Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Ekologická alternativa – jedlá soda do bazénu

Ekologická alternativa – jedlá soda do bazénu

Jedlá soda má mnohostranné použití, proto asi nikoho nepřekvapí, že umí zvýšit pH vody v bazénu. Jedlá soda do bazénu může být ekologickou alternativou bazénové chemie nebo třeba jen přechodným řešením.

Jaké pH má mít voda v bazénu? 

To, že voda v bazénu není v kondici, poznáte už od pohledu. Dříve, než přijde na řadu jedlá soda do bazénu a budete vodu jakkoliv upravovat, je potřeba zjistit, jaké má voda v bazénu pH. Po tom, co začnete vyhledávat pojem pH bazén zjistíte, že pH vody v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,4. Pokud je hodnota pH vyšší než 7,4, mluvíme o zásadité vodě nebo také tvrdé vodě. Ta může způsobovat mléčné zákaly, tvoří se v ní vodní kámen, tato voda více zapáchá po chloru, dráždí oči a kůži.

O nic ideálnější není, pokud pH vody v bazénu klesne pod hranici 6,8. Voda s pH nižším než 6,8 je voda kyselá a tvoří se v ní řasy. Kyselá voda způsobuje zvýšenou korozi kovových částí bazénu (třeba schůdků) a opět podráždění a očí.

Úprava pH vody v bazénu je tedy podstatná a je k ní potřeba přistoupit dříve, než začnete vodu jakkoliv léčit – tedy i předtím, než použijete bazénovou chemii a jakékoliv jiné přípravky. Po tom, co upravíte pH, bude mít další úprava vody v bazénu větší efekt.

Jedlá soda zvýšení pH

Ke zvýšení pH vody v bazénu sodou můžete přistoupit pokaždé, když naměříte pH vody nižší než 6,8. Jedlá soda nebo také soda bikarbona umí zvýšit zásaditost vody. Proto se použije tam, kde je voda kyselá. K tomu, abyste naměřili pH vody, budete potřebovat testovací pH proužky, které seženete běžně v hobby marketu. Účinnost jedlé sody na vodu ve vašem bazénu můžete testovat napřed na menším množství vody. Počítejte však s tím, že malá balení jedlé sody, která se využívají do pečení, vám budou k ničemu. Lepší je rovnou koupit kilová, dokonce i pětikilová balení jedlé sody, které mohou na váš bazén stačit.

Jak použít jedlou sodu do bazénu?

Když je voda v bazénu kyselá, je více náchylná na vznik řas, voda pak získává zelenou barvu. Na kyselé prostředí dobře funguje jedlá soda, která má perfektní alkalizační vlastnosti. Na použití jedlé sody do bazénu přesný návod neexistuje, doporučené množství je asi 33 g jedlé sody na 1 kubík vody. Proto:

  1. Zjistěte objem vašeho bazénu.
  2. Opatřete si dostatečné množství jedlé sody.
  3. Vypočítané množství jedlé sody smíchejte s větším obsahem vody (třeba v kyblíku).
  4. Sodu nechte ve vodě rozpustit.
  5. Směs vody a sody vmíchejte od bazénu a počkejte na reakci.
  6. Poté znovu změřte pH vody a vodu dále upravujte.

Přesné množství jedlé sody nelze určit, protože jej ovlivňuje nejen objem bazénu, nýbrž také tvrdost vody a její teplota.

Zelená voda v bazénu, můžete použít savo

Jedlá soda do bazénu nemusí být jediným řešením, které vás zbaví řas. Pro úpravu vody majitelé bazénů často používají savo, které má dezinfekční účinky, přitom z vody rychle vyprchá a není škodlivé při kontaktu s kůží. Účinná je i modrá skalice do bazénu, u té jsou však majitelé bazénů už opatrnější, protože je toxická. Uškodit může i v případě, když to s množstvím modré skalice v bazénu přeženete a při koupání se nalokáte vody. Modrá skalice není přínosem ani pro pokožku.

Změkčení vody v bazénu za použití sody

Nejen pH vody, nýbrž také její tvrdost ovlivní kondici vody ve vašem bazénu. Pokud je voda příliš tvrdá, může se po stěnách bazénu i v trubkách začít usazovat vodní kámen. Na usazeniny se pak více chytají nečistoty a voda v bazénu má nakročeno ke zvýšenému výskytu řas. Voda se pak začne kazit. Tvrdost vody v bazénech lze zjistit na trhu dostupnými testery. Pokud zjistíte, že je voda ve vašem bazénu příliš tvrdá, pomůže jedlá soda do bazénu. Středně tvrdou vodu lze změkčit přidáním 2,5 g jedlé sody na každých 10 litrů vody. Čím je voda tvrdší, tím více jedlé sody potřebujete. Pokusit se můžete také o snížení pH v bazénu octem. Vedle sody bikarbony je to další přípravek, který máte běžně doma. Může být tedy okamžitým řešením. Pomocí octa  můžete vyčistit i nánosy vodního kamene.

Často se ptáte

Co způsobí nízké pH v bazénu?

Nízké pH v bazénu způsobuje tak zvaný vázaný chlor. Ten vzniká po tom, co na sebe chlor v bazénu naváže nečistoty v podobě lidského potu, zbytků opalovacího krému, moči či jiných nečistot. Důsledkem toho voda začíná zapáchat a získává nazelenalou barvu, protože v ní vznikají a množí se řasy. Nízké pH vody v bazénu = kyselá voda. Ta může mít za následek až korozi kovových částí bazénu.

Jak zvýšit pH v bazénu?

Nízké pH vody v bazénu je potřeba zvýšit. To můžete udělat bazénovou chemií, která uvádí dávkování nebo jedlou sodou (doporučená dávka je zhruba 33 g jedlé sody na 1 kubík vody).

Co způsobuje vysoké pH vody?

Vysoké pH vody v bazénu (nad 7,4) znamená, že je voda tvrdá nebo také zásaditá a tvoří se v ní vodní kámen. V té vodě bazénová chemie ztrácí své účinky a není příjemné se ve vodě koupat, protože dráždí oči a pokožku. Příliš vysoké pH vody vodu zakaluje a vodní kámen může poškodit například bazénovou čističku vody.

Jak snížit vysoké pH v bazénu?

Vysoké pH lze kromě bazénové chemie snížit octem. Z babských rad se na změkčení vody doporučuje také jedlá soda. Ta se v případě tvrdé vody přidává i do praní.