Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Jak vyčistit koberec jedlou sodou? [návody]

Jak vyčistit koberec jedlou sodou? [návody]

Koberec je nedílnou součástí každého interiéru. I běžný provoz mu dává pořádně zabrat. V pračce obvykle koberec nevypereme, výjimku zde tvoří menší rohožky a koberečky. A proto se řada uživatelů ptá, jak vyčistit koberec? Naštěstí existují způsoby a ověřené babské rady. Víme, jak vyčistit koberec jedlou sodou a rádi se o to s vámi podělíme!

 Jaké nečistoty se v koberci nejčastěji usazují?

Ačkoliv je koberec mnohdy lapačem prachu a útočištěm roztočů a bakterií, také příjemně hřeje a tlumí hluk. A to jsou důvody, proč se řada lidí pro koberec rozhodne i přesto, že časem bude možná řešit skvrny na koberci a možný zápach koberce. Naštěstí lze i hodně špinavý koberec vyčistit k nepoznání. Pomoct vám s tím mohou v drogerii běžně dostupné čističe nebo babské rady a s nimi i velmi osvědčená jedlá soda.

Mezi nejčastější nečistoty, které se v koberci usazují, patří prachvlasypsí chlupy a drobky jídla. Toto všechno představuje ráj pro roztoče, kteří se neváhají v koberci množit a zejména alergikům otravovat život.

Jakými způsoby lze čistit koberec?

Rozlišujeme:

 • mokré a suché čištění koberce,
 • strojové a ruční čištění,
 • celoplošné a lokální čištění koberce,
 • chemické nebo ekologické čištění koberce.

K běžnému čištění koberce si vystačíte s vysavačem. Je dobré být majitelem opravdu výkonného vysavače, který z koberce neúprosně dostane všechny nečistoty. Zejména koberce s dlouhým vlasem toho mohou hodně ukrýt.

K běžnému čištění koberce si vystačíte s vysavačem

Vyčistit koberce můžete pomocí stroje na čištění koberců a čalounění. Ten funguje na principu namáčení, drhnutí a následného vysátí přebytečné vody z kobercových vláken. Nevýhodou plošného namáčení koberce je skutečnost, že takto namočíte i parkety pod kobercem, což se nedoporučuje. Plošně namočený koberec také dlouho schne a může začít zapáchat.

Zejména na lokální skvrny se doporučuje ruční čištění. To může být mokré i suché. Rozlišujeme také čištění za pomoci chemických prostředků a ekologické čištění přísadami, které má každý doma. Nejčastěji je to jedlá sodabílý ocetsůl a citrónová šťáva.

Jak vyčistit skvrny z koberce?

Běžné používání koberce s sebou čas od času přinese i skvrny na koberci. S jejich odstraněním neotálejte. Čím rychleji se do čištění skvrny pustíte, tím snáz půjde vyčistit. Zaschlé skvrny vyžadují o to větší námahu. Jaké druhy skvrn se na koberci mohou objevit?

Skvrny od psí moči

Psí moč v koberci je velkým problémem nejen kvůli viditelné skvrně na koberci, nýbrž i kvůli zápachu, který se bude z koberce šířit. Právě kvůli zápachu je potřeba použít neutralizátor pachu – tím je zaručeně ocet s citrónovou šťávou nebo jedlá soda. Jak vyčistit koberec od psí moči?

Psí moč bývá na koberci velkým problémem
 1. Moč z koberce vysajte papírovou utěrkou.
 2. Na skvrnu od psí moči nasypte jedlou sodu.
 3. Smíchejte ocet s citrónovou šťávou v poměru 1:1.
 4. Octovo-citrónovou směs přelijte do rozprašovače a nastříkejte na skvrnu tam, kde je už i jedlá soda.
 5. Nechte působit minimálně 20 minut, může být i déle.
 6. Směs na skvrně může zaschnout, proto ji znovu namočte octovým roztokem.
 7. Houbičkou nebo jemným kartáčkem skvrnu vydrhněte.
 8. Nechte uschnout a přebytečnou jedlou sodu poté vysajte vysavačem. Druhé schnutí koberce můžete urychlit fénem.
 9. Koberec nechte pečlivě vyschnout, mohl by zatuchnout a později zapáchat.

„Jedlá soda má nejen čistící schopnost, nýbrž také dobře pohlcuje zápach. Použít ji tedy můžete nejen ve směsi s vodou, nýbrž i na sucho, kdy ji nasypete do předem vysátého koberce a necháte působit nejlépe přes noc, klidně i déle. Podobný trik můžete použít například na zapáchající boty.”

Skvrny od kávy

Jak vyčistit koberec solí? Obyčejnou kuchyňskou sůl můžete použít na vyčištění skvrny od kávy.

 1. Papírovou utěrkou z koberce vysajte přebytečné množství kávy.
 2. Skvrnu polijte vodou a zasypte kuchyňskou solí.
 3. Nechte působit minimálně 20 minut.
 4. Hadříkem a vodou skvrnu vyčistěte do čista, vysušte fénem.

Skvrny od vína, krve či rajčatového protlaku

Některé skvrny mohou být vidět více než jiné, dobrým příkladem pro to jsou skvrny od vína, krve či rajčatového protlaku. I tyto skvrny lze vyřešit jednoduše.

 1. Odstraňte přebytečnou tekutinu ze skvrny či případné zbytky.
 2. Z jedlé sody, vody a citrónové šťávy si vytvořte hustou kaši.
 3. Čistící kaši z jedlé sody pak špachtlí nanášejte na jednotlivé skvrny.
 4. Čistící kaši do vláken koberce pořádně zapracujte, použít můžete například už vyřazený kartáček na zuby.
 5. Po drhnutí přidejte na skvrnu ještě trochu čistící směsi a nechte působit alespoň 20 minut.
 6. Vlhkým hadříkem směs z koberce utřete.

Jedlá soda pohltí zápach a má čistící schopnosti. Citrón neutralizuje pachy a má bělící schopnost. Případné zbytky sody z koberce jednoduše vysajete vysavačem.

Mastné skvrny na koberci

Už jste hledali, jak vyčistit sedačku sodou? Podobný způsob jako na sedačku využijete i při čištění mastných skvrn na koberci.

 1. Ze skvrny papírovou utěrkou setřete přebytečnou mastnotu.
 2. Do skvrny nasypte prášek jedlé sody. Ten do sebe z kobercových vláken naváže mastnotu.
 3. Nechte působit a vysajte. V případě potřeby lze celý postup opakovat.

Vosk na koberci

Ačkoliv je jedlá soda univerzálním čistícím prostředkem, na vosk na koberci je krátká. Tady si pomůžete kostkou ledu nebo žehličkou.

 1. Vosk ve vláknech koberce zchlaďte ledem v sáčku. Poté by mělo jít vosk z vláken koberce sloupnout.
 2. Pokud na koberci nějaký vosk ještě zůstal, naopak jej nahřejte žehličkou. Skvrnu s voskem zakryjte bavlněnou utěrkou a na tu přiložte žehličku. Zbytky vosku se vsáknou do utěrky a koberec bude opět čistý.

Zašlapaný koberec

Babské rady pomohou i na hodně špinavý zašlapaný koberec, který vás může trápit třeba v chodbě či předsíni. Zašlapané skvrny na koberci můžete odstranit pomocí vodyocta a jedlé sody.

 1. Smíchejte si ocet s vodou v poměru 1:1 a připravte si stejné množství jedlé sody.
 2. Zašlapaný koberec pečlivě vysajte.
 3. Zašlapané skvrny pečlivě zasypte jedlou sodou, zde opravdu nešetřete.
 4. Jedlou sodu poté postříkejte roztokem octa a vody. V tomto okamžiku začne jedlá soda reagovat na ocet tak, že začne pěnit.
 5. Směs jedlé sody, octa a vody nechte působit do úplného zaschnutí – minimálně 2 až 3 hodiny, ale klidně i přes noc.
 6. Zaschlou směs vykartáčujte.
 7. Nakonec vše pečlivě vyluxujte. Po zašlapané skvrně nebude ani památky!

Jak odstranit zápach z moči z koberce a jiné zápachy?

Trápit vás mohou skvrny na koberci, stejnou nespokojenost však může vytvořit i zatuchlý koberec. Zatuchlý koberec se projevuje nepříjemným zápachem. Zatuchlý koberec můžete řešit i potom, co jej vyperete. Místo, abyste se těšili z čistého a voňavého koberce, je koberec sice na oko čistý, ale velmi zapáchá. Hlavní příčinou je špatné uschnutí koberce po jeho praní či namočení.

Jak tedy zatuchlý koberec řešit?

 1. Z koberce, který zapáchá, je nutné odstranit přebytečnou vlhkost – otevřete okna a nechte koberec větrat, případně jej vyneste ven na sluníčko (ne u všech koberců to jde).
 2. Do zapáchajícího koberce nasypte jedlou sodu. Použijte jí opravdu hodně.
 3. Nechte působit přes noc, nejlépe však i dva dny.
 4. Sodu z koberce vysajte, měla by do sebe vtáhnout zápach.
 5. V případě potřeby postup opakujte.

Stejný postup proti zápachu lze použít nejen na zatuchající koberec, ale také na koberec, který páchne po cigaretách nebo po zvířecích mazlíčcích.

Ze všeho nejdůležitější je však prevence zápachu koberce, a tou je pořádné vyschnutí kobercové tkaniny. Po čištění lokálních skvrn na koberci si můžete pomoct také fénem.

Kromě čištění je důležité i pečlivé uschnutí vyčištěného koberce. Pokud jste použili mokré čištění, koberec pořádně vysušte. Vlivem špatného uschnutí může v koberci vznikat nejen zápach, nýbrž i zdraví škodlivé plísně. Pokud to je tedy možné, koberec vyneste ven na čerstvý vzduch nebo alespoň otevřete okna a vytvořte v místnosti průvan. Po čištění lokálních skvrn můžete koberec vysušit fénem.

Mohlo by vás dále zajímat: