Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostKompostováníOndra

Jak založit a urychlit kompost? [TIPY + NÁVOD]

Jak založit a urychlit kompost? [TIPY + NÁVOD]

Kompostér by neměl chybět na žádné zahradě. Pomáhá zpracovávat bioodpad nejen ze zahrady, ale i z kuchyně a pro rostliny na zahradě vytváří cenné hnojivo. Jak založit a urychlit kompost?

Jak založit kompost na zahradě?

Pro založení kompostu potřebujete splnit hned několik věcí:

  • potřebujete kompostér (buď si ho koupíte nebo si ho vyrobíte),
  • potřebujete pro něj na zahradě najít vhodné místo,
  • neobejdete se bez znalostí pro jeho správné založení.

Podoba kompostéru

Kompostér může mít u vás na zahradě hned několik podob. Úplně nejjednodušší je vytvořit na zahradě ohraničený prostor, kam budete posekanou trávu, větve a zbytky z kuchyně vrstvit. Obvykle to funguje tak, že na jedné straně se bioodpad vrství, na té druhé se odebírá.

Kompostér můžete vyrobit i z dřevěných latí, dřevěná stavba kompostu ale nemusí vydržet na věky.  Nejoblíbenějším řešením je pořízení už hotového kompostéru z plastu, který má hned několik výhod. Má dlouhou životnost, lépe v něm vzniká a udržuje se teplo.

Umístění kompostéru

Umístění kompostéru je velice podstatné pro váš komfort při jeho plnění i pro kvalitu samotného kompostu. Kompostér by měl být pro vás snáze dostupný. Máte-li tu možnost, umístěte kompostér pod stříšku (není to nutné, protože má víko), aby do něj nepršelo. Vyhněte se místům s přímým slunečním zářením. Kvůli riziku zápachu (při nesprávném založení kompostu nebo chybě v procesu zakládání) neumisťujte kompostér blízko domu a zahradního posezení. Při volbě místa v tomhle smyslu zohledněte také sousedy.

Jak funguje kompostér?

Dříve, než si řekneme, jak založit kompost v kompostéru, je nutné si říct, jak kompostér funguje. Kompostér funguje na principu rozkladu biologického materiálu za pomoci vzduchu a mikroorganismů. Kompostování napodobuje biologické procesy, které normálně probíhají i v půdě. Kompostér potřebný čas pro rozklad biologického materiálu jen urychlí díky své konstrukci. 

Co patří do kompostu?

-ZAHRADNÍ ODPAD- posekaná tráva,- listí,- větvičky,- piliny,- kůra stromů.
-chlupy a peří domácích nebo hospodářských zvířat
– zbytky ovoce a zeleniny
– kávová sedlina
– čajové sáčky
– rostlinný odpad
– skořápky od vajec
– hnůj
– zbytky z kuchyně mimo živočišný původ
– skořápky ořechů
– popel ze dřeva
– trus hospodářských zvířat
– novinový papír
– lepenka a papírové ručníky
Co patří do kompostu tabulka
Co patří do kompostu
Co patří do kompostu

Co nepatří do kompostu?

-maso
-tuky a oleje
-nemocné rostliny
-kořeny z plevele
-umělé materiály
– popel z uhlí a zbytky cigaret
– dětské pleny
– časopisy
– chemicky ošetřené materiály
Co nepatří do kompostu tabulka
Co nepatří do kompostu
Co nepatří do kompostu

Jak správně založit kompost?

1. Nepřidělávejte kompostéru dno

Pro kompostér najděte vhodné rovné místo. Protože kompost potřebuje kontakt s půdou, určitě pod kompostér nepřidělávejte dno. Právě z půdy pod kompostérem se do kompostu budou postupně dostávat mikroorganismy.

2. Zajistěte přísun vzduchu zespodu

Abyste kompostovací procesy správně nastartovali, na úplné dno kompostu navrstvěte suché i mokré větvičky, které zajistí přísun vzduchu zespodu kompostu.

3. Udržujte rovnováhu kompostovací směsi

Pak už jen stačí kompostér plnit bioodpadem, který vám vzniká na zahradě či doma v kuchyni. Důležité je přitom dodržovat poměr hnědého (suchého) a zeleného (mokrého) materiálu. Doporučuje se tedy 2 až 3 díly hnědého materiálu na 1 díl zeleného materiálu. Co to znamená?

Aby kompost prospíval, je potřeba jeho obsah vyvážit. Jako hnědý materiál do kompostu se označuje starší dřevnatý materiál bohatý na uhlík, jako je slámadřevopiliny a kůra. Oproti tomu zelený čerstvý materiál, jako je posekaná trávazbytky ovoce a zeleninyhnůjlistí a jehličí, je bohatý na dusík. A právě tyto dvě složky by měly v kompostu tvořit vzájemnou rovnováhu. To se vám povede, když dodržíte poměr 2 – 3 díly hnědého materiálu na 1 díl zeleného materiálu.

V případě, že by v kompostu převažoval čerstvý zelený materiál, začalo by docházet k hnilobným procesům, což by rozklad komplikovalo. V kompostu by vznikaly plísně a zápach. V tomto případě se doporučuje kompost provzdušnit a naředit hnědým materiálem. Na druhou stranu příliš hnědého materiálu v kompostu by znamenalo, že bude směs suchá a procesy rozkladu se zastaví. V tomto případě se doporučuje přidat zelený materiál a kompost trošku zalít vodou.

Jak dlouho zraje kompost?

Zralý kompost vzniká nejdříve po 6 až 12 měsících. Přitom hodně záleží na podmínkách celého procesu. Zralý kompost má velmi tmavou barvu a vůní vám připomene zeminu z lesa. Ve zralém kompostu už většinou nenajdete kousky ještě nerozloženého materiálu a když přece jenom, tak se bude jednat o opravdu malé kousky, které nebudou na škodu. Zralý kompost lze využít jako výživnou přísadu pro travnaté i zeleninové plochy i pro květiny v květináči. Protože je však zralý kompost velice výživný, je nutné dát pozor na přehnojení. Kompost by měl být vždy zpracován přiměřeně.

Využít můžete už i kompost starý 3 měsíce od založení. Ten je sice ještě v rané fázi rozkladu, ale i přesto jej můžete použít jako hnojivo k rajčatům nebo k jiné zelenině (tedy vždy s kombinací s běžnou zeminou pro pěstování). Založit můžete kompost na podzim a pak jej čile zpracovávat na jaře. K jeho založení se však můžete rozhodnout kdykoliv (kromě zimy pochopitelně, kdy vám může chybět materiál pro kompostování).

Tip: Víte, že kompostovat můžete i v bytě? Cennou výživnou směs pro vaše květiny na balkóně můžete získat díky speciálním kompostérům, které umí zbytky z kuchyně zpracovat buď na balkoně nebo přímo v bytě, a to bez zápachu a nepořádku.

Jak urychlit kompost?

Možná, že na kompost spěcháte a zpracovávat jej chcete co nejdříve od založení. V tom případě vás může zajímat, jak urychlit kompost. Chcete-li tlení v kompostu urychlit, přidejte chlévský hnůj, který napomůže rozkladu. V hobby marketech pak lze pořídit tak zvaný urychlovač kompostu, který lze do kompostu přidávat. Jedná se o směs látek a enzymů, které napomáhají rozkladu.

Procesu kompostování pomůžete také když kompost sem tam provzdušníte. Na to si můžete pořídit nebo dokonce vyrobit tak zvaný provzdušňovač kompostu. Jedná se o speciální nerezovou tyč se spirálou na konci, kterou jednoduše do kompostu zapíchnete a vytáhnete a celý proces několikrát opakujete.

Často se ptáte:

Jak postavit kompost?

Kompost můžete postavit jednoduše z dřevěných latí, které máte doma. Jde o to vytvořit místo, kam můžete bioodpad sypat a odkud můžete hotový kompost odebírat. Koupit můžete už již hotový kompostér z plastu, jehož části podle návodu jednoduše poskládáte.

Jak správně kompostovat?

Správné kompostování je postaveno na rovnováze kompostovacího materiálu. Aby rozklad probíhal tak, jak má, je nutné dodržet správný poměr mokré směsi (tráva, zbytky ovoce a zeleniny…) s obsahem dusíku i suché směsi (piliny, sláma…) s obsahem uhlíku.

Co na dno kompostu?

Dno kompostu určitě nezakrývejte žádným materiálem, je nutné zajistit kontakt kompostu s půdou a jejími mikroorganismy. Na dno kompostéru pak vyložte drobné větvičky, které zespodu zajistí přívod vzduchu.

Jak překopat kompost?

Občas může dojít k nerovnováze v kompostu. Zejména v případě většího množství mokré směsi je potřeba kompost překopat. K tomu můžete použít jednoduše lopatu – směs proházet a proložit suchým materiálem. Výborným nástrojem je pak provzdušňovač kompostu, který si můžete koupit nebo sami vyrobit.

Kdy založit kompost?

Kompost můžete  zakládat v průběhu celého roku, počítejte však s jeho až ročním zráním. Často se kompost zakládá na podzim, když se po sezóně upravuje zahrada a máte přebytek biologického odpadu.

Kdy přehodit kompost?

Kompost přehazujte vždy, když z něj cítíte zápach. Znamená to, že v něm je příliš mokré směsi a chybí v ní kyslík. V takovém případě je proces rozkladu ohrožený a může dojít k tvorbě plísně a zápachu.

Jak dlouho zraje kompost?

To vždy záleží na individuálních podmínkách kompostovacího procesu. Kompost můžete začít využívat nejdříve po půl roce, spíše až po roce od založení.

Co je kompost?

Je to výživná směs, která vznikla rozložením bioodpadu. Tato směs je velmi bohatá na živiny, a proto je cenným pokladem pro vaši zahrádku. Zahradnický kompost se používá k obohacení půdy pro pěstování nejen ovoce a zeleniny.

Mohlo by vás dále zajímat: