Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Jak odstranit zubní kámen sodou?

Jak odstranit zubní kámen sodou?

Jedlá soda má řadu využití. Některá z nich vám budou tvrdit, že díky jedlé sodě získáte zářivý chrup. Má abrazivní vlastnosti, díky kterým může dojít až k rozpuštění zubního kamene. Ale za jakou cenu? Jak odstranit zubní kámen sodou?

Jak na zubní kámen?

Jedlá soda na zubní kámen – tak zní další případné použití zázračného bílého prášku, který má každý doma. Černý zubní kámen nejenže kazí krásný úsměv, vlivem jeho působení vznikají i záněty dásní a v tom nejhorším případě dochází až k vypadávání zubů. Jak vyčistit zubní kámen doma, abyste nemuseli platit za drahé procedury zubní hygienistky? Na internetu jsou dostupné různé babské rady. Ty radí nejrůznější bylinky na zubní kámen, dostat se lze i ke spojení vodní kámen ocet. Velmi často doporučována je jedlá soda jako nejlepší zubní pasta na zubní kámen. Tohle označení však berte s rezervou. Sice oplývá vlastnostmi, které umí odstranit i černé skvrny na zubech, dlouhodobě ji však používat nelze.

Jak vzniká zubní kámen?

Dříve, než si řekneme, jak odstranit zubní kámen sodou, je dobré si vysvětlit, jak zubní kámen na zubech vůbec vzniká. Zubní kámen vzniká docela nevinně ze zubního plaku, který vlivem nedostatečné zubní hygieny na zubech ztvrdne. Zubní plak se na zubech tvoří každý den. Vzniká z jídla a pití, které konzumujeme. Zubní plak má podobu bílého lepkavého nánosu na zubech a v linii dásní. Pokud si zuby pravidelně nečistíme nebo používáme špatnou nedostačující techniku, zubní plak na zubech ztvrdne a promění se v zubní kámen. Ten už zubním kartáčkem odstranit nejde. Zubní kámen způsobuje množení bakteriívznik zánětů a může vést až k paradentóze a ztrátě zubů.

Jak zabránit usazování zubního kamene?

Ideálním způsobem, jak odstranit zubní kámen, je návštěva dentálního hygienisty, který zubní kámen odstraní šetrně a efektivně. Kromě toho existuje spousta návodů na odstranění zubního kamene domácími způsoby. Pokud si vyhledáte co na zubní kámen, vyskočí na vás různé tipy, mezi kterými bude i použití jedlé sody. Jedlá soda na zubní kámen se však nesmí používat často, a proto přijdou na řadu i jiné způsoby, jako třeba škrabka na zubní kámen, citrón či ocet. Nejdůležitější ze všeho je však prevence zubního kamene.

Usazování zubního kamene na zubech lze předejít pravidelnou a důkladnou ústní hygienou, která odstraní plak na zubech a zahrnuje správné čištění zubů zubním kartáčkem, dentální nití, ústní vodou, pravidelnou návštěvu zubaře i dentální hygieny (tu byste měli navštívit 2x ročně).

Co umí jedlá soda v souvislosti se zuby?

Jedlá soda má všechny předpoklady k tomu, aby vám pomohla odstranit zubní plak i zubní kámen. Prášek jedlé sody je:

 • abrazivní,
 • umí vyrovnávat pH v ústech,
 • bělí,
 • odstraňuje skvrny,
 • je ekologický.

To všechno může vést k úvaze, že odstranění zubního kamene doma je hračka.

Návod na zubní pastu z jedlé sody zní:

 1. Smíchejte jedlou sodu a vodu.
 2. Zvolte takový poměr surovin, abyste z nich vytvořili hustou pastu.
 3. Neneste trochu pasty na kartáček a vyčistěte si touto pastou zuby tak, jak to děláte běžně.
 4. Ústa si vypláchněte.

Když už k takovému použití jedlé sody přistoupíte, je nutné, abyste tento postup neopakovali příliš často. Odborníci na zdraví zubů varují, že už pouhé jedno jediné použití dokáže zničit zdraví vašich zubů.

Negativní stránky jedlé sody při použití na zubech

Jedlá soda dokáže zuby zničit jak chemicky, tak i mechanicky, dokáže zničit zuby svou abrazivitou. Laicky řečeno je až příliš drsná a když to s ní přeženete, dokáže vám v zubech vytvořit mikro rýhy. Zuby jsou tím pádem náchylnější ke vzniku zubního kazu i k tvorbě zubního plaku, který se v rýhách zachytává. Jedlá soda má takové chemické složení, které leptá zubní sklovinu a poškozuje dásně. Zuby, u kterých byla narušena zubní sklovina jsou opět náchylnější.

Na první pohled se sice může zdát, že jedlá soda zabrala a zuby jsou zářivější, protože to jedlá soda umí. Svým složením a drsností dokáže odstranit i skvrny, které se na zubech tvoří kvůli častému pití kávy nebo červeného vína. Ve finále však celou situaci jedlá soda ještě zhorší, protože zuby poškodí klidně už i po prvním použití. A vy místo zářivého úsměvu budete mít oslabené zuby.

Další tipy na odstranění zubního kamene přírodní cestou

Jak odstranit zubní kámen sodou, to už jsme zde zmínili. Na internetu se však dočtete mnohem více nápadů na suroviny, které lze k odstranění zubního kamene použít místo sody či je lze s jedlou sodou zkombinovat.

Použít můžete citrónovou šťávusůl, dokonce i ocet je účinný odstraňovač zubního kamene. Od zubního kamene vám pomůže i speciální škrabka na zubní kámen, kterou používají dentisté, lze ji však sehnat i na internetu. Ke všem těmto tipům, stejně jako k použití jedlé sody na zuby je nutné přistupovat velmi opatrně. Jedlá soda, ocet, citrón či sůl zuby vybělí, zároveň však tyto látky naleptají jejich sklovinu a zuby jsou pak mnohem náchylnější. Navíc vrypy, které si způsobíte abrazivní jedlou sodou nebo neodborným použitím škrabky na zuby jen přispějí k hromadění zubního plaku na zubech a k tvorbě zubního kamene. 

Lepší způsoby využití jedlé sody na zuby

O jedlé sodě píšeme opravdu rádi. Přesto, že je její použití velmi obsáhlé, v souvislosti s bělením zubů vám ji rozhodně nedoporučujeme, a to vzhledem k jejím negativním účinkům a riziku poškození zubů. O její benefity v souvislosti se zuby však přijít nemusíte. Jedlou sodu můžete použít pro dezinfekci vašeho zubního kartáčku přes noc. Jak je známo, má jedlá soda dezinfekční účinky. Zde je návod.

 1. Do sklenice nalijte malé množství vody.
 2. Ponořte do ní zubní kartáček.
 3. Do sklenice se zubním kartáčkem nasypte jednu čajovou lžičku jedlé sody.
 4. Zamíchejte a nechte působit přes noc.
 5. Ráno před vyčištěním zubů kartáček vypláchněte.

Jedlá soda lze použít jako ústní voda na zubní kámen. Pouhé vypláchnutí úst vodou, ve které rozpustíte jedlou sodu, je určitě pro zuby šetrnější, než jejich drhnutí sodou a kartáčkem. Jedlá soda dokáže vyrovnat pH v ústech, působí antibakteriálně a odstraňuje zápach z úst.

Nejčastější otázky na konec

Jak si doma rychle vybělit zuby?

Možnost rychlého bělení zubů nabízí jedlá soda, která opravdu vytvoří zářivější úsměv. Jedlá soda na zuby se však může používat jen velmi zřídka, protože naleptává zubní sklovinu a poškozuje zuby. 

Jak se zbavit zubního plaku?

Nejosvědčenějším způsobem, jak se zbavit zubního plaku, je pravidelná a důkladná zubní hygiena. Pravidelné odstraňování zubního plaku je zásadní pro zamezení vzniku zubního kazu.

Co pomáhá na bolest zubů?

Kromě léků, které na bolest zubů běžně seženete v lékárně, lze využít některých babských rad. Mezi nimi je nahřívání bolavého místa či skousnutí hřebíčku, který má znecitlivující účinky.

Jak odstranit zubní kámen z protézy?

Zubní kámen se může usadit i na zubní protéze. Kromě pravidelného a pečlivého čištění protézy zubním kartáčkem se doporučuje zubní náhradu na noc ponořit do speciálního roztoku, který odstraní zbytek nečistot.

Jak vypadá zubní kámen?

Zubní plak má podobu bílého povlaku, který se tvoří na zubech a podél linie dásní. Pokud není řádně odstraněn, je předzvěstí zubního kamene. Ten má pak podobu hnědých a žlutých flíčků na zubech, které už sami většinou ze zubů neodstraníte.

Co jíst při bolesti zubů?

S bolestí zubů přichází i nechuť k jídlu. Už jen představa, že bolavými zuby budete něco kousat, bolí. Proto lze dočasně přejít na stravu, kterou kousat nemusíte, tedy polévky, jogurty, kaše, přesnídávky či výživné koktejly.

Jak odstranit zubní kámen u dětí?

U dětí je důraz na prevencí mnohem důležitější, protože návštěva u dentální hygienistky či u zubaře pro ně může být stresující. I přesto se do odstranění zubního kamene u dětí doma nepouštějte a v případě jeho vzniku ihned navštivte dentální hygienistku, která může celou návštěvu pojmout hravou cestou.

Mohlo by vás zajímat