Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Už jste zkoušeli jedlou sodu na paty?

Už jste zkoušeli jedlou sodu na paty?

Víte, jaký přípravek svou účinností obsáhne v domácnosti mnoho oblastí? Je to jedlá soda. Jedlá soda neutralizuje pachy, čistí, odbourává překyselení organismu efektivní je jedlá soda na paty. I nohy si zaslouží výjimečnou péči, tu jim dodá jedlá soda a další levné suroviny, které máte doma.

Co všechno nás může trápit na chodidlech?

Mimo léto svá chodidla většinou schováváme v ponožkách. To však ještě neznamená, že si nezaslouží péči. A víte, že celoroční pravidelná péče o chodila vás může stát jen pár korun? Nejčastější problémy, které mohou vaše chodidla potkat, jsou nevzhledné popraskané patyzrohovatělá kůže na patáchplíseň na patách i plíseň nehtů. To vše má jednoduché řešení, a tím je jedlá soda. Jedlá soda má zázračné účinky, je levnáekologická a má velmi dobrou snášenlivost. Jedlá soda spolu s dalšími přísadami, které máte doma, může vytvořit úlevnou koupel na popraskané paty.

Zrohovatělá kůže na patách má jednoduché řešení

Zrohovatělá kůže dokáže potrápit převážně v letních měsících, kdy jsou naše nožky vystaveny na odiv celému světu. Proč vůbec vzniká zrohovatělá kůže? Může za to převážně nedostatečná hydratace chodidla, které je vystaveno zhoršený podmínkám (v létě chodíme naboso). Co na ztvrdlé paty, ptají se pak všichni ti, kteří chtějí problém odstranit. Levným pomocníkem může být pasta z jedlé sody. Návod:

 1. Smíchejte jedlou sodu a horkou vodu v poměru, kterým vytvoříte tak akorát hustou bílou pastu.
 2. Umyjte si nohy a pastu třeba špachtlí naneste na postižená místa.
 3. Nechte působit a pastu z jedlé sody z chodidel smyjte.
 4. V případě potřeby postup opakujte.

Větší efekt bude mít jedlá soda po tom, co nohy budete před aplikací chvíli namáčet, případně z nich pomocí špachtle na paty mechanicky odstraníte zrohovatělou kůži.

Jedlá soda na paty může být už součástí blahodárné lázně na nohy. Kromě tvrdé kůže pomáhá jedlá soda v koupeli i na plíseň nehtů.

Zbavte se plísně na nehtech

Kromě účinné pasty ze sody bikarbony můžete na tvrdé paty a plíseň nehtů aplikovat také blahodárnou lázeň.

 1. Do  vany nalijte menší množství horké vody tak, abyste do ní zvládli ponořit obě nohy.
 2. Voda by měla být hodně horká, pořád vám však musí být její teplota příjemná.
 3. Ve vodě rozpusťte půl hrnku jedlé sody a přidat můžete také pár kapek citrónové šťávy.
 4. Nohy ve vodě namáčejte minimálně 15 minut i více.
 5. Po uplynutí doby ztvrdlou kůži oškrábejte špachtlí na zrohovatělou kůži.

Pokud vás trápí plísňové onemocnění nehtů dlouhodobě, věnuje dostatečnou pozornost výběru kvalitních ponožek z prodyšných materiálů a pohodlné obuvi, které také pravidelně dezinfikujte.

S plísní na nehtech si můžete pomoct nejen lázní, nýbrž také pastou, jejíž návod jsme vám popsali výše. V tomto případě však pastu nanášejte na nehty postižené plísní. Jedlá soda na plíseň zafunguje už po prvním použití, v případě pokročilejších plísní je však potřeba aplikaci opakovat.

Jaké účinky má jedlá soda na paty?

 • paty zvláčňuje,
 • obrušuje odumřelé buňky,
 • vyrovnává pH pokožky na chodidlech,
 • působí antibakteriálně,
 • zjemňuje pokožku,
 • účinkuje proti plísním,
 • připravuje chodidla na další péči,
 • neutralizuje zápach.

Jedlá soda na mykózu vás bude stát ani ne polovinu toho, co stojí běžné přípravky na plísně nohou a má mnohem větší rozsah. Víte, že můžete jedlou sodu nasypat do bot a nechat ji v nich působit přes noc? Jedlá soda do sebe natáhne vlhkost z bot, odbourá zápach v botě a zničí bakterie, což v konečném důsledků povede nejen k voňavějším botám, nýbrž i ke zdravějším chodidlům. Pokud máte dlouhodobou mykózu nebo jiné onemocnění nohou, věnujte pozornost správnému výběru obuvi. Vyzkoušejte pohodlnou barefoot obuv z kvalitních a prodyšných materiálů.

S čím lze jedlou sodu kombinovat?

Jedlou sodu na paty lze zkombinovat s řadou dalších doma běžně dostupných látek. Když ji smícháte s epsomskou solí, můžete ji používat jako denní peeling na chodidla. Při každém sprchování jen z nádobky odeberete potřebné množství a vmasírujete směs do kůže na chodidlech.

V lázni jedlá soda výborně účinkuje také s octem nebo citrónovou šťávou. Provonět ji můžete sušenými bylinkami a esenciálními oleji.

Mohlo by vás dále zajímat: