Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem?

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem?

Koberec s vysokým vlasem je častým doplňkem interiérů. Prostor hezky zútulní a také odhluční. Bohužel je na údržbu maličko náročnější než koberce s nízkým vlasem. Jak vyčistit koberec s vysokým vlas?

Jaké nečistoty skrývá koberec s vysokým vlasem?

Nelze říct, že by se koberce s vysokým vlasem týkaly jiné nečistoty než běžného koberce. Najdete v něm prach, drobky od jídla, vlasy nebo zvířecí chlupy.  I v koberci s vysokým vlasem se najde žvýkačka či skvrny od vína, kávy, moči, mastné skvrny a jiné nečistoty. Chlupatý koberec je však na čištění mnohem náročnější, protože kvůli vysokému chlupu je přístup k nečistotám mnohem obtížnější. Pokud si tedy koberce s chlupatým vlasem pořídíte, počítejte s tím, že jejich úklidem strávíte více času.

Vysávání chlupatého koberce dá pořádně zabrat

Jak vyčistit koberec s chlupatým vlasem? Základ tvoří časté vysávání. Přitom bude nejspíš potřeba jít na kolena a koberec pořádně vysát místečko po místečku hubicí. Samozřejmě také platí, že budete potřebovat pokud možno opravdu kvalitní vysavač.

Tip: V případě, že se jedná o koberce s vysokým vlasem menšího rozměru, můžete jej vyklepat venku pomocí klepačky na koberce.

Suché čištění koberce pomůže, když jej nechcete namáčet

Pokud koberce s vysokým vlasem nechcete namáčet, nemusíte. Někdy stačí suché čištění. K tomu patří již výše zmíněné vysávání. Koberce lze vyčistit suchým práškem nebo suchou pěnou na čištění koberců, které seženete v drogerii. Prášek nasypte na koberec, kartáčkem ho zapracujte do vlasů koberce a vysajte.

Koberce s vysokým vlasem a jedlá soda

Podobně čistící efekt má jedlá soda, kterou opět můžete použít na sucho. Jedlá soda je oproti chemickému přípravku ekologická a určitě i levnější. Jedlá soda přitom:

  • čistí,
  • působí dezinfekčně,
  • pohlcuje zápach.

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem pomocí jedlé sody?

1. Chlupatý koberec pečlivě vysajte nebo vyklepejte.

2. Nasypte na něho větší množství jedlé sody.

3. Kartáčkem sodu zapracujte do hustého vlasu koberce.

4. Nechte působit nejlépe přes noc.

5. Sodu vysajte nebo koberec vyklepejte.

Mokré čištění koberce

Suché čištění koberce nemusí být dostačující. V tom případě na řadu přichází voda. I na chlupatý koberec lze použít strojové čištění koberce. Před ním opět koberec pečlivě vysajte.

Lokální skvrny můžete odstranit pomocí houbičky a mýdlové vody. Využít můžete také čistící schopnosti jedlé sody. Jedlou sodu smíchejte s vodou v takovém poměru, aby z toho vznikla hustá kaše. Tuto kaši pak nanášejte na skvrny, nechte působit a vymyjte.

Dbejte na pečlivé vyschnutí koberce, aby nezatuchl.

Čištění koberce pomocí mrazu nebo sluníčka

Koberec s vysokým vlasem je také domovem roztočů. Ti se v něm hromadí kvůli prachu, šupinkám odumřelé lidské kůže, vlasům, zvířecím chlupům a zbytkům potravy. Proti roztočům pomůže nejen časté vysávání, ale i mráz nebo sluníčko.

Tip: V mrazivých dnech můžete vynést váš koberec s hustým vlasem ven na mráz, čímž spolehlivě zlikvidujete roztoče uvnitř.

Proti roztočům pomůže i sluníčko, které roztoči nemají rádi.

Pomůže pravidelnost i prevence

Koberce s vysokým vlasem jsou velmi oblíbené. Byla by proto škoda, kdybyste se jich vzdávali jen kvůli tomu, že jejich čištění zabere více času a vyžaduje větší úsilí. Vyplatit by se vám mohla pravidelnost v péči. Ta zaručí, že se špína v koberci nebude tolik hromadit a následná údržba bude mnohem snazší.

Jak z koberce dostat psí nebo kočičí chlupy?

Velmi těžko jdou z koberce s vysokým vlasem odstranit psí a kočičí chlupy. Proto bude nejlepší, když vaše psí a kočičí miláčky přesvědčíte, aby se chlupatému koberci vyhýbali. S tím by vám mohl pomoct speciální sprej coby odpuzovač koček a psů. Kočkám nevoní ani ocet. Kočky ani psy na koberec rozhodně nenavykejte.