Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraŽivotní prostředí

42 tipů, jak šetřit vodou nejen v domácnosti

42 tipů, jak šetřit vodou nejen v domácnosti

Se suchem se bohužel setkáváme stále častěji a častěji. Dostatek vody jsme v minulosti brali jako naprostou samozřejmost a ani ve snu nás nenapadlo, že ji bude v budoucnu málo. Je to věc, která mě nenechává chladným, a proto jsem se rozhodl, že pro vás sepíšu tento článek. Společně budeme řešit, jak šetřit vodou obecně, v domácnosti i na zahradě.

U některých tipů níže přidávám odkazy, kde se poté dočtete více informací. Je to z toho důvodu, že kdybych měl obsáhnout naprosto všechno do tohoto článku, tak by se to ve výsledku ani nikomu nechtělo číst. Každopádně pojďme zpátky k vodě.

Hlavní kategorie

Jaká je průměrná spotřeba vody pro rodinný dům?

Tady záleží na hodně faktorech, které spolu souvisí. Může jít o váš životní styl, jestli spíše uptřednostňujete koupání ve vaně, máte bazén, využíváte vodu na zahrádku atd. Také jsou rozdíly i v rámci jednotlivých krajů v České republice.

Český statistický úřad uvádí, že v roce 2021 byla průměrná denní spotřeba vody na osobu 93,2 litru.

Když si toto číslo vynásobíte počtem členů v domácnosti, tak získáte informaci o průměrné spotřebě vody pro rodinný dům za den. Pokud byste si chtěli spočítat, kolik za vodu zaplatíte, tak musíte vaše vypočítané množství vody vynásobit cenou za vodu. Průměrná cena vody za 1 litr v roce 2022 je 9 halářů.

Níže pro vás uvádím tipy jak šetřit vodou, jak kvůli současné situaci (nedostatku vody), tak také proto abyste díky tomu mohli ušetřit nějaké peníze. Pojďme na to.

Jak šetřit vodou na zahradě?

Šetřit vodou na zahradě není žádný velký kumšt, takže se ničeho obávat nemusíte. Správným postupem můžete díky těmto krokům zachránit velké množství vody.

Zalévejte zahradu brzy ráno nebo večer

Pokud budete zalévat zahradu například během poledne, tak tím rostlinám paradoxně vůbec nepomůžete. Při vysokých teplotách se část vody stihne vypařit. Pokud se vám také podaří polít listy rostlin, tak tím můžete způsobit to, že se spálí.

Nezalévejte zahradu několikrát denně

I když teploty dosahují 30°C a více, nezalévejte zahradu několikrát denně. Půda má být sice vlhká, ale také provzdušněná.

Nesekejte trávník příliš často

Anglické trávníky byly dříve a stále jsou určitým trendem. Jestliže chcete mít krásný anglický trávník, tak kvůli tomu zbytečně spotřebujete obrovské množství vody.

Zasaďte keře, stromy nebo vysaďte květnatou louku

Různorodá zahrada, oproti anglickému trávníku, nespotřebuje tolik vody a zajistní nižší teplotu v okolí. Keře a stromy budou poskytovat stín, květnaté louky podporovat hmyz a společně zadržovat více vody.

Nemějte jenom trávu, ale vysaďte keře nebo nesekejte trávu příliš často

Využijte posekanou trávu pro ochranu rostlin

Jakmile posečete trávu, tak ji nemusíte hned dávat do hnědých popelnic na odvoz nebo využít v rámci kompostování, ale můžete posečenou trávu použít pro udržení vláhy v půdě. Tráva zde bude sloužit jako mulč a díky tomu se v půdě udrží potřebná vláha. Také bude chránit rostliny během noci, kdyby teploty nečekaně klesly.

Vybudujte si zahradní jezírko

Zahradní jezírko může být perfektním pomocníkem, který vám zajistí to, že se zvýší vlhkost v daném okolí. Optimální umístění je nejlépe do stínu, aby se voda z jezírka příliš rychle nevypařovala. Pokud si s jezírkem hezky vyhrajete, můžete získat stylové místo na vaší zahradě i napajedlo pro ptáky.

Opatrně s využíváním skalky

Jestli máte na zahradě skalku na bylinky nebo jiné rostliny, tak myslete na to, že kameny přes den absorbují teplo, které poté v noci vyzařují. Kvůli tomuto je možné, že budete muset zalévat rostliny v okolí skalky častěji.

Zkontrolujte si hadici na zalévání

Pokud využíváte hadici na zalévání zahrady, tak si ji určitě zkontrolujte. Pokud je hadici poškozená, tak mohou unikat litry vody.

Začněte chytat dešťovou vodu

Tzv. Dešťovka je velké téma a přiklání se k němu stále více lidí. Tak, jak se toto téma dříve vůbec neřešilo a spokojili jsme se s tím, že dešťová voda odtekla rovnou do kanalizace, nyní se trend obrací a tohoto myšlení ubývá. Systém Děšťovky, jak už název napovídá, funguje na principu sběru dešťové vody a jejímu opětovnému využití. Může se jednat například o: zalévání zahrady, splachování toalety nebo praní prádla. Také záleží, kam dešťovou vodu budete sbírat. Existují nadzemní nádrže na vodu, například sudy nebo podzemní nádrže na vodu. Rozdíl mezi podzemní a nadzemní nádrží spočívá v tom, jak budete chtít dešťovou vodu využít. Pokud se rozhodnete chytat dešťovku, tak můžete také zažádat o dotaci.

Je lepší vodu zachytávat než nechávat odtéci do kanálu

Při sběru dešťové vody také myslete na střešní krytinu. U klasických pálených nebo betonových tašek se nemusíte ničeho obávat. U plechové střechy může dojít k uvolňování staršího nátěru. Pokud využíváte střechu pokrytou asfaltem nebo eternitem, tak doporučuji tuto vodu vůbec nevyužívat. Do vody se mohou uvolňovat toxické či karcinogenní látky.

Pro mladé stromky využijte zavlažovací vaky

U nově vysazených stromů nebo keřů je velké riziko, že se kvůli vysokým teplotám a dlouhodobému suchu neuchytí a tím pádem nepřežijí. Místo toho, abyste stromy často zalévaly, můžete využít zavlažovací vaky. Ty vodu dávkují postupně a také hluboko do půdy, což je efektivnější pro lepší vstřebání kořenovým systémem.

Zvažte kapkovou závlahu

Kapková závlaha je známá také pod označením drip nebo kapénková závlaha. Její výhody spočívají v efektivní úspoře, širokému využití, univerzálnosti atd.

Místo obyčejných truhlíků zkuste samozavlažovací

Místo přelévání rostlin je daleko lepší využít samozavlažovací truhlíky, díky kterým toto nenastane. Zálivka v normálních podmínkách vydrží i několik dní. Rostliny si vodu berou podle potřeby.

Pomůže i kořenová čistírna odpadních vod

Místo vypouštění šedé vody do odpadu můžete tuto vodu pročistit přírodní cestou a ještě ji vypustit do krajiny. Výhodou kořenové čistírny je, že nezapáchá a v okolí nebudou komáři.

Jak šetřit vodou na zahradě
Jak šetřit vodou na zahradě?

Jak šetřit vodou v koupelně?

Zkontrolujte, jestli vám nekape kohoutek

Pokud vám kape kohoutek,  může kvůli tomu odtéct i několik litrů vody denně (samozřejmě záleží na závažnosti problému). Uvádí se, že pokud je závada větší, tak se může jednat až o 50 litrů za den. Proto určitě stojí za to opravit kapající kohoutek, a tím i ušetřit peníze. Dejte si pozor také na skryté úniky vody ve vodovodních rozvodech, které se mohou odehrávat za zdí nebo revizními dvířky.

Zastavte vodu, když si myjete zuby

Bohužel je častou praxí, že při čištění zubů se nechává puštěná voda. Vodu tedy raději zastavte nebo využijte kelímky.

Začněte využívat perlátory vody

Perlátory umožňují měnit průtok vody a tím snížit zbytečné plýtvání vody. Díky technologii provzdušenění často nepoznáte ani rozdíl. Můžete dosáhnout i průtoku 4l/minutu, oproti běžným bateriím s průtokem 12-15l/minutu. S jediným úsporným perlátorem může běžná rodina každý rok ušetřit 10.000 litrů vody a nejméně 1.600 Kč. Jde o naprosto skvělého pomocníka proti plýtvání vody a šetření financí. Jak vybrat úsporný perlátor?

Úsporný perlátor na vodu

Vypněte vodu, když si myjete ruce

Pokud to berete opravdu důkladně, tak raději vodu vypněte během toho, co používáte mýdlo.  

Koupel nebo sprcha?

Z logicky věci vyplývá, že sprcha je šetrnější než koupel. Samozřejmě také záleží, jak dlouho se sprchujete.

Zkraťte dobu sprchování

Pokud zkrátíte dobu sprchování o několik minut, můžete díky tomu ušetřit obrovské množství vody za měsíc. Ideální doba sprchování je do 5 minut. Pokud se sprchujete delší dobu, tak je výhodnější si radši napustit koupel, viz bod výše.

Vyzkoušejte sprchovou hadici s šetřičem vody

Tak jako u perlátorů pro vodovodní baterii existují i sprchové hadice, které zajišťují snížení průtoku vody. S jedním šetřičem vody ve sprchové hadici může běžná čtyřčlenná rodina za rok ušetřit v průměru přes 20.000 litrů vody, energii na její ohřev i minimálně 3 300 Kč (spíše však více). Investice se vám tak může vrátit během 3-6 měsíců. Potom už jenom šetříte.

Sprchová hadice s šetřičem vody

Během nanášení sprchových produktů vypínejte vodu

Určitě to znáte než se natáhnete pro šampon, dáte si jej do rukou, poté na vlasy a pořádně si je umyjete, odteče zbytečně velké množství vody. Proto pokud to je možné, tak vodu raději během nanášení sprchových produktů vypněte.

Využijte vodu ve vaně

S tímto tipem jsem se setkal, ale upřímně jsem jej nikdy nevyužil. Jde o to, že když se sprchujete, tak zajistíte ať voda neodtéká pryč. Zbylou vodu, která vám zůstala ve vaně, tak můžete využít například pro spláchnutí toalety.

Protékající záchod

Pokud vám protéká váš záchod, tak doporučujeme se na toto zaměřit. Kvůli této závadě může při slabé poruše odtéct až 1 000 litrů denně. Pokud zrovna toto řešíte, tak se podívejte na návod, jak protékající záchod opravit.

Použijte šetřiče na splachování záchodu

Tak, jak se dají využít šetřiče na vodovodní baterii, viz výše perlátory, tak také existuje zařízení, které zajistí, že se bude splachovat menším množstvím vody. Jedná se o vylepšovák WC Stop od firmy Watersavers.

Úspora vody je dle nastavení v rozmezi 14 – 70 %, přičemž typické nastavení je asi 30 % – s úsporou zhruba 1 200 Kč ročně pro čtyřčlennou rodinu.

WC stop, zdroj: econea.cz

Moderní toalety

Pokud provádíte rekonstrukci nebo plánujete stavbu nového domu, tak se zaměřte na úspornější toaletu, která nebude splachovat větší množství vody.

Mějte pračku plnou a ne poloprázdnou

Až budete chtít prát špinavé prádlo, zaměřte se na to, aby pračka byla plná a ne prázdná.

Starou pračku vyměňte za novou

Pokud máte pračku několik let a stará již dosluhuje, tak se zaměřte na výběr nové, která je úspornější, jak v rámci pracího cyklu, tak také elektřiny.

Jak šetřit vodou v koupelně?
Jak šetřit vodou v koupelně?

Jak šetřit vodou v kuchyni?

Na nádobí radši využijte myčku oproti ručnímu mytí

Mytí nádobí v myčce je daleko více efektivnější než klasicky ve dřezu. Některé zdroje uvádí, že myčka ušetří až 60 % vody, než mytí nádobí pod tekoucí vodou. Průměrná spotřeba vody na jeden cyklus mytí v myčce je 9 – 12 litrů.

Myčku zapínejte plnou

Samozřejmě nejde o to mít myčku úplně plnou k prasknutí, že se některé nádobí špatně umyje, ale hlavně nezapínat myčku poloprázdnou.

Pokud to bude možné, tak doplňte ještě špinavé nádobí

Pokud nespěcháte, tak zapínejte eko režim na myčce

Eco program je daleko více šetrnější z pohledu spotřeby vody a energie.

Nechte odmočit špinavé nádobí

Pokud umýváte nádobí, pánve nebo hrnce ve dřezu, tak si je nejprve nechte odmočit, než je budete mýt. Spotřebujete daleko méně vody.

Na umývání ovoce a zeleninu použijte misku

Když umýváte ovoce nebo zeleninu, tak si do dřezu dejte misku nebo nějakou nádobu, kde budete chytat vodu. Tu můžete poté využít na zalévání květin doma nebo na zahradě.

Nesplachujte zbytky jídla do záchodu

Pokud toto děláte tak zpozorněte a zkuste od tohoto upustit. Zbytky jídla do záchodu nepatří. Některé potraviny můžete použít na kompost, případně vyhodit do biopopelnic. Podívejte se na článek, kam se zbytky jídla.

Rozmražujte maso den dopředu

Pokud rozmražujete maso teplou vodu, opět zbytečně plýtváte. Lepší je si maso vytáhnout den předem, optimálně večer. Případně si jej můžete dát do lednice.

Vytírejte jídlo chlebem

To, co je pro některé lidi naprosto běžné, tak nemusí platit pro ostatní. Na zbytky jídla, které vám zůstaly, můžete použít chleba a nemusíte se zbavovat zbytků vodou.

Jak šetřit vodou v kuchyni?
Jak šetřit vodou v kuchyni?

Další tipy, jak šetřit vodou

Tyto tipy se samozřejmě také týkají vody, ale řekněme spíše okrajově. Jedná se o situace, kdy se můžete rozhodnout zvolit jiný výrobek (šetrnější k životnímu prostředí) a díky tomu se spotřebuje menší množství vody.

Dejte přednost spíše kohoutkové vodě oproti té balené

Místo kupování čistých vod nebo těch minerálových můžete začít využívat vodu, která vám teče z kohoutku. Zaplatíte daleko méně a ještě se nemusíte tahat s těžkým nákupem z obchodu. Pokud se však obáváte, že vodu nemáte příliš čistou, tak můžete využívat různé výrobky na její čištění pomocí filtrace. Může jít buď o aktivní uhlí nebo šungitovou drť, která pracuje na principu absorpce znečištěných látek.

Balené pití

Používejte ekologické výrobky

Používáním ekologických výrobků šetříte, jak vodu, tak také půdu a energie vynaložené na vytvoření výrobku.

Omezte konzumaci masa

Na 1kg hovězího masa bylo vynaloženo 15 415 litrů vody. Pokud by vás zajímalo, jak jsou na tom další produkty, tak se podívejte na tento odkaz.

Šetřete elektřinou

Vytvoření energie také něco stojí a tím, že budete šetřit elektřinou, tak budete šetřit i mimo jiné vodu, která je potřebná k výrobě elektřiny.

Sázejte stromy, keře

Už to bylo zmíněno výše, ale když budete sázet stromy a keře, tak pomůžete dané lokalitě, aby byla schopná udržet více vody. Také vznikne potřebný stín a ochladí se vzduch v okolí. V poslední době se s tímto trendem tzv. roztrhl pytel, což je dobře. Zapojují se dobrovolníci, menší i velké firmy nebo třeba obce a města. Mezi oblíbený projekt patří třeba Sázíme budoucnost. Můžete pomoci s výsadbou, nabídnout pozemek pro výsadbu nebo zaregistrovat se, že budete sázet stromy.

Kupujte knížky z druhé ruky

Sháníte novou knihu? Podívejte se nejprve na to, jestli je možné ji sehnat z druhé ruky. Tím, že nekoupíte novou knihu, pomůžete ušetřit vodu, stromy a CO2. Jedním z mých oblíbených projektů je projekt Reknihy. Můžete knihy od nich kupovat nebo jim je taky poslat, a tím si i něco vydělat.

Nepoužívejte jednorázové obaly

Místo jednorázových sáčků v obchodě můžete začít využívat třeba bavlněné pytlíky, síťky bezobalové sáčky apod.