Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Jak vyčistit zlato a šperky jedlou sodou?

Jak vyčistit zlato a šperky jedlou sodou?

Čas od času potřebují vyčistit také zlaté šperky. Vlivem každodenního nošení na nich ulpívá prach, mastnota a jiné nečistoty, které jsou příčinou ztráty lesku. Odpověď na otázku – jak vyčistit zlato doma – naštěstí existuje. Čištění šperků jedlou sodou je účinné a oblíbené.

Jaké nečistoty se na špercích usazují?

Jako nové se zlaté šperky – náušnice, prsteny, řetízky lesknou, až zrak z toho přechází. Postupem času, vlivem běžného nošení, se však i na špercích usazuje špína. Nejčastěji je to mastnota z kuchyně, pokud se šperky i vaříte. Všudepřítomný prachtvrdá voda a saponáty také umí udělat své. Zejména každodenní nošení dává zlatým šperkům zabrat. Šperky znečišťují také make-upykrémyparfémylaky na vlasy nebo pot.

Čím vyčistit zlato?

Čištění zlata doma není nic, co byste nezvládli. Potřebovat k tomu budete jen minimum věcí. Například horkou vodujedlou soducitrónovou šťávualobal nebo třeba obyčejný měkký hadřík, který nepouští vlákna. Ingrediencí, které vám pomohou vyčistit zlato, je však mnohem, mnohem více. Například taková citrónová šťáva vám odpoví na otázku, jak vyčistit zčernalé zlato. Vysoký čistící účinek má také prostředek na nádobí nebo obyčejná mýdlová voda. Zlaté šperky budou jako nové po tom, co je vyčistíte kypřícím práškem nebo popelem z cigaret. K poslednímu řešení přistupovat nemusíte. Zlato vám na jedničku vyčistí jedlá soda, tu má doma téměř každý.

Jak vyčistit zlaté náušnice a jiné zlato?

Existuje spoustu návodů na to, jak vyčistit zlaté náušnice, řetízky, prstýnky, zkrátka zlaté šperky. Pokud nechcete využít babské rady a pouštět se do domácího čištění zlata, je nejlepším možným řešením zanést šperky do zlatnictví, kde se o profesionální čištění zlata už postarají. Zlatnictví k čištění nejčastěji používá ultrazvuk. Doma můžete zlato vyčistit následujícím způsobem.

Návod, jak vyčistit zlaté šperky pastou z vody a jedlé sody

 1. Smíchejte jedlou sodu s horkou vodou a vytvořte hustou pastu.
 2. Pastu z jedlé sody naneste na šperky a jemným hadříkem nebo měkkým kartáčkem na zuby šperky vyčistěte.
 3. Opravdu dejte pozor, abyste nepoužili hadřík (houbičku), který by mohl povrch šperku poškrábat.
 4. Šperky opláchněte pod tekoucí horkou vodou.
 5. Čisté zlaté šperky usušte v jemné bavlně.

Jak vyčistit bílé zlato?

Bílé zlato je velmi oblíbené, dokonce mnohdy oblíbenější než zlato zlaté. Může za to zejména jeho moderní vzhled a nadčasovost. Jak vyčistit bílé zlato? U bílého zlata postupujte stejně jako u zlata zlatého. Použít však pro tentokrát můžete vodní lázeň s jedlou sodou.

Návod, jak vyčistit bílé zlato ve vodní lázni s jedlou sodou

 1. Malou misku vyložte alobalem, ten umocňuje čištění a finální lesk šperku.
 2. Do alobalu nalijte horkou vodu.
 3. Do lázně vložte zlaté šperky.
 4. Do vody přidejte dvě čajové lžičky jedlé sody a tři kapky prostředku na nádobí.
 5. Do směsi klidně můžete přidat také citrónovou šťávu.
 6. Zlaté šperky nechte ve vodě minimálně 20 minut.
 7. Poté šperky vytáhněte a osušte.

Jak vyčistit zlaté šperky s kameny?

Výše zmíněné metody nepoužívejte na šperky s kameny. V případě, že vaše šperky obsahují také drahé kameny nebo perly, odevzdejte je raději do rukou odborníků. Ti se postarají o jejich šetrné vyčištění. V opačném případě riskujete jejich nenávratné poškození. Když už chcete zlaté šperky s drahým kamenem vyčistit doma, použijte na to jen měkký suchý hadřík. Hadříkem vyleštěte pouze zlatou část šperku a drahým kamenům a perlám se vyhněte. Nevhodným čištěním byste mohli narušit jejich krásu.

Jaká je prevence zašpiněných zlatých šperků?

Abyste k čištění šperků jedlou sodou nemuseli přistupovat často, dbejte na prevenci. Čím lépe se ke šperkům budete chovat, tím spíše vám vydrží čisté. Víte, že se doporučuje prsten odložit pokaždé, když jdete sportovat, dáváte si sprchu nebo jdete spát?

Mohlo by vás dále zajímat: