Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndraTuristika Jeseníky

Jak se dostat na Praděd z motorestu Skřítek

Jak se dostat na Praděd z motorestu Skřítek

Pojďme si na úvod říci, kde Praděd je a co na jeho vrcholu nalezneme. Praděd je nejvyšší horou Hrubého a Nízkého Jeseníku ležící v nadmořské výšce 1492 m. Na jeho vrcholu najdete televizní vysílač s hotelem, restaurací a rozhlednou. Kdybychom připočítali k výše zmíněné nadmořské výšce i výšku vysílače (162 m), tak se jedná o nejvyšší bod v České republice.

Pokud uvažujete, jak se dostat na Praděd, tak cest existuje několik. My jsme se rozhodli, že se vydáme ze Skřítku.

Trasa z motorestu Skřítek na Praděd (lehčí trasa)

  • Délka trasy: 15,3 km
  • Převýšení: 793 metrů
  • Turistická značka: zelená až po Nad Malým kotlem, dále po červené až na Praděd
  • Časová náročnost: cca 5,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: motorest Skřítek (ze začátku), restaurace Praděd, chata Ovčárna, chata Barborka
  • Dopravní dostupnost: autobus, auto
  • Vhodné pro: Rodiny s většími dětmi, méně zdatní turisté, zdatnější turisté, sportovci
Lehčí trasa na Praděd, zdroj: Mapy.cz

Trasa z motorestu Skřítek na Praděd (náročnější trasa)

  • Délka trasy: 16,8 km
  • Převýšení: 1 126 metrů
  • Turistická značka: zelená až po U Kamenné chaty, dále po modré na Praděd
  • Časová náročnost: cca 6,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: motorest Skřítek (ze začátku), restaurace Praděd, chata Ovčárna, chata Barborka
  • Dopravní dostupnost: autobus, auto
  • Vhodné pro: zdatnější turisté, sportovci
Náročnější trasa na Praděd – velké stoupání a klesání, zdroj: Mapy.cz

Jak se dostat k motorestu Skřítek

Motorest Skřítek leží v obci Sobotín při jižním okraji Hrubého Jeseníku. Jedná se o výchozí bod pro nejrůznější výlety po okolí, například k zříceninám hradu Rabštejn, rozhledna Kamenný vrch nebo v našem případě na Praděd. Pokud se budete chtít ubytovat v motorestu, tak se podívejte na jejich stránky.

K motorestu Skřítek se můžete dostat 2 způsoby:

  • Autem – parkovat můžete na parkovišti patřící k motorestu Skřítek. Cena parkovného je 50 Kč na celý den, pokud přijedete mimo otevírací hodiny motorestu, tak neplatíte nic.
  • Autobusem – autobusová zastávka se nachází hned vedle parkoviště a nese název: Sobotín, Rudoltice, motorest Skřítek.

Už delší dobu jsme si s manželkou říkali, že bychom rádi vyrazili někam do přírody a nejlépe na hory. Nakonec jsme se rozhodli pro cestu na Praděd. Výstupů na Praděd existuje několik a vždy záleží, kolik máte času a jak jste na tom s fyzičkou. Určitě se dopředu podívejte, jaké Vás čeká počasí na Pradědu a na celé trase. My jsme měli štěstí a počasí vyšlo na jedničku.

Výhled na Jeseníky
Výhled na Jeseníky směr Praděd

Doporučujeme se připravit na úvodní, dlouhé a táhlé stoupání o délce 2,3 km směrem na Ztracené kameny. Pokud půjdete v zimě, tak jako my, tak nedoporučujeme se hodně obléci. Člověk v polovině kopce přemýšlí, co by ze sebe sundal. Až se dostanete nahoru, tak odměnou vám bude krásný výhled do okolí.

Ztracené kameny

Ztracené kameny jsou skalní útvar ležící v nadmořské výšce 1 250 m. n. m. Při dobré viditelnosti můžete spatřit: Rýmařov, zříceninu hradu Rabštejn, Hanušovickou vrchovinu, Šumpersko, Kralický Sněžník i Orlické hory. K tomuto místu se vztahuje pověst, že kameny zde vysypal čert ze svých bod, když honil místního sedláka.

Ztracené kameny se už blíží

Skalní útvar Pecný

V tuto chvíli máte to nejhorší už za sebou a čeká vás příjemná procházka po hřebeni směrem k dalšímu skalnímu útvaru – Pecný, ze kterého je výhled opět dechberoucí.

Skalní útvar Pecný

Jelení studánka

Další zastávkou, kde jsme si na chvilku odpočinuli byla Jelení studánka ve výšce 1 311 m. n. m., kde v případě potřeby v létě si můžete doplnit chybějící tekutiny. Blízko této Jelení studánky je také kamenný útulek pro turisty a lyžaře.

Jelení studánka

Když jsme nechali Jelení studánkou za námi, tak jsme se vydali směrem k rozcestníku Nad Malým kotlem, který se nachází ve výšce 1 335 m. n. m. Cesta utekla opravdu rychle, jelikož to je pouhých 1,5 km. Až dojdete na toto místo, tak máte 2 varianty jak na Praděd, buď se vydáte lehčí trasou na Ovčárnu a dále na Praděd, nebo půjdete po zelené značce směrem k rozcestníku U Kamenné chaty a dále nahoru po modré k vyhlídce pod Pradědem.

V případě, že budete mít ještě dostatek sil, tak můžete pokračovat po zelené značce nejdříve k rozcestníkům: U Františkovy myslivny, Zámčisko, Pod Zámčiskem, U Kamenné chaty. Nelekněte se, ale budete hodně klesat dolů, a to až do nadmořské výšky 860 m. n. m. (U Kamenné chaty). Odtud se opět vydáte strmě směrem nahoru. Cesta na Praděd je místy docela náročná a člověk nemůže jít úplně svižným tempem. V zimě navíc mohou být některé úseky docela nebezpečné, takže opatrně. Tato trasa, co do náročnosti, určitě předčí stezku Bílá Opava. Je to tím, že za 3,5 km musíte vystoupat 641 metrů a také to je terénem trasy, který je velmi kamenitý a krkolomný.

Divoký důl

Cestou narazíte také na vyhlídkové místo Divoký důl, které patří k nejkrásnějším místům v Jeseníkách. Jedná se o divokou soutěsku, kde si připadáte jako v divočině. Kolem vás jsou jen jehličnaté stromy, skály a divoký potok.

Tady se můžete těšit i na perfektní výhled z Divokého dolu

Z Divokého dolu jsme pokračovali dále směrem nahoru k rozcestníku Pod Pradědem. To nejhorší jsme pro dnešní den měli za sebou a teď nás čekal už jen pohodový výšlap na Praděd (cca 1 km).

Počítejte s tím, že v letních i zimních měsících patří Praděd u turistů k velké oblibě, a proto v restauraci budete hledat volné místo velmi těžko. V případě, že jej najdete, tak myslete i na to, že ceny jsou s vysokohorskou přirážkou. Radši si vezměte s sebou velkou svačinu a dostatek vody.

Z Pradědu jsme spěchali dolů na autobus u Ovčárny, odkud jsme měli v plánu se dostat zpátky domů. Cesta na Ovčárnu trvá 1 hodinu a je velmi pohodová, jdete celou dobu z kopce dolů. Z Ovčárny jezdí každou hodinu autobusy směrem na Hvězdu, kde je velké parkoviště. Odtud jezdí linkové autobusy na všechny směry.

Musíme říci, že výlet na Praděd jsme si opravdu užili, i když jsme původně nepočítali s tak velkým výšlapem. Věříme, že skrz naše fotografie jste si náš výšlap užili s námi.

Co se nám líbilo:

  • Minimum turistů – na této trase v zimě jsme potkali opravdu minimum lidí, což když si někdy chcete užít krásný výhled hor bez lidí, tak je to skvělé.
  • Krásné výhledy – nemyslíme z Pradědu (s tím se počítá), ale byly opravdu báječné výhledy z různých míst: Ztracené kameny, Pecný atd.
  • Možnost volby pro náročnou a nenáročnou trasu – můžete si vybrat mezi 2 variantami. Pokud toužíte po relativně pohodové trase, tak z rozcestníku U Malého kotle pokračujete po červené. Jestli se chcete tzv. vybít a vyzkoušet, jak je na tom vaše fyzička, tak vyzkoušejte druhou možnost.

Co se nám nelíbilo:

  • Na nic jsme nepřišli.

Mohlo by vás zajímat: