Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Cestování

Je vám Česko malé? Vyražte na trek Evropou!

Je vám Česko malé? Vyražte na trek Evropou!

Máte Česko obchozené křížem krážem a Beskydy i Brdy znáte stejně dobře jako svoje boty? Možná je na čase vyrazit za hranice a poznat cesty našich blízkých i vzdálených sousedů. Jaké evropské byste rozhodně neměli minout a jak se na ně připravit?

Základní příprava (nejen) před trekem Evropou

Ještě než se podíváme na samotná místa, která lákají k návštěvě, řekneme si pár základních tipů a upozornění.

  1. Pozor na prostředky osobní ochrany: Vyrážíte za hranice na trek přírodou a chcete se cítit v bezpečí? Balit nůž nebo (ještě hůř) pepřový sprej může být pěkně zrádné. V některých zemích jsou totiž tyto pomůcky zakázané a mohly by vám způsobit pěkné nepříjemnosti. Proto před balením zjistěte, jak se to má s místní legislativou.
  2. Dobře vybavená lékárnička je základ, ať už pochodujete Českou republikou nebo Pacifickou hřebenovkou. Opět platí, že byste si měli její vybavení zkontrolovat – a to nejen jestli máte vše, ale také abyste se nedostali do konfliktu s místními strážci zákona.
  3. Výbava – padnoucí kotníkové boty, filtr na vodu, batoh, který se vám cestou nerozpadne. To jsou pravděpodobně věci, o kterých zkušeným trekařům povídat nemusíme. Přesto si před cestou nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat. A pokud vyrážíte s novou výbavou, pořádně si ji před cestou za hranice otestujte.

To by bylo k základům. Teď už se pojďme podívat na to, jak si vyhledat tu nejlepší trasu právě pro vás.

Dálkové trasy GR vás provedou Evropou

Dálkové treky evropou – GR neboli „Velký výlet” nebo „Velká cesta” jsou možná nejvyhlášenější západoevropské trasy, které vás provedou španělskými Pyreneji, Francií, zeměmi Beneluxu atd. Celkově mají tyto trasy s bílo-červeným značením přes 66 tisíc kilometrů, takže se nemusíte bát, že by vám někdy došly.

Vybírat si můžete z více než stovky tras podle zemí, kterými vedou, i podle obtížnosti a náročnosti stoupání. Na své si tak v Evropě přijdou jak mírně pokročilí, tak i zcestovalí profíci.

Inspirujte se poutníky – vydejte se na Svatojakubskou cestu

Chcete na cestě prožít opravdu unikátní zážitek, který v sobě spojuje dlouhou duchovní tradici a spojuje ročně tisíce poutníků? Pak byste určitě neměli minout Svatojakubskou cestu nebo také Camino de Compostela, která vede do španělského města Santiago de Compostela.

Vyrazit můžete z Francie, Porta, Španělska… nebo, pokud patříte k opravdu zdatným turistům, třeba i z České republiky.

Po cestě se můžete ubytovat v poutnických ubytovnách, hotelích a někde můžete spát i ve stanu či pod širákem. S trochou štěstí vás třeba pohostí i obyvatelé městeček a vesnic, kterými budete po cestě procházet.

Na cestě poznáte nejen sebe samotné, ale také si uděláte spoustu nových přátel. A samozřejmě nezapomenutelných zážitků.

Na co ještě čekáte?

Putování světem je snad jeden z těch nejkrásnějších koníčků. Ať už chodíte po českých horách nebo se vydáváte poznávat zahraniční pohoří, vůni moře a borových lesů, litovat ani na chvilku dozajista nebudete.