompostovací nádoba dobře založená. To znamená, že není ani příliš suchá ani mokrá a všechny procesy v ní probíhají správně. Pokud je však obsah kompostéru příliš mokrý, může docházet ne k rozkladu, ale k hnití, které způsobí zápach. Nejpravděpodobnější příčinou je špatné složení kompostu, příliš mokré zbytky, ve kterých převládá dusík. Řešením je přidat do kompostu uhlík v podobě hnědého materiálu – listí, drobné větve, piliny (to v případě kompostéru na zahradě), natrhané roličky od toaletního papíru, kousky papírové krabičky od vajec (v případě kompostéru/vermikompostéru na balkoně a doma). Pokud vám zapáchá vermikompostér, může být důvodem velké množství bioodpadu, který žížaly nestihnou zpracovat.  

Kokoza kompostéry – moderní řešení kompostování na balkoně

Kompostér vyrobený z toho, co máte doma a svépomocí, určitě bude dělat větší radost, než nádoba na bioodpad, kterou si můžete koupit. Pokud však žádnou domácí výrobu v plánu nemáte a nechcete se v bytě pouštět ani do chovu žížal, mohou Kokoza kompostéry splnit vaše moderní požadavky – tedy kompostovat v bytě bez práce, bez žížal a bez zápachu.

Kokoza kompostéry jsou určeny pro zbytky z kuchyně, jako jsou:

  • slupky z ovoce a zeleniny,
  • zbytky z oběda (mimo maso a živočišné produkty),
  • kávová sedlina a čajové sáčky,
  • malé zbytky pečiva a další bioodpad.
Kokoza komposter, zdroj: econea.cz

Bokashi kompostéry, které můžete pořídit v různých designech a velikostech, rozkládají bioodpad pomocí živých bakterií a anaerobní fermentace. Velkou výhodou těchto kompostérů je vzduchotěsné víko (zamezuje případnému zápachu) a praktický odpouštěcí ventil na  tak zvaný Bokashi „čaj“.

Nejen svým designem, ale svým šikovným provedením může Bokashi kompostér posunout kompostování v kompostéru na vyšší level.

Jak Kokoza kompostér funguje?

Součástí každého tohoto kompostéru je tak zvaná Bokashi směs. Jsou to speciální bakterie, které se aktivují, když navlhnou. Díky působení těchto mikroorganismů se bioodpad v Kokoza kompostéru rozkládá fermentací, a to i bez přístupu vzduchu. Právě vzduch je potřeba pro rozklad bioodpadu při běžném kompostování. Směs Bokashi je nutné dokupovat, protože právě vrstvou této směsi se zbytky z kuchyně prokládají.

Po tom, co nádobu naplníte, si jí první dva týdny vůbec nevšímejte, aby se všechny procesy dokončily. Jakmile bude nádoba plná, což u běžné rodiny může trvat 14 dní až měsíc, máte několik možností, jak s výslednou hmotou naložit.

  • Můžete ji zakopat do půdy, kterou obohatí.
  • Přisypte ji do vermikompostéru.
  • Přidejte ji na kompost a do kompostéru.
  • Hoďte ji do hnědé popelnice na bioodpad.
  • Někomu ji darujte (může to znít bláznivě, ale za tuto na první pohled bezcennou hmotu vám zahradníci a pěstitelé „urvou ruce”).

Podobné to může být i s vedlejším produktem fermentace bioodpadu  v tomto kompostéru – s „Bokashi čajem”.

Co je „Bokashi čaj”?

Bokashi čaj je fermentační tekutina, která se v Kokoza kompostéru začne objevovat asi 14 dní od začátku vkládání zbytků z kuchyně. Potom ji lze stáčet každých 3 – 5 dní. Tato tekutina je cenným hnojivem pro všechny rostliny a výborným prostředkem na uvolnění ucpaného odpadu. Když ji nebudete potřebovat, tak ji znovu darujte nebo jednoduše vylijte do odpadu.

Bokashi Čaj, zdroj: econea.cz

Proč Kokoza kompostéry využívat?

  • Kokoza kompostéry jsou výhodné pro všechny, kteří nemají možnost kompostovat na zahradě.
  • Poslouží lidem, kteří nechtějí své odpadkové koše plnit bioodpadem, protože věří v jeho další život.
  • Jsou ideální pro ekologicky smýšlející lidi, kteří nechtějí svými zbytky jídla plnit spalovny odpadu a zatěžovat planetu Zemi, nýbrž je hodlají proměnit na zdroj živin a to i za cenu toho, že se s výslednou směsí povlečou třeba na komunitní zahrady, které umožňují komunitní kompostování.
  • Bokashi kompostéry jsou pro ty, co nesnáší žížaly i pro ty, kteří nechtějí riskovat mušky v bytě.
  • Jsou určeny i pro ty, kteří se chtějí vrhnout na kompostování v zimě.
  • V neposlední řadě je tento malý kompostér určen pro ty, kteří nedají dopustit na designový interiér.

Bokashi kompostér vám pomůže redukovat množství vašeho odpadu a zároveň vám umožní cítit se dobře z toho, že pro svou planetu děláte maximum. 

V čem stkví kouzlo vermikompostování a jak se vermikompostér URBALIVE odlišuje od BOKASHI kompostéru?

Líbí se vám představa udržitelnosti? Chtěli byste planetě Zemi vrátit to, co od ní berete? Potom se začněte kamarádit se žížalami. Ty kalifornské (Eisenia andrei) jsou speciálně vyšlechtěné a mají mnohem větší apetit než klasické zahradní žížaly. Vermikompostér URBALIVE se od BOKASHI kompostéru v mnohém liší. V jedné domácnosti je však možné užívat si výhod obou těchto technologií.Teď pojďme rozebrat české vermikompostéry URBALIVE.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

  • Vermikompostér je docela atraktivní a designová nádoba.  
  • Funguje za pomoci žížal, které zpracovávají organické zbytky a ve svém trávícím ústrojí je obohacují o cenné enzymy. Tyto žížaly pak vylučují velmi výživné výkaly, které jsou klíčové pro vermikompost.
  • Co patří a co nepatří do vermikompostéru?
  • Pro koho je vermikompostér vhodný?
  • Nevýhody vermikompostéru.
  • Odlišnost vermikompostéru od BOKASHI kompostéru.
  • Možnost kombinace obou nádob v domácnosti.

Vermikompostování v domácnosti nemusí chybět estetika

Přeměna organického odpadu z kuchyně (zeleninové slupky, čajové sáčky, kávová sedlina) nemusí být pouze otázkou zahrádek. Ani když zahrádku nemáte, můžete se těšit z dokonalého vermikompostu, který pro vás obstarají žížaly. Princip vermikompostérů URBALIVE spočívá v práci kalifornských žížal, které se živí odpadem z kuchyně a vytvářejí vermikompost a vedlejší produkt žížalí čaj. Než podrobněji rozebereme postup při vermikompostování, je potřeba vyzdvihnout působivý design vermikompostérů URBALIVE. Jedná se o patrovou nádobu na nožičkách s víkem, do které byste na první pohled nikdy neřekli, že v sobě ukrývá nevábně vypadající odpad z kuchyně a žížaly. O moderní vzhled vermikompostérů URBALIVE se postaral český designér Jiří Pelcl. Technologické zpracování pak vymyslela firma PLASTIA, která vermikompostéry vyrábí na Vysočině. Už pouhý fakt, že se jedná o český výrobek, který k nám necestuje z bůhvíjaké dálky, je znamením toho, že se jedná o dobrou věc. Vermikompostér URBALIVE dokonale zapadne do moderní domácnosti. Můžete ho umístit rovnou do kuchyně k nádobám na třídění odpadu. Nebo jej můžete dát na terasu. Ať už si vermikompostér umístíte kdekoliv, je potřeba dodržet, aby teplota v něm neklesla pod 5 °C a nepřesáhla 25 °C. To by totiž žížaly nevydržely.

Jak funguje vermikompostér?

Vermikompostér URBALIVE je vymyšlený tak, abyste do něj mohli snadno házet vybraný odpad z kuchyně (hlavně organický odpad rostlinného původu) a přeměňovat jej na vermikompost. Aby to fungovalo, je potřeba žížalám ve vermikompostu, které jsou alfou a omegou vermikompostování, vytvořit dokonalé prostředí. Žížaly jsou dost vybíravé a ne vše zpracují. Nepustí se například do kyselého a příliš aromatického citrusového odpadu, zázvorových slupek a tak podobně.

Na začátku je potřeba na dno vermikompostéru naskládat vlhčenou lepenku (například čistá natrhaná plata od vajíček). Na ni pak dáte žížalí násadu (někdě vám prodejce k vermikompostéru dodá i žížaly, jindy si je budete muset obstarat sami. K tomu vám ale pomůže tak zvaná žížalí mapa). Žížalám je pak potřeba dát první várku jejich potravy. Začněte například slupkami od brambor, salátem, kávovou sedlinou. Na začátku to nepřehánějte. Chvíli trvá, než si žížaly na nové prostředí zvyknou a zabydlí se v něm. Kdybyste to s organickým odpadem přehnali, žížaly by ho nestačily zpracovat a směs by pak mohla začít plesnivět. Uvádí se, že trvá přibližně 3 měsíce, než se žížaly „zapracují”. Od této chvíle pak rozklad organického odpadu probíhá rychleji. Po této době se dokonce ve spodní části nádoby začíná tvořit cenný žížalí čaj – který lze díky umístěnému kohoutku velmi jednoduše stáčet. Výsledkem vermikompostováníxc v nádobě URBALIVE je velmi cenné organické hnojivo, kterým lze přihnojovat vaše rostliny a tvořit z něj směsi substrátu. Žížalí čaj pak slouží jako hnojivo  nebo biologický čistič odpadu. Před použitím je potřeba žížalí čaj vždy ředit.

Co patří do vermikompostéru?

Žížaly v pohodě zpracují slupky, zbytky a odkrojky od ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, papírové kávové filtry, papírová plata od vajec, zbytky vařené zeleniny (pouze v menším množství), rozdrcené vaječné skořápky, papírové ubrousky, papírovou lepenku, suché pečivo, zbytky rostlin a tak podobně.

Co do vermikompostéru nepatří?

Žížaly nezpracují aromatické zbytky, mezi které patří slupky z citrusových plodů nebo zázvor. Do vermikompostéru nevhazujte ani mléčné výrobky, mastné výrobky nebo tuk.

Co dělat, když je vermikompostér plný?

Po čase se dočkáte i toho, že patro vermikompostéru bude plné natolik, že se do něj už nic navíc nevleze a žížaly nebudou mít co jíst. Potom přichází na řadu přidání dalšího patra vermikompostéru, které založíte stejně jako to první a žížaly se do něj jen přestěhují (mělo by se tak stát během tří týdnů).

Jak často je potřeba žížaly krmit?

Možná si řeknete, že mít vermikompostér = mít nového zavazujícího mazlíčka, od kterého nemůžete odjet na delší dobu. O nic tak tragického se přitom nejedná. Žížaly totiž bez úhony přežijí i třítýdenní hladovku. Nechávat je bez potravy delší dobu se však nedoporučuje. Žížaly jsou však na péči méně náročnější než třeba pes nebo slepice. V nouzovém případě lze celý vermikompostér dát na chvíli do péče sousedům nebo rodině, kteří občas žížalám něco přihodí.

Pro koho je vermikompostér vhodný?

Vermikompostér je vhodný pro každou ekologicky smýšlející domácnost:

  • pro ty, kteří chtějí svým pokojovkám i venkovním rostlinám dopřát výživný vermikompost,
  • pro názornou ukázku toho, co žížaly zvládnou, kterou ocení hlavně ve školách, školkách a dětských skupinách,
  • pro ty, kteří chtějí ulehčit své peněžence – nemusí kupovat substrát ani hnojiva,
  • pro ty, kteří chtějí ulevit popelnicím – víte, že až 60 % obsahu popelnice zbytečně tvoří organický odpad, který lze využít jinak?
  • pro ty, kteří chtějí ve svém životě zpomalit a jít cestou udržitelnosti,
  • práce s vermikompostérem má uklidňující charakter.

Má vermikompostér nějaké nevýhody?

  • S vermikompostérem doma přivítáte i žížaly, což nemusí být pro někoho úplně příjemná představa.
  • Žížaly dokážou zpracovat jen omezené množství organického odpadu.
  • Tvorba vermikompostu trvá delší dobu. Uvádí se, že než celý proces pořádně nastartuje, trvá to dva až tři měsíce. Potom je potřeba čekat na naplnění jednoho patra vermikompostéru i na následné přestěhování žížal do druhého patra. Tvorba žížalího čaje je prvním signálem toho, že se ve vermikompostéru začíná něco dít.
  • Zbytky potravy je potřeba krájet na menší kousky, aby je žížaly lépe spotřebovaly.
  • Při špatném založení vermikompostéru se může objevit zápach, mušky octomilky, plíseň, případně mohou žížaly vylézat mimo místa pro ně určená.

Jaký je rozdíl mezi BOKASHI nádobou a vermikompostérem URBALIVE?

Asi hlavní, co vás bude zajímat, je to, jakým způsobem se vermikompostér liší od BOKASHI nádoby. A zde jsou hlavní rozdíly.

  • Obě nádoby fungují na úplně odlišném principu. Zatímco Bokashi nádoba používá pro rozklad organických zbytků anaerobní fermentaci, a to za pomocí speciální směsi s mikroorganismy, která je k nádobám přiložena, VERMIKOMPOSTÉR zbytky kompostuje pomocí žížal. V jejich trávícím traktu se odpad obohacuje o enzymy, díky kterým jsou žížalí výkaly velmi cenným hnojivem.
  • Co se náročnosti údržby týče, lze říct, že BOKASHI nádoba je méně náročná na údržbu, protože v ní nejsou živí tvorové – žížaly jako ve vermikompostéru, kterým je přece jen potřeba nastolit nějaké životní podmínky.
  • Zatímco výsledná BOKASHI směs se podobá jakémusi předkompostu, vermikompost je mnohem propracovanější směsí.
  • Do BOKASHI kompostéru patří podstatně různorodější odpad než do vermikompostéru URBALIVE, a to především proto, že si žížaly dost vybírají. Zatímco do BOKASHI kompostéru můžete házet organický odpad rostlinného i živočišného původu, do vermikompostéru patří jen organický odpad s rostlinným původem.
  • BOKASHI KOMPOSTÉR vyrábí firma Skaza na Slovinsku, zatímco URBALIVE vermikompostér vyrábí česká firma Plastia.

V čem jsou si BOKASHI a URBALIVE nádoby podobné?

  • oba typy domácích kompostérů jsou designově velmi povedené a lze je zakomponovat do domácnosti, aniž by překážely nebo svým vzhledem vyčuhovaly,
  • jak BOKASHI, tak i vermikompostér URBALIVE jsou velmi snadné na údržbu a práci s nimi,
  • výsledkem obou kompostérů je na živiny bohatý kompost a žížalí čaj, který lze použít jako hnojivo.

BOKASHI kompostér a vermikompostér URBALIVE mohou spolupracovat

Ostatně mezi BOKASHI kompostérem a vermikompostérem URBALIVE nemusíte obtížně vybírat. Používat můžete oba typy zároveň. Oba typy nádob mohou totiž spolupracovat. A to tak, že BOKASHI SMĚS, se kterou je potřeba nadále pracovat a je v menší fázi propracovanosti než žížalí kompost, přidáte do vermikompostéru. Žížaly si na něm pochutnají a výsledný vermikompost vznikne rychleji. Vy tak nemusíte řešit, kam s BOKASHI kompostem. I tady ale platí, že je lepší dávat žížalám bokashi kompost po menších dávkách, alespoň na začátku. Musí mu jednoduše přijít na chuť. BOKASHI kompostér a vermikompostér URBALIVE si tedy vůbec nemusí konkurovat, právě naopak.

Mohlo by vás dále zajímat: