Sprchový kout by měl být místem, na kterém se cítíme maximálně příjemně. Pocity uvolnění mohou kazit nevzhledné mapy z vodního kamene, mýdlové usazeniny, plíseň a jiné nečistoty. Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene, aniž byste sebe a svou domácnost zbytečně vystavovali nezdravé chemii?
Co platí na vodní kámen?
Na zaschlé kapky vodního kamene platí pravidelnost v úklidu a pečlivé utírání míst, které přišly do styku s vodou. V případě sprchového koutu se vyplatí skla utřít do sucha po každém sprchování. Ulehčit tuto otravnou práci by mohla stěrka na sklo. I tak však tato činnost více či méně obtěžuje. Přitom platí, že čím tvrdší vodu máte, tím náročnější čištění sprchového koutu bude. Kromě čističů na vodní kámen, které není problém sehnat v každé drogerii, platí na vodní kámen také ocet, směs octa a prostředku na nádobí, jedlá soda, prášek do pečiva (obsahuje jedlou sodu), směs octa a jedlé sody (tyto dvě složky spolu reagují), v neposlední řadě může být dobře účinná také citrónová šťáva. Při mytí si běžně postačíte s houbičkou, hadříkem, případně s kartáčem. U koupelen je však důležité dávat pozor na případné poškrábání náchylných ploch. Kartáčky proto volte co nejměkčí. Pečlivou práci odvede a vodní kámen ze spár vydrhne vyřazený kartáček na zuby.
Jak vyčistit skla sprchového koutu?
Skla sprchového koutu by se měla lesknout. Kvůli vodnímu kameni a dalším usazeninám tomu tak většinou není. Přitom odstranit vodní kámen ze skel sprchového koutu nemusí být nijak těžké. Stačí skla postříkat octem a nechat na chvíli působit. Případně si smíchejte ocet s prostředkem na nádobí a směs pak houbičkou a krouživými pohyby naneste na celou plochu skel. Skla poté opláchněte a vysušte do sucha.
Co nejlépe platí na spáry ve sprchovém koutě?
Také spáry vašeho sprchového koutu chcete mít hezky čisté. Na jejich vyčištění od vodního kamene a mýdlových usazenin si vezměte směs jedlé sody a vody, kterou zubním kartáčkem nanesete do všech rohů. Při větším znečištění můžete jedlou sodu postříkat octem, který se sodou začne reagovat a pěnit. Poté vaničku, obklady i všechny spáry ve sprchovém koutě vydrhněte, opláchněte a vysušte do sucha.
Jak si poradit s baterií sprchového koutu?
Baterie sprchového koutu je plná záhybů i oblých míst, a proto je obtížné na ní nechat působit například octový čistič. Proto je vhodné baterii na noc kompletně zabalit do hadříku, který jste předtím vydatně namočili v octu. Lze to udělat i tak, že baterii nejprve obalíte suchým hadříkem a pak onen hadřík postříkáte octem ve spreji. Ráno stačí hadřík z baterie sundat, dočistit některá místa a máte hotovo.
Existuje prevence vodního kamene a plísně ve sprchovém koutu?
Mnohem lepší, než svádět boj s vodním kamenem, je mu předcházet. To můžete udělat hned několika způsoby:
- Sprchový kout utírejte do sucha po každém sprchování, lze použít stěrku.
- Sklo i jiné povrchy v koupelně ošetřete speciálním přípravkem, který zlepší stékání vody a zabrání usazování vodního kamene na povrchu.
- Změkčete vodu na vstupu instalací změkčovače vody.
- V koupelně pravidelně větrejte.
- Ručníky sušte jen na k tomu určených místech.
Jak fungují změkčovače vody?
Změkčovač vody je zařízení, které je potřeba v domácnosti namontovat k hlavnímu přívodu vody. Toto zařízení funguje na principu výměny iontů. Zařízení obsahuje zásobník se sodnými ionty. Voda obsahuje vápenné a hořčíkové ionty. Tyto ionty se ve změkčovači setkají a dojde k výměně. Zásobník vápenné a hořčíkové ionty zachytí a odevzdá vodě své sodné ionty. Tím dojde ke změkčení vody.
Další tipy na čištění sprchového koutu
Tipů je samozřejmě hodně a možná i vy máte osvědčený trik, díky kterému vám jde úklid koupelny podstatně rychleji. Pokud žádný nemáte, můžete vyzkoušet následující:
- na čištění skla sprchového koutu použijte auto čističe na skla, které mohou být v některých případech účinnější,
- sklo místo papírové utěrky zkuste vyleštit novinami,
- zašlý sprchový kout můžete čistit pomocí parního čističe, který vám práci hodně ulehčí. Teplá pára nejen čistí, ale i dezinfikuje.
Jak vyčistit sprchový kout od plísně?
Plíseň je po vodním kameni hned druhým nejčastějším problémem sprchového koutu. Je obvykle známkou nedostatečného větrání v koupelně. Ovšem i na tu platí babské rady. Dříve, než sáhnete po dráždivém savu, vyzkoušejte babské rady a ocet (ten také mírně dezinfikuje a zbavuje zápachu) nebo jedlou sodu (má bělící schopnosti a vybělí i tmavé skvrny po plísni). Aby se plíseň do vašeho sprchového koutu už nevrátila, zkuste častěji větrat a povrchy vysoušet.
Jak vyčistit sklo ve sprchovém koutě?
Sklo ve sprchovém koutě docela snadno vyčistíte pomocí obyčejného octa, který čistí, leští, neutralizuje zápach, dezinfikuje a ničí vodní kámen. Ocet můžete smíchat s prostředkem na nádobí pro ještě lepší pěnivost. Na sklo příliš nedoporučujeme jedlou sodu, protože prášek působí mírně abrazivně a při drhnutí by mohl sklo poškrábat. S octem opatrně, pokud máte v koupelně přírodní kámen či jiné náchylné materiály, na kterých by kyselý a reagující ocet mohl způsobit nevratné skvrny.
Jak vyčistit těsnění u sprchového koutu?
Zvláštním místem sprchového koutu, které bývá zaneseno jak vodním kamenem, tak i dalšími nečistotami, je těsnění u sprchového koutu. I to potřebuje vyčistit. Naneste na něj směs octu a prostředku na nádobí (smícháte v poměru 1:1) a nechte několik desítek minut působit. Poté houbičkou vydrhněte a opláchněte. Podobně účinná bude i citrónová šťáva.
Jak vyčistit plastový sprchový kout?
Plastová výplň sprchového koutu je sice levnější, ale zato náchylnější na poškrábání a má nižší životnost. Také údržba může být komplikovanější. Je dobré dbát na to, abychom nepoužívali mycí prostředky a pomůcky, které by mohly plast poškrábat. Jinak se však postupuje stejně a i u plastu nad špínou zvítězíte octem s prostředkem na nádobí nebo jinými běžnými čističi.
Jak vyčistit sprchový kout – babské rady?
Existuje spousta babských rad, které na čistší sprchový kout opravdu zabírají. Nejčastěji sem patří tipy vyčistit sprchový kout citrónovou šťávou, octem, jedlou sodou, kypřícím práškem a tak podobně.
Jak udržovat sprchový kout?
Abyste předešli náročnému drhnutí, je lepší sprchový kout pouze udržovat v čistotě. Pomůže časté větrání v koupelně, které omezí tvorbu plísně. Také je dobré skla sprchového koutu po každém sprchování setřít stěrkou nebo hadříkem.
Zdroje:
- https://www.hezkakoupelna.cz/jak-vycistit-sprchovy-kout
- https://www.emimino.cz/diskuse/jak-vycistit-sprchovy-kout-vodni-kamen-53129/strankovani/3/
- https://www.primakoupelny.cz/blog/jak-vycistit-sprchovy-kout-jde-to-i-bez-chemie/
Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?
Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!
0 komentářů