Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak umýt nádobí bez jaru?

Jak umýt nádobí bez jaru?

Když dřez přetéká špinavým nádobím, málokdo si troufne zdolat tuto pohromu bez pořádně pěnivého mycího prostředku. Čím více pěny, tím lépe. Ale není to škoda? Nádobí lze umýt i bez konvenčního saponátu. Pokud přemýšlíte, jak snížit svou ekologickou stopu nebo chcete vyzkoušet jen něco nového, budou se vám hodit následující tipy na ekologické mytí nádobí. Můžete chytře ušetřit peníze a ochránit své zdraví i životní prostředí. Jak tedy na to?

Horká voda je základ

Chcete-li umýt nádobí ekologicky, bez horké vody se určitě neobejdete. Všeobecně platí, že voda pro mytí nádobí by měla být horká alespoň 50°C. Při této teplotě se začínají rozpouštět tuky, a tak snadněji umyjete i umaštěnou pánvičku. Významnou roli hraje samozřejmě také to, jaké nádobí budete mýt a  to, jak citlivou pokožku máte. Voda by pro vás měla být příjemná a ne vás opařit.

Bez odmáčení to nepůjde

Pokud nechcete používat jarový saponát, snažte se špinavé nádobí před mytím vždy namočit. Vodou se krásně uvolní i ta největší připálenina a mytí půjde raz dva.

Využijte zkušeností našich babiček

V dnešní době je nabídka prostředků na mytí nádobí tak obrovská, že je téměř problém si vybrat. V minulosti to tak však nebylo a saponát na mytí nádobí byl spíše nedosažitelným luxusem. Přesto si naše babičky dokázaly poradit a aniž by o tom věděly, nádobí myly dokonce ekologicky. Pomohly jim suroviny ze spižírny!

Sůl nad zlato

Opravdovým pokladem každé domácnosti je kuchyňská sůl neboli chlorid sodný. Nejedná se pouze o nepostradatelné dochucovadlo pokrmů, umí toho mnohem více. Levou zadní si poradí s ucpaným a zapáchajícím odpadem, a protože dobře absorbuje mastnotu, nezalekne se ani špinavé pánve plné připálenin. Chcete-li vyčistit připáleninu pomocí soli, smíchejte ji s teplou vodou. Tento roztok nechte působit a uvidíte, jaké se budou dít zázraky. Nevýhodou této metody může být časová náročnost. Solný roztok je potřeba nechat působit na připečené pánvi alespoň deset minut. Při mytí roztokem z chloridu sodného doporučujeme používat gumové rukavice. Větší množství soli může vysušovat pokožku a pokud sůl přijde do styku s drobnými rankami, bude vás to pekelně štípat.

Pokud se vám nechce vyrábět domácí čistič

Chcete umýt nádobí ekologicky, ale nechce se vám zdržovat s vyráběním domácích čističů? Žádný problém. V dnešní době lze koupit produkty, které sílu výše uvedených přírodních surovin mixují za vás. Vám tak stačí pouze otevřít víčko. Oproti podomácku vyrobeným čističům také nabízejí benefit v podobě komfortní konzistence a krásné vůně.

Vhodnou alternativou jsou i ekologické výrobky

Zkuste vyměnit konvenční saponát za ekologický prostředek na nádobí. Ulevíte životnímu prostředí i svému zdraví.

Citron nepatří jenom do čaje

Další, běžně dostupnou surovinou, kterou můžete využít místo mycího prostředku, je kyselina citronová. Nachází se v citrusových plodech, ale za pár korun jí ve formě jemného prášku koupíte v každém krámku. Mezi superschopnosti této suroviny patří změkčování vody. Proto se využívá při  odstraňování usazenin a vodního kamene. Kyselina citrónová funguje také jako přírodní leštidlo. Pokud jí smícháte s vodou, vznikne roztok, který můžete používat k otírání většiny povrchů. Využít můžete i obyčejný citrón. Ten se skvěle hodí k čištění kuchyňských krájecích desek. Jednoduše ho rozkrojte napůl a povrch potřete jeho dužinou. Citrónová šťáva zesvětlí všechny skvrny a odstraní pachy i bakterie.

Ocet a jeho zázračné schopnosti

Pokud hovoříme o ekologickém mytí nádobí, nesmíme zapomenout na ocet. Tato potravinářská přísada má široké spektrum využití, rozhodně nepatří pouze do okurek. Ocet disponuje silnými odmašťovacími vlastnostmi. Stačí ho trochu přidat  do vody a na světe je silný, leč přírodní čistič. Ocet také skvěle odstraní kuchyňské pachy. Jedinou nevýhodou tohoto tekutého pokladu je jeho specifická vůně, kterou ne každý snese.

Použité zdroje: