Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

TIPY, jak vyčistit odpad ve sprše?

TIPY, jak vyčistit odpad ve sprše?

Požitek ze sprchování může výrazně snížit ucpaný odpad ve sprše. Ten poznáte jednoduše tak, že voda přestane odtékat a začne se hromadit ve vaničce sprchového koutu. To vám bude samozřejmě nepříjemné. Dříve nebo později s tím budete muset něco dělat. Ale co dělat, když neodtéká odpad? Naštěstí řešení existuje hned několik.

Když neodtéká sprchový kout, mějte po ruce gumový zvon

Odpad sprchový kout vás může pořádně zaměstnat, když se ucpe. Gumový zvon může být vaším prvním pomocníkem na uvolnění ucpaného odpadu, ovšem to jen za předpokladu, že jej máte doma. Tohoto jednoduchého pomocníka, který váš odpad prošťouchne, když neodtéká sprchový kout, pořídíte v drogerii nebo hobby marketech za pár desítek korun. Přitom doma vám udělá milionovou službu.

Jak s ním pracovat? Dříve, než zvon použijete, se podívejte do odpadu, zda z něj nemůžete ručně vybrat nepořádek, který možná brání odtoku. Co můžete, tak vyberte. Potom odpad zacpěte špuntem a do vaničky napusťte trošku vody. Připravte si zvon, rychle odejměte špunt a nasaďte zvon na odtok tak, aby nikde neunikal vzduch. Začněte zvonem tak zvaně „pumpovat”, čímž vznikne podtlak, který ucpaný odpad uvolní. Pokud pak zvon odejmete a voda začne odtékat tak, že vznikne i vodní vír, je to znamení toho, že jste ucpaný odpad sprchy dobře prošťouchli. Díky gumovému zvonu můžete váš odpad vyčistit mechanicky bez chemie.

Odpad můžete vyčistit pomocí instalatérského pera na čištění odpadu

Odpad sprchového koutu můžete vyčistit i pomocí instalatérského pera na čištění odpadu. Jeho použití ale vyžaduje o něco více šikovnosti než v případě gumového zvonu. Je to spirála, která se dle směru otáčení pohybuje buď dopředu, nebo dozadu. S instalatérským perem většinou pracují dva zároveň, kdy jeden se snaží protlačit pružinu přes překážku a druhý obsluhuje druhý konec pružiny.

Někdy stačí odstranit mechanické nečistoty

Ani v případě, že po ruce nemáte gumový zvon nebo instalatérskou pružinu na čištění odpadu, nemusíte zoufat. Pomoct může i obyčejná špejle. Tu opatrně prostrčte do odpadu a zkuste najít ucpané místo. Pokud ho najdete, špejlí (nebo jiným tenkým drátem) toto místo propíchněte a zároveň začněte špejlí točit. Nečistoty nebo alespoň jejich část by se měly na špejli namotat a vy je budete moci vytáhnout. Možná bude potřeba celý postup zopakovat. Při tomto způsobu čištění dejte pozor na to, abyste špejli v odpadu nezlámali a nezpůsobili tím další překážku.

Na ucpaný sprchový odpad si vezměte chemii

Hledáte nejlepší čistič odpadu? Odpad spolehlivě vyčistí a zápachu ho zbaví hydroxid sodný. Ten najdete běžně v drogerii i v supermarketech pod tímto i jinými názvy. V domácnostech se hydroxid sodný nejčastěji používá právě pro čištění ucpaného potrubí nebo pak pro praní. Protože je hydroxid sodný velmi silná žíravina a škodí zdraví, je nasnadě být při práci s touto látkou nanejvýš opatrný. Jak jím uvolnit odpad? Do odpadu nasypte několik lžic hydroxidu sodného a odpad zalijte vroucí vodou. V případě potřeby celý postup zopakujte.

Nebo odpad vyčistěte pomocí toho, co máte doma

Protože se opravdu jedná o velmi silnou žíravinu, není divu, že se jí řada lidí vyhýbá. Ani potom ale nejsou vystaveni ucpanému odpadu napospas. Použít mohou tak zvané babské rady – tedy látky, které se používají běžně v kuchyni – zejména pak jedlou sodu, kypřící prášek, ocet nebo kyselinu citrónovou. Dokonce je možné uvolnit ucpaný odpad oblíbeným kolovým nápojem. Výhodou těchto prostředků je, že se nemusíte bát poleptání.

Čištění odpadu sodou

Jedlá soda je univerzální pomocník v domácnosti, kterým můžete mimo jiné vyčistit také odpad. Nejenže má schopnost rozpustit usazeniny, nýbrž také likviduje zápach z odpadu. Ten může být stejně obtěžující jako samotné ucpání. Čištění odpadu jedlou sodou proveďte následovně.

Vyčistit odpad vám pomůže i jedlá soda
  • Do odpadu nasypte jeden hrnek jedlé sody.
  • Sodu zalijte jedním hrnkem octa.
  • V odpadu vznikne kýžená reakce.
  • Asi 20 minut nechte působit a pak odpad prolijte vroucí vodou.

Čištění odpadu sprchového koutu pomocí kypřícího prášku

Podobný účinek jako soda, jen mírnější, má i kypřící prášek. Ten místo sody použijte vždy, když sodu nebudete mít k dispozici.

  • Asi pět sáčků kypřícího prášku nasypte do odpadu.
  • Zalijte octem (nebo prášek v odpadu nechte působit samostatně přes noc).
  • Spláchněte vroucí vodou.

Zanesený odpad prolijte kolovým nápojem

Víte, že váš ucpaný odpad se můžete pokusit vyčistit pomocí Coca-Coly nebo jiného kolového nápoje? Tyto nápoje obsahují velké množství kyseliny fosforečné, která v tom správném množství a při dostatečně dlouhém působení umí rozpustit některé nečistoty a tedy i zbytky mýdla, vodní kámen a vlasy. Jak na to?

  • Odpad sprchy prolijte alespoň půl litrem Coca-Coly.
  • Nechte působit nejlépe přes noc.
  • Odpad prolijte vroucí vodou a zkontrolujte, jak moc byla metoda úspěšná.
Pro čištění můžete použít i colu

Když je nezbytné rozebrat sifon

Někdy je potrubí tak ucpané, že žádný z prostředků výše na jeho zprůchodnění nezabere. Potom nezbývá, než sifon rozebrat. Bohužel je přístup k sifonu u van a sprchových koutů mnohem komplikovanější, než je tomu například u dřezů a umyvadel. Někde je sifon u sprchového koutu přístupný skrz servisní dvířka. Kde ale servisní dvířka chybí, je potřeba si přístup udělat tak, že odstraníte některou z dlaždic i z Ytongem (v případě vany) u sprchových koutů je někdy potřeba rozebrat celou zástěnu a odtrhnout vaničku.

Prevence je největší pomocník při ucpaném odpadu

Ať už jste se s ucpaným odpadem rozhodli poprat jakkoliv, důležité je vědět, že krokem k jejich snadnějšímu čištění je prevence. Odpady se ucpávají běžně. V případě sprchového koutu za to mohou hlavně nánosy mýdla a jiných čistících prostředků, chlupy a hlavně pak vlasy, které se v odpadech hromadí a následně je ucpávají. Velkou pomocí by mohlo být používání tak zvaných záchytných košíčků do odpadu, které odpad zachytí dříve, než se dostane do potrubí. Snadnější údržbu odpadu zaručí i jeho pravidelnější čištění.