Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak ochránit sedačku před kočkou? [+ TIPY]

Jak ochránit sedačku před kočkou? [+ TIPY]

Pokud jste si svou sedačku vybrali opravdu dobře, je bezesporu nejpohodlnějším kusem nábytku u vás doma, který ale bohužel budou umět ocenit i vaše kočky. Jak ochránit sedačku před kočkou, která do ní nemilosrdně tasí své drápky? Máme pro vás pár osvědčených tipů!

Ani v případě, že máte kočku, se ve výběru sedačky nemusíte omezovat

Kočka a luxusní drahá pohovka… to nejde vždy dohromady. Kočičí přirozeností je brousit si drápky tam, kde to mají zrovna nejraději, takže klidně zatnou své drápky i do drahé sedačky. Jenže co s tím? Ani v případě, že máte kočku, se ve výběru sedačky nemusíte omezovat. Řešením by mohl být potah na sedačku, i to je však omezení, které kvůli kočce trpět nemusíte. Stačí vědět, jak odpudit kočky od sedačky a jak upoutat jejich pozornost jinde. Na to dobře fungují nejen škrabadla pro kočky, ale i jiné nástroje a způsoby. Ty se možná vaší kočce líbit nebudou, v žádném případě jí však neublíží. Pokud hledáte nejlepší způsob, jak vyčistit sedačku po kočce, najít ho můžete například v tomto článku.

Nábytek pro kočky

Jak ochránit nábytek před kočkou? Pořiďte nábytek pro kočky. Tím máme na mysli především škrabadla pro kočky a různé průlezky, na kterých se jim bude líbit mnohem více než na vaší sedačce. Samozřejmě pokud sedačka byla v obývacím pokoji dříve než škrabadlo, budete muset být trpěliví, protože kočce chvíli potrvá, než si na kočičí nábytek zvykne. Urychlit celý proces vám pomůže sprej proti škrábání koček a další osvědčené triky.

Co odpuzuje kočky?

Dříve, než se rozloučíte s představou krásné a netknuté sedací soupravy, zkuste se zamyslet nad tím, co odpuzuje kočky. Je celá řada věcí a vůní, které kočky nemají moc v láce. Kočky zaručeně odpudí:

  • vůně octa, a proto smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a gauč tímto roztokem přetřete,
  • vůně citrónu je pro kočky stejně nesnesitelná jako stopy po kočičích drápech na sedačce pro nás, smíchejte tedy citrónovou šťávu s vodou v poměru 2:1 a opět roztok naneste nebo nastříkejte na místa, kde kočka škrábe nejčastěji,
  • sprej proti škrábání koček, který seženete v zvířecí prodejně a který kočky zaručeně odpudí.

Jak odnaučit kočku od gauče?

Aby kočka přestala se škrábáním vaší oblíbené sedačky, je potřeba ji od toho odnaučit. Fungovat může například:

  • Oboustranná lepící páska, kterou nalepíte na místo na gauči, kde kočka škrábe nejčastěji. Protože kočky nemají rády nic lepkavého, brzy si od gauče odvyknou.
  • Pamlsky, které začnete umisťovat dál od gauče, třeba na nově zakoupené škrabadlo.
  • Rozprašovač s vodou, kterým vaši kočku vždy postříkáte a tím ji potrestáte pokaždé, když začne škrábat na gauči, s takovou si od škrábání gauče brzy odvykne.
  • Feromony pro kočky do zásuvky, které fungují tak, že kočkám navodí pocit bezpečí a uklidnění, umístit je můžete na místo, kde má kočka povoleno škrábat.

Sedací souprava odolná proti zvířatům

Jak ochránit sedačku před kočkou? Možná bude stačit jen potah na sedačku, který ochrání její povrch. Při výběru nové sedačky však už s kočkou v domě můžete počítat a zaměřit se na sedačku, která je vůči kočičím drápkům odolná. Mezi tyto sedačky patří především sedačky s potahem z umělých vláken (například mikroplyš), odolný je i potah z tak zvané ploché tkaniny.

Ti, kdo si sedačku z kůže nedají rozmluvit, udělají nejlépe, když sáhnou po  pravé hladké kůži, která je mnohem silnější než umělá kůže. V tomto případě je pak dobré vědět, že pigmentovaná pravá kůže je pak o něco více odolnější než kůže ponechaná v přírodní barvě.

Často se ptáte:

Jak naučit kočku na škrabadlo?

Protože je škrabadlo pro kočku nové, chvíli potrvá, než se na něj naučí. Uspíšit celý proces můžete různými podpůrnými způsoby, například kočce dávejte pamlsky zásadně na škrabadle nebo v blízkosti škrabadla dejte do zásuvky kočičí feromony, které u koček navodí pocit klidu a bezpečí.

Jak chránit kabely před kočkou?

Kabely mohou pro kočku znamenat smrtelné nebezpečí, kdyby je překousla. Proto je nejlépe schovejte do lišty nebo pod koberec, aby se k nim kočka nedostala. Postříkat je můžete odpuzovacím sprejem, který je odradí.

Jak odnaučit kočku lézt kam nemá?

Aby kočka nelezla tam, kde nemá, začněte ji to odnaučovat. Použít můžete speciální odpuzovací spreje, které vám pomohou kočku udržet od místa, kde nechcete, aby kočka dělala neplechu.

Mohlo by vás dále zajímat: