Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

[Recenze] Jedlá soda Tierra Verde BIKA

[Recenze] Jedlá soda Tierra Verde BIKA

Jedlá soda má v domácnosti všestranné využití. Použít ji můžete na jakoukoliv špínu v domácnosti, má vynikající výsledky při péči o tělo a řadu zdravotních přínosů. Je až udivující, na co vše lze sodu bikarbonu použít. Ačkoliv jsou její výsledky zaručené, stejně si je nejlépe ověříte, až ji sami vyzkoušíte. Abyste však mohli zázračný bílý prášek efektivně využívat, je dobré znát i nežádoucí účinky jedlé sody. Vše, co o jedlé sodě potřebujete vědět, najdete v tomto článku.

Co je jedlá soda?

Určitě každý dobře ví, co je jedlá soda, ale v rychlosti zde přidáváme pár nejdůležitějších věcí o ní, možná se dozvíte něco, co jste nevěděli. Jedlá soda je součástí kypřících prášků do pečiva, zakoupit ji lze i samostatně doslova za pár korun (pozor na její kvalitu). Jedlá soda se také označuje jako soda bikarbona, bikarbonát sodný nebo hydrogenuhličitan sodný. Anglické označení jedlé sody zní bicarbonate of soda, baking soda, bread soda, cooking soda a tak dále. Hodně vám o tomto bílém prášku může prozradit jeho chemický vzorec. Jedlá soda vzorec zní NaHCO3. Soda bikarbona se působením tepla rozloží na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý, což z ní dělá maximálně šetrný prostředek k přírodě. Aby ne, vždyť jedlá soda je stoprocentně přírodní a v přírodě se vyskytuje jako chemická sloučenina. Hydrogenuhličitan sodný si dokonce samo vytváří i naše tělo například při dýchání nebo během procesu trávení. Jedlá soda, kterou můžete sehnat v obchodech se však spíše vyrábí z přírodních materiálů. Nejvíce používaným procesem při výrobě jedlé sody je tzv. Solvayův proces.

Použití jedlé sody

Jedlou sodu můžete využít na opravdu velké množství situací. Je to díky jejím vlastnostem jako odmašťování, neutralizaci zápachů, antibakteriálním účinkům apod. Níže najdete seznam nejdůležitějších situací, kdy můžete jedlou sodu využít:

 • při praní – zvyšuje účinnost praní a působí jako prevence zatuchlé pračky, také je vhodná pro namáčení textilních plen,
 • v kuchyni – čištění ovoce a zeleniny, čištění připáleného nádobí,
 • pro odstraňování pachů – z myčky, lednice, mikrovlnné trouby, popelníků, koberce či čalouněného nábytku,
 • při úklidu a čištění – vany, sprchy, dřezů, trouby, konvic na nápoje,
 • při péči o domácí mazlíčky – odstraňuje pachy z psích a kočičích pelíšků a toalet, je možné ji použít jako suchý šampon pro psy k odstranění nepříjemného pachu,
 • pro mytí silně znečištěných rukou a při mnohých dalších použitích.
Jedlou sodu můžete využít i na čištění odpadu

Jedlá soda Tierra Verde BIKA

Tato jedlá soda nás nejvíce uchvátila z několika důvodů:

 • 100% přírodní
 • 100% rozložitelné v přírodě
 • Český výrobek
 • Netestováno na zvířatech
 • Široké univerzální použití
 • Vhodný pro vegany – žádné živočišné přísady
 • certifikát EcoGarantie (jedná se o mezinárodně uznávaný ekologický certifikát)

Jedlá soda od Teirra Verde má i dobré hodnocení na jiných e-shopech a to buď na Heurece nebo na oficiálních stránkách výrobce.

O firmě Teirra Verde

Jedná se o českou firmu, konkrétně mají výrobnů z Popůvek u Brna. Firma se zaměřuje také na přírodní ekodrogerií a kosmetikou. Jejich motto zní:

Žijeme změnou, kterou chceme vidět ve světě

Jak bylo už výše zmíněno, tak firma získala i mezinárodně uznávanou certifikace pro ekologické produkty Ecogarantie®, kterou získali jako jediní v ČR.

Jejím posláním je (znovu) objevovat, vyvíjet, vyrábět a nabízet produkty denní potřeby s co nejmenším negativním dopadem na zdraví lidí a životní prostředí.

Lidé v Tierra Verde žijí změnu, kterou chtějí vidět kolem sebe, a tvoří produkty vedoucí ke každodenní vědomé volbě. Jejich snahou je inspirovat k pozitivním krokům a spoluvytvářet ohleduplný svět. Každý si svůj domov vytváří s láskou a péčí, vědomě či intuitivně. Nemusí ho vnímat pouze jako dům. Jsou to všechna místa, kde se cítíme dobře. Příroda, v níž se cítíme svobodně, a planeta Země, která je naším společným domovem.

S tímto vědomím tvoří i výrobky v této firmě. Od počátku do nich vkládají pozitivní energii, péči, znalosti a zkušenosti. Neřeší pouze jejich složení, nýbrž i jejich vliv na zdraví člověka, společnost a planetu.