Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Ostatní

Jak zabezpečit dům před dovolenou

Jak zabezpečit dům před dovolenou

Začíná čas delších dovolených, a tím pádem i potřeby nějak účinně zabezpečit svůj rodinný dům v čase, kdy bude prázdný. Jednou variantou je nechat v domě někoho známého bydlet, aby se o dům staral, ale to není tak běžné. Proto jsme pro vás připravili článek s několika tipy, jak svůj dům před dovolenou dostatečně zabezpečit.

Zabezpečení oken a dveří

Úplným základem je zabezpečit okna, vstupní dveře případně i garážová vrata, protože přes ně se dostává drtivá většina zlodějů. Důležité jsou tedy kvalitní vstupní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem. Takové dveře by měly být odolné proti rozlomení, odvrtání nebo i vysazení. U rodinných domů jsou riziková také okna. Pokud máte venkovní rolety či žaluzie, nechte je zatažené. Raději také nechejte okna úplně zavřená (ne pootevřená pro mikroventilaci).

TIP: Podívejte se také, jak zabezpečit balkónové nebo terasové dveře proti zlodějům.

Zabezpečovací systémy

Ideální je, když je vaše nemovitost vybavena i pokročilejšími zabezpečovacími systémy, které při nedovoleném vniku na nemovitost spustí alarm. Takové zabezpečení může mít mnoho podob. Vítaná a funkční jsou také světla s automatickými čidly, která se při pohybu před domem rozsvítí. To může zloděje také odradit.

Další tipy k zabezpečení domu před dovolenou

  • Hlídací pes. Když máte psa, který by na zloděje štěkal a vrčel (místo toho, aby je vítal), určitě je to může odradit. Tady je ale nevýhoda v tom, že se o psa musí někdo během dovolené starat, ale když se domluvíte se sousedy nebo s někým z rodiny či přátel, pes by měl nemovitost v pohodě uhlídat.
  • Ať to vypadá, že je někdo doma. Policie radí, abychom se moc nešířili o tom, že bude dům delší dobu prázdný. Pamatujete na Kevina ve filmu Sám doma? Můžete vytvořit zdání, že v domě někdo je, třeba automatickým časovým spínačem světel.
  • Pravidelná kontrola domu. Jestli je to možné, domluvte se s někým (soused, rodina…), aby k vám občas přišel, zalil květiny a dům zkontroloval. To může případné zloděje také odradit, případně alespoň dříve zjistíte, že se něco stalo.
  • Přehledná zahrada a schovaný žebřík. Dalším tipem, který doporučuje i policie, je mít uklizenou zahradu tak, aby byl vchod a okolí domu dobře viditelné z ulice. Zároveň je dobré schovat žebřík a další věci, které by mohli zlodějům pomoci dostat se do domu.
  • Nepodceňujte zabezpečení garáže. I skrze garáž se zloději často dostávají do domu, ale existuje spousta jednoduchých kroků, jak ji zabezpečit.

Ať už uděláte cokoliv, můžete mít smůlu a stejně budete vykradeni, proto se raději pojistěte. Každopádně základem je zamknout branku, vstupní dveře, garážová vrata a ideálně i zatáhnout venkovní rolety a žaluzie.