Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Domácnost

Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene?

Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene?

Sprchový kout by měl být místem, na kterém se cítíme maximálně příjemně. Pocity uvolnění mohou kazit nevzhledné mapy z vodního kamene, mýdlové usazeniny, plíseň a jiné nečistoty. Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene, aniž byste sebe a svou domácnost zbytečně vystavovali nezdravé chemii?

Co platí na vodní kámen?

Na zaschlé kapky vodního kamene platí pravidelnost v úklidu a pečlivé utírání míst, které přišly do styku s vodou. V případě sprchového koutu se vyplatí skla utřít do sucha po každém sprchování. Ulehčit tuto otravnou práci by mohla stěrka na sklo. I tak však tato činnost více či méně obtěžuje. Přitom platí, že čím tvrdší vodu máte, tím náročnější čištění sprchového koutu bude. Kromě čističů na vodní kámen, které není problém sehnat v každé drogerii, platí na vodní kámen také ocet, směs octa a prostředku na nádobí, jedlá soda, prášek do pečiva (obsahuje jedlou sodu), směs octa a jedlé sody (tyto dvě složky spolu reagují), v neposlední řadě může být dobře účinná také citrónová šťáva. Při mytí si běžně postačíte s houbičkou, hadříkem, případně s kartáčem. U koupelen je však důležité dávat pozor na případné poškrábání náchylných ploch. Kartáčky proto volte co nejměkčí. Pečlivou práci odvede a vodní kámen ze spár vydrhne vyřazený kartáček na zuby.

Jak vyčistit skla sprchového koutu?

Skla sprchového koutu by se měla lesknout. Kvůli vodnímu kameni a dalším usazeninám tomu tak většinou není. Přitom odstranit vodní kámen ze skel sprchového koutu nemusí být nijak těžké. Stačí skla postříkat octem a nechat na chvíli působit. Případně si smíchejte ocet s prostředkem na nádobí a směs pak houbičkou a krouživými pohyby naneste na celou plochu skel. Skla poté opláchněte a vysušte do sucha.

Co nejlépe platí na spáry ve sprchovém koutě?

Také spáry vašeho sprchového koutu chcete mít hezky čisté. Na jejich vyčištění od vodního kamene a mýdlových usazenin si vezměte směs jedlé sody a vody, kterou zubním kartáčkem nanesete do všech rohů. Při větším znečištění můžete jedlou sodu postříkat octem, který se sodou začne reagovat a pěnit. Poté vaničku, obklady i všechny spáry ve sprchovém koutě vydrhněte, opláchněte a vysušte do sucha.

Jak si poradit s baterií sprchového koutu?

Baterie sprchového koutu je plná záhybů i oblých míst, a proto je obtížné na ní nechat působit například octový čistič. Proto je vhodné baterii na noc kompletně zabalit do hadříku, který jste předtím vydatně namočili v octu. Lze to udělat i tak, že baterii nejprve obalíte suchým hadříkem a pak onen hadřík postříkáte octem ve spreji. Ráno stačí hadřík z baterie sundat, dočistit některá místa a máte hotovo.

Existuje prevence vodního kamene a plísně ve sprchovém koutu?

Mnohem lepší, než svádět boj s vodním kamenem, je mu předcházet. To můžete udělat hned několika způsoby:

 • Sprchový kout utírejte do sucha po každém sprchování, lze použít stěrku.
 • Sklo i jiné povrchy v koupelně ošetřete speciálním přípravkem, který zlepší stékání vody a zabrání usazování vodního kamene na povrchu.
 • Změkčete vodu na vstupu instalací změkčovače vody.
 • V koupelně pravidelně větrejte.
 • Ručníky sušte jen na k tomu určených místech.

Jak fungují změkčovače vody?

Změkčovač vody je zařízení, které je potřeba v domácnosti namontovat k hlavnímu přívodu vody. Toto zařízení funguje na principu výměny iontů. Zařízení obsahuje zásobník se sodnými ionty. Voda obsahuje vápenné a hořčíkové ionty. Tyto ionty se ve změkčovači setkají a dojde k výměně. Zásobník vápenné a hořčíkové ionty zachytí a odevzdá vodě své sodné ionty. Tím dojde ke změkčení vody.  

Další tipy na čištění sprchového koutu

Tipů je samozřejmě hodně a možná i vy máte osvědčený trik, díky kterému vám jde úklid koupelny podstatně rychleji. Pokud žádný nemáte, můžete vyzkoušet následující:

 • na čištění skla sprchového koutu použijte auto čističe na skla, které mohou být v některých případech účinnější,
 • sklo místo papírové utěrky zkuste vyleštit novinami,
 • zašlý sprchový kout můžete čistit pomocí parního čističe, který vám práci hodně ulehčí. Teplá pára nejen čistí, ale i dezinfikuje.

Jak vyčistit sprchový kout od plísně?

Plíseň je po vodním kameni hned druhým nejčastějším problémem sprchového koutu. Je obvykle známkou nedostatečného větrání v koupelně. Ovšem i na tu platí babské rady. Dříve, než sáhnete po dráždivém savu, vyzkoušejte babské rady a ocet (ten také mírně dezinfikuje a zbavuje zápachu) nebo jedlou sodu (má bělící schopnosti a vybělí i tmavé skvrny po plísni). Aby se plíseň do vašeho sprchového koutu už nevrátila, zkuste častěji větrat a povrchy vysoušet.

Jak vyčistit sklo ve sprchovém koutě?

Sklo ve sprchovém koutě docela snadno vyčistíte pomocí obyčejného octa, který čistí, leští, neutralizuje zápach, dezinfikuje a ničí vodní kámen. Ocet můžete smíchat s prostředkem na nádobí pro ještě lepší pěnivost. Na sklo příliš nedoporučujeme jedlou sodu, protože prášek působí mírně abrazivně a při drhnutí by mohl sklo poškrábat. S octem opatrně, pokud máte v koupelně přírodní kámen či jiné náchylné materiály, na kterých by kyselý a reagující ocet mohl způsobit nevratné skvrny.

Jak vyčistit těsnění u sprchového koutu?

Zvláštním místem sprchového koutu, které bývá zaneseno jak vodním kamenem, tak i dalšími nečistotami, je těsnění u sprchového koutu. I to potřebuje vyčistit. Naneste na něj směs octu a prostředku na nádobí (smícháte v poměru 1:1) a nechte několik desítek minut působit. Poté houbičkou vydrhněte a opláchněte. Podobně účinná bude i citrónová šťáva.

Jak vyčistit plastový sprchový kout?

Plastová výplň sprchového koutu je sice levnější, ale zato náchylnější na poškrábání a má nižší životnost. Také údržba může být komplikovanější. Je dobré dbát na to, abychom nepoužívali mycí prostředky a pomůcky, které by mohly plast poškrábat. Jinak se však postupuje stejně a i u plastu nad špínou zvítězíte octem s prostředkem na nádobí nebo jinými běžnými čističi.

Jak vyčistit sprchový kout – babské rady?

Existuje spousta babských rad, které na čistší sprchový kout opravdu zabírají. Nejčastěji sem patří tipy vyčistit sprchový kout citrónovou šťávou, octem, jedlou sodou, kypřícím práškem a tak podobně.

Jak udržovat sprchový kout?

Abyste předešli náročnému drhnutí, je lepší sprchový kout pouze udržovat v čistotě. Pomůže časté větrání v koupelně, které omezí tvorbu plísně. Také je dobré skla sprchového koutu po každém sprchování setřít stěrkou nebo hadříkem.

Zdroje:

 • https://www.hezkakoupelna.cz/jak-vycistit-sprchovy-kout
 • https://www.emimino.cz/diskuse/jak-vycistit-sprchovy-kout-vodni-kamen-53129/strankovani/3/
 • https://www.primakoupelny.cz/blog/jak-vycistit-sprchovy-kout-jde-to-i-bez-chemie/