Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostKompostováníOndra

Jak na octomilky doma aneb na to musíš chytře

Jak na octomilky doma aneb na to musíš chytře

Ne nadarmo se jim říká octové, vinné, ovocné nebo banánové mušky. Octomilky jsou přitahovány vůní všeho, co je sladké, zahnívá či fermentuje. Přezrálé ovoce, skvrny od octu či třeba alkoholické nápoje jsou pro ně tak naprosto neodolatelným lákadlem. Jejich rozmnožovací cyklus je navíc velice rychlý, člověk se tedy ani nenaděje a má tohoto obtížného hmyzu plný byt. Jak na octomilky doma?

Co je octomilka a jak může škodit?

Octomilky patří do řádu dvoukřídlých, stejně jako ostatní členové této skupiny má pouze jeden pár blanitých křídel. Bezpečně je rozpoznáte díky jejich typickému žlutohnědému zbarvení, při bližším pohledu si pak můžete všimnout výrazných červených očí. Většinou jsou opravdu drobné, české druhy octomilky nedosahují velikosti větší než 4 mm.

Samy o sobě jsou octomilky v podstatě neškodné. Nesají krev, nezpůsobují ani žádná bolestivá kousnutí. Na první pohled viditelným úskalím přítomnosti octomilek ve vaší domácnosti jsou ale všudypřítomné výkaly v podobě tmavých nevzhledných teček. Tyto mušky navíc rády kladou svá vajíčka do potravin, převážně do ovoce. Mohou tak vaše potraviny nejen znehodnotit, ale také je infikovat plísněmi, bakteriemi, hnilobou nebo třeba kvasinkami, které s sebou přinášejí.

Rozmnožování octomilek je závislé na teplotě – čím vyšší teplota, tím rychleji se mohou rozmnožovat. Obecně platí, že se množí opravdu rychle – již dvanáct hodin poté, co samice naklade až 300 vajíček, se líhnou larvy. Ty se vyvíjejí, následně se zakuklí a po čtyřech dnech se již líhnou dospělí jedinci. Už dvanáct hodin od okamžiku, kdy se vylíhly z kukly, jsou samičky schopné se pářit. Vývojový cyklus octomilky tedy může trvat sedm dní, klesne‑li ovšem teplota, může se prodloužit dokonce až na dva měsíce. Problém je, že vajíčka octomilek jsou pouhým okem téměř neviditelná, a proto je většinou obtížné se jich včas zbavit.

Zajímavostí spojenou s rozmnožováním tohoto druhu je, že sameček při námluvách své družce zpívá. Lidským uchem je tento zvuk však neslyšitelný.

Odkud se octomilky berou?

Tyto mušky jsou často spojovány s nepořádkem v kuchyni. Jistě, skvrny sladkých nápojů či hnijící ovoce je opravdu vábí, přítomnost octomilek v kuchyni však nemusí být pouze známka nečistoty. Vzhledem k tomu, že octomilky rády kladou svá vajíčka do ovoce, mohou se k vám dostat nejen oknem vábeny vůní, ale i s ovocem, které si přinesete z obchodu.

Častým lákadlem jsou pro ně také vermikopostéry, jež se čím dál tím častěji objevují i v bytech. Pokud vám kolem vašeho kompostéru začne kroužit houf octomilek, nakrájejte zbytky potravy do vermikopostéru na menší kousky, aby je žížaly stihly bez problémů zpracovat dříve, než začnou zapáchat, a při jejich vkládání je zahrabejte již vzniklým substrátem.

Octomilky se mohou objevit rovněž kolem květináče s přelitým substrátem. Ten totiž začne zahnívat, čímž tyto nezvané hosty přiláká.

Kouše octomilka?

Možná máte dojem, že s výskytem octomilek u vás doma začínáte počítat i štípance a kousnutí na vašem těle. Pokud se něco takového opravdu děje, musíme vás zklamat, ale tyto štípance na octomilky zkrátka hodit nelze. Protože nemají octomilky bodavé ústrojí, nekoušou ani nesají krev. Přesto o nich můžeme metaforicky říkat, že „pijí krev”, protože nás svou přítomností jednoduše otravují. Nebo vás neobtěžuje neustálé odhánění mušek od mísy s ovocem nebo od sklenice s vínem?

Octomilky hubení aneb jak se zbavit octomilek?

Naštěstí existuje řada způsobů, jak se drobných octomilek zbavit. Ve většině případů si vystačíte ze zdraví neohrožujícím řešením. Teprve až všechny zdravější způsoby hubení octomilek selžou, bychom přistoupili k chemickým zbraním (většinou však nejsou potřeba). 

Na mušky v kuchyni vezměte vysavač

Octomilky jsou opravdu drobné a obvykle se drží v houfu, s klasickou mucholapkou nebo plácačkou si tedy nevystačíte. Můžete ale jejich malých rozměrů využít. Najdete-li místo, kolem něhož se seskupují, připravte si vysavač a mušky vysajte. Na ostatní škodlivý hmyz by tato metoda nefungovala, octomilky jsou ovšem tak malé, že proti proudu vysavače nemají žádnou šanci.

Octomilky likvidace – víte, že je účinná i masožravka?

Máte rádi rostliny a chcete se zbavit octomilek? Pořiďte si masožravku. Stačí jim dopřát slunné místo, dostatek vody a ony se o zbytek postarají samy. S likvidátorem škodlivého hmyzu si navíc do domácnosti pořídíte zajímavé oživení a dekoraci. 

Past na octomilky

Seženete je v běžných obchodech s domácím vybavením či drogériích. Do pasti nalijete sladký roztok – použít můžete například vodu s cukrem a octem – a necháte stát na postiženém místě. Hmyz vábený vůní roztoku do pasti vleze, ven už se ovšem dostat nedokáže, a tak uvnitř zahyne. Takovéto pasti můžete použít opakovaně, stačí vyměnit  roztok uvnitř.

Jak si past na octomilky vyrobit levně doma?

Jak se zbavit octomilek octem? Jednoduše tak, že ho použijete jako lákadlo. Jednou z nejjednodušších pastí, která se skládá z věcí, jež máme každý z nás doma, je sklenka naplněná octem, cukrem a kapkou saponátu na mytí nádobí. Mycí prostředek poruší povrchové napětí kapaliny, octomilka se tak v tekutině utopí.

Hřebíček a esenciální oleje na octomilky

Jak na octomilky doma radí i babské rady. Ty doporučují rozprostřít po domě několik talířků s hřebíčkem. Jeho aroma, které se nám zdá příjemné, mušky odpuzuje. Alternativou k hřebíčku je oloupaný česnek, ten už ovšem nevoní příjemně ani nám. Rovněž některé esenciální oleje dokážou mušky vyhnat. Nakapejte trochu oleje z máty, citrusové trávy či eukalyptu do aroma lampy a užívejte si provoněný odchod octomilek z vašeho bytu.

Sprej na octomilky

Pokud se vám nechce vyrábět domácí pasti nebo vám přijdou domácí rady neúčinné, lze si v drogerii pořídit různé spreje s hubícím či odpuzujícím účinkem, které vás octomilek zbaví. Otázkou je, zda si budete chtít po domě rozprašovat chemii.

Jak předcházet vzniku octomilek?

Abyste nemuseli některé výše zmíněné kroky pro boj s octomilkami vůbec podstupovat, je zásadní prevence. Doporučuje se častěji vynášet koš i častěji větrat, protože průvan octomilky nesnáší. Od věci není ani zvýšit hygienu vaší domácnosti, to hlavně znamená umýt všechny plochy a prostory, kde by se mohly vyskytovat potraviny a zbytky z nich, které octomilky lákají (i ve spíži vylitý sirup může udělat velkou paseku). Vhodné není ani nechávat mísu s ovocem volně na stole. Lepším způsobem je použít uzavíratelné nádoby, do kterých se mušky nedostanou. Protože octomilky lákají i přelité květináče pokojových rostlin, ve kterých se začíná tvořit plíseň, dbejte i na to, abyste rostliny tolik nepřelévali, případně rostlinám vyměňte substrát (alespoň z povrchu).

Často se ptáte:

Jak dlouho žije octomilka?

Octomilka může žít v závislosti na okolnostech dva až 9 týdnů.

Jak se zbavit octomilek v květináči?

V případě výskytu octomilek v květináčích vašich pokojových rostlin doporučujeme snížit zálivku rostlin, čímž zamezíte tvorbě plísní. V nutném případě pomůže výměna substrátu a v zahradnictvích najdete i různé tyčinky, které lze do substrátu zapíchnout a které škůdce hubí nebo odpuzují.

Jak se množí octomilky?

Octomilky se množí velice rychle. Samičky octomilek jsou schopné se pářit už dvanáct hodin poté, co vylezou z kukly. Po oplodnění samička naklade až 400 vajíček například do hnijícího ovoce a nové octomilky se líhnou v závislosti na okolní teplotě, a to v rozmezí 3 až 4 dnů. Celý vývojový cyklus octomilky trvá zhruba sedm dní. Čím nižší je však okolní teplota, tím se vývojový cyklus prodlužuje. 

Co nesnáší octomilky?

Octomilky nesnáší průvan a zimu. Nevoní jim ani hřebíček nebo česnek, případně jiné silice z máty či citrónové trávy, které můžete v podobě esenciálního oleje nakapat do aroma lampy a tím se octomilek alespoň částečně zbavit

Mohlo by vás zajímat: