Lysá hora nebo královna Moravskoslezských Beskyd, jak se jí také přezdívá, je fenoménem pro ne jednoho turistu z celé České republiky. Se svou výškou 1323 m.n.m. je nejvyšším vrcholem již zmiňovaných Moravskoslezských Beskyd. Turistům, kteři na tomto vrcholu ještě nebyli může v hlavě vyvstávat otázka: Kudy na Lysou horu? nebo Jak se na Lysou horu dostat? Na tuto otázku jsme se rozhodli odpovědět v tomto článku.
V poslední době se tento vrchol dostal do hledáčku mnoha nadšenců, kteří zde míří za rekreační turistikou, cyklistikou, ale také těch, kteří zde podávají sportovní výkony při závodech nebo trénincích. Díky své nadmořské výšce a převýšení se bezvadně hodí pro zvyšování fyzické kondice.
Z vrcholu je za pěkného počasí nádherný výhled směrem na Frýdek-Místek, Ostravu a Havířov. Na jihovýchodě jsou pak za dobré viditelnosti viditelná pohoří Malá Fatra a Vysoké Tatry.
Kudy tedy na Lysou horu?
Na Lysou horu se dá dostat mnoha turistickými trasami. Pojďme se společně podívat, které to jsou a vybrat si tu pravou pro vás.
- Červená trasa z Ostravice
- Modrá trasa z Frýdlantu nad Ostravicí
- Žlutá trasa z Krásné
- Žlutá trasa ze Šance
- Červená trasa z Visalají
Červená trasa z Ostravice
Tato trasa je mou oblíbenou. Jsou na ní krásné výhledy do krajiny a střídají se zde lehčí a náročnější pasáže. Pro mě však v poslední době ztratila na kráse díky enormnímu zájmu turistů. Ten je dán lehkou dostupností – do Ostravice se lze snadno dostat autem nebo vlakem, který zde jezdí v hodinových intervalech a přiváží zde turisty až z Ostravy a přilehlých měst a obcí. Když však trasu využijete ve všední dny nebo o víkendu v odpoledních hodinách, tak zde bývá turistů mnohem méně. Trasa je dlouhá 8,5 km a má převýšení 905 metrů. Ze všech zde popsaných tras bych ji hodnotil jako středně náročnou. Detailní popis trasy si můžete přečíst v článku Výstup na Lysou horu z Ostravice po červené značce.
Modrá trasa z Frýdlantu nad Ostravicí
Další má oblíbená trasa je po modré značce z Frýdlantu nad Ostravicí. Celková délka je od vlakového nádraží 11 km a nastoupáme na ní 963 metrů. Hlavními dominantami na trase jsou Hotel Petr Bezruč, který se zde tyčí uprostřed krásné beskydské krajiny a Mohyla Ivančena, jenž je poutním místem pro české skauty. Byla zde vybudována jako vzpomínka na skauty popravené za účast v protinacistické odbojové skupině za 2. světové války. V porovnání s červenou trasou z Ostravice ji hodnotím jako méně náročnou. Detailní popis trasy si můžete přečíst v článku Výstup na Lysou horu z Frýdlantu nad Ostravicí.
Žlutá trasa z Krásné
Na Krásné je krásně. To platí i o žluté trase z této obce směrem na Lysou horu. Dostupnost je zde pouze autem nebo autobusem z Frýdku-Místku. Díky tomu, že trasa vede převážně v lese, tak na ni není moc pěkných výhledů (kromě závěrečné pasáže těsně pod vrcholem). Za to si na ní člověk dá pořádně do těla a do cíle přichází se super pocitem. Celkově je dlouhá 6 km a má převýšení 828 metrů. Ve spojení s docela prudkými pasážemi, terénem a tím, že jde člověk víceméně pořád lesem, ji hodnotím jako jednu z nejtěžších tras na Lysou. Detailní popis trasy si můžete přečíst v článku Výstup na Lysou horu z Krásné po žluté značce.
Žlutá trasa ze Šance
Tato trasa začíná u vodní nádrže Šance, která se nachází nad obcí Ostravice. Na její start se lze dopravit pouze autem nebo lze dojít z Ostravice pěšky docela nezáživnou cestou kolem hlavní silnice. Tuto trasu využívám většinou jako sestupovou, kdy pak pokračuju dále na druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Smrk. Díky dopravní dostupnosti na ní nebývá ani moc rušno. Celková délka trasy je 7 km a má převýšení 788 metrů.
Červená trasa z Visalají
Trasa z Visalají je jedna z těch jednodušších cest k vrcholu Lysé hory. Na trase dlouhé 8 km nastoupáte celkem 602 metrů, takže je ideální pro rodiny s malými dětmi. Trasa vede krásnou krajinou kolem vrcholu Huserka a Zimný. Stezka se místy křižuje s asfaltovou silnicí, která vede z Papežova a je hojně využívaná cyklisty. Detailní popis trasy si můžete přečíst v článku Výstup na Lysou horu z Visalají po červené značce.
Občerstvení a ubytování na Lysé hoře
Na vrcholu, který zdobí typický vysílač, jenž je vidět z velké dálky, se nacházejí celkem 3 chaty, ve kterých se mohou návštěvníci občerstvit, nabrat nové síly a dokonce i ubytovat. Jedná se o chatu Desítka, která je na vrcholu již delší dobu. Dále pak chata Emil Zátopek Maraton, která byla otevřena v roce 2016. A třetí chatou je Bezručová chata, která byla postavena na místě, na kterém v minulosti stála typově stejná chata se stejným názvem, ta ale v roce 1978 vyhořela. Její obnovená verze byla otevřena v roce 2015.
Počasí na Lysé hoře
Aktuální počasí a webkamery si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách Lysé hory. Co se týče počasí na Lysé hoře po čas roku, tak je Lysá hora jedním z nejdeštivějších míst v České republice. Průměrně zde prší 224 dní v roce a za celý rok spadne průměrně bezmála 1500 mm srážek.
Historie televizního vysílače na Lysé hoře
Vysílač vysoký 78 metrů byl dokončen na začátku 80. let 20. století. Díky jeho výstavbě byla vybudovaná také asfaltová cesta z Krásné.
V roce 2010 byla vyměněna hlavní anténa vysílače, aby bylo možné přenášet i digitální televizní vysílání.
Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?
Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!
Díky moc!
přehledné a užitečné 🙂
…jen trasa z Krásné už je bez obrázku(mapy)
Rádo se stalo 🙂 Jsme rádi, že Vám článek pomohl.
Skvele,budeme od pristiho tydnena tenisove akademii ve Frydlantu a urcite Lysou podle vasich rad pokorime diky Hanka a Lukas
Jsme rádi Hanko a Lukáši, že je pro Vás náš článek užitečný 🙂 Ať se akademie vydaří