Jak na octomilky doma aneb na to mušíš chytře

Čvc 18, 2021 | Životní prostředí

smolik

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Ne nadarmo se jim říká octové, vinné, ovocné nebo banánové mušky. Octomilky jsou přitahovány vůní všeho, co je sladké, zahnívá či fermentuje. Přezrálé ovoce, skvrny od octu či třeba alkoholické nápoje jsou pro ně tak naprosto neodolatelným lákadlem. Jejich rozmnožovací cyklus je navíc velice rychlý, člověk se tedy ani nenaděje a má tohoto obtížného hmyzu plný byt. Jak na octomilky doma?

Octomilka, těší mě

Octomilky patří do řádu dvoukřídlých, stejně jako ostatní členové této skupiny má pouze jeden pár blanitých křídel. Bezpečně je rozpoznáte díky jejich typickému žlutohnědému zbarvení, při bližším pohledu si pak můžete všimnout výrazných červených očí. Většinou jsou opravdu drobné, české druhy octomilky nedosahují velikosti větší než 4 mm.

Samy o sobě jsou octomilky v podstatě neškodné. Nesají krev, nezpůsobují ani žádná bolestivá kousnutí. Na první pohled viditelným úskalím přítomnosti octomilek ve vaší domácnosti jsou ale všudypřítomné výkaly v podobě tmavých nevzhledných teček. Tyto mušky navíc rády kladou svá vajíčka do potravin, převážně do ovoce. Mohou tak vaše potraviny nejen znehodnotit, ale také je infikovat plísněmi, bakteriemi, hnilobou nebo třeba kvasinkami, které s sebou přinášejí.

Samice naklade až 300 vajíček

Rozmnožování octomilek je závislé na teplotě – čím vyšší teplota, tím rychleji se mohou rozmnožovat. Obecně platí, že se množí opravdu rychle – již dvanáct hodin poté, co samice naklade až 300 vajíček, se líhnou larvy. Ty se vyvíjejí, následně se zakuklí a po čtyřech dnech se již líhnou dospělí jedinci. Už dvanáct hodin od okamžiku, kdy se vylíhly z kukly, jsou samičky schopné se pářit. Vývojový cyklus octomilky tedy může trvat sedm dní, klesne‑li ovšem teplota, může se prodloužit dokonce až na dva měsíce.

Zajímavostí spojenou s rozmnožováním tohoto druhu je, že sameček při námluvách své družce zpívá. Lidským uchem je tento zvuk však neslyšitelný.

Kde se u vás vzaly?

Tyto mušky jsou často spojovány s nepořádkem v kuchyni. Jistě, skvrny sladkých nápojů či hnijící ovoce je opravdu vábí, přítomnost octomilek v kuchyni však nemusí být pouze známka nečistoty. Vzhledem k tomu, že octomilky rády kladou svá vajíčka do ovoce, mohou se k vám dostat nejen oknem vábeny vůní, ale i s ovocem, které si přinesete z obchodu.

Častým lákadlem jsou pro ně také vermikopostéry, jež se čím dál tím častěji objevují i v bytech. Pokud vám kolem vašeho kompostéru začne kroužit houf octomilek, nakrájejte zbytky potravy do vermikopostéru na menší kousky, aby je žížaly stihly bez problémů zpracovat dříve, než začnou zapáchat, a při jejich vkládání je zahrabejte již vzniklým substrátem.

Octomilky se mohou objevit rovněž kolem květináče s přelitým substrátem. Ten totiž začne zahnívat, čímž tyto nezvané hosty přiláká.

Jak na octomilky doma aneb nebojujte muší silou

S plácačkou nepochodíte, zkuste radši vysavač

Octomilky jsou opravdu drobné a obvykle se drží v houfu, s klasickou mucholapkou tedy nepořídíte. Můžete ale jejich malých rozměrů využít. Najdete-li místo, kolem něhož se seskupují, připravte si vysavač a mušky vysajte. Na ostatní škodlivý hmyz by tato metoda nefungovala, octomilky jsou ovšem tak malé, že proti proudu vysavače nemají žádnou šanci.

Adéla ještě nevečeřela

Máte rádi rostliny a chcete se zbavit octomilek? Pořiďte si masožravku. Stačí jim dopřát slunné místo, dostatek vody a ony se o zbytek postarají samy. S likvidátorem škodlivého hmyzu si navíc do domácnosti pořídíte zajímavé oživení a dekoraci.

Chyťte je do pasti

Seženete je v běžných obchodech s domácím vybavením či drogériích. Do pasti nalijete návnadový roztok – použít můžete například vodu s cukrem a octem – a necháte stát na postiženém místě. Hmyz vábený vůní roztoku do pasti vleze, ven už se ovšem dostat nedokáže, a tak uvnitř zahyne. Takovéto pasti můžete použít opakovaně, stačí vyměnit návnadový roztok.

Různé druhy pastí lze vyrobit i doma

Jednoduché, ale účinné

Jednou z nejjednodušších pastí, která se skládá z věcí, jež máme každý z nás doma, je sklenka naplněná octem, cukrem a kapkou saponátu na mytí nádobí. Mycí prostředek poruší povrchové napětí kapaliny, octomilka se tak v tekutině utopí.

Jde to i bez zabíjení

Na dno skleničky dejte kousek ovoce, zakápněte ho balzamikovým octem, vínem, pivem nebo čímkoliv jiným, co octomilky přiláká. Při přidávání tekuté složky dávejte pozor, aby ji nebylo více než lžička, octomilka by se v ní totiž mohla utopit. Skleničku zakryjte potravinovou fólií, tu utěsněte gumičkou a udělejte do ní párátkem několik malých děr. Mušky budou schopné vlézt do vaší pasti, ven už ale cestu nenajdou. Až mušky pochytáte, jednoduše past vyneste ven, odstraňte fólii a octomilky vypusťte na svobodu.

Babské rady

Jak na octomilky doma radí i babské rady. Ty doporučují rozprostřít po domě několik talířků s hřebíčkem. Jeho aroma, které se nám zdá příjemné, mušky odpuzuje. Alternativou k hřebíčku je oloupaný česnek, ten už ovšem nevoní příjemně ani nám. Rovněž některé esenciální oleje dokážou mušky vyhnat. Nakapejte trochu oleje z máty, citrusové trávy či eukalyptu do aromalampy a užívejte si provoněný odchod octomilek z vašeho bytu.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

smolik

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Mohlo by se Vám také líbit …

Dioxiny a co jste o nich nevěděly

Dioxiny a co jste o nich nevěděly

Ačkoliv dioxiny nejsou nijak užitečné, náš zájem by upoutat měly. Proč? Jsou totiž nesmírně toxické, škodlivé pro životní prostředí i...