Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndraTřídění odpadu

Víte, kam s olejem po smažení?

Víte, kam s olejem po smažení?

Po tom, co dožvýkáte poslední sousto chutného řízku nebo sníte poslední hranolku, vám v kuchyni vyvstane otázka : kam s olejem po smažení? Protože se jedná o biologický odpad, do záchodu ani do dřezu nepatří. Naštěstí existuje hned několik možností, kam vylít olej.

Použitý olej je postrachem kanalizací

I přes opakované výtky měst a obcí se najdou lidé, kteří použitý olej na smažení jednoduše vylijí do dřezu či do záchodu. Ve větším měřítku se tak děje zejména v období Vánoc, kdy na stole nesmí chybět smažený kapr. Fritovací olej je přitom postrachem kanalizací a čističek odpadních vod. Má totiž tu vlastnost, že v potrubí ztuhne, obalí stěny trubek a nabaluje na sebe další nečistoty. Trubky se tak ucpou a jejich čištění je složité a nákladné. Olej vylitý do dřezu také komplikuje proces čištění odpadních vod a tím má i dosah na zhoršení životního prostředí. Kam s použitým olejem? Nejlepším, avšak ne jediným řešením jsou kontejnery na použitý olej.

Proč ještě olej třídit?

Kromě toho, že po vylití oleje do záchodu trpí kanalizace a čističky odpadních vod, existují další důvody, proč použitý olej třídit.

  1. Olej je znovupoužitelný.
  2. Je zátěží pro životní prostředí.

Byla by škoda nevyužít něco, co znovu využít jde. A u oleje je to opravdu možné. Jeden vypěstovaný olej tedy může posloužit více než jen jednou. Tím, že se olej znovu použije, se šetří voda, půda i ovzduší. Olej je nebezpečný odpad a v přírodě nemá co dělat. Kam s olejem po smažení?

Popelnice na olej

Protože stále nejznámější trojkou kontejnerů na tříděný odpad je ta na papír, sklo a plasty, možná jste kontejner na olej přehlédli. Je to šedá (nebo černá) popelnice s oranžovým víkem. Do ní můžete použitý olej odevzdat. Dělá se to tak, že doma máte připravenou pevnou a uzavíratelnou nádobu (nejlépe z plastu a s větším objemem) a do ní pak po smažení sléváte olej, který už v kuchyni nevyužijete. Pokaždé, když tuto nádobu naplníte, ji můžete uzavřít a s klidným svědomím, že pro planetu děláte maximum, odnést právě do popelnice na olej.

Použitý kuchyňský olej můžete vložit do těchto kontejnerů na olej

TIP: Použitý olej neodevzdávejte ve skleněné nádobě. Ta by se mohla v popelnici rozbít a zašpinit celý její obsah. Střepy mohou být nebezpečné pro pracovníky, kteří mají svoz popelnic na starosti.

Jaké oleje můžete třídit?

  • slunečnicový,
  • řepkový,
  • palmový,
  • lněný,
  • olivový
  • sádlo,
  • máslo
  • a různé margaríny.

Naopak do popelnice na olej nepatří motorové a technické oleje.

Můžete využít i sběrný dvůr

Ačkoliv je mapa popelnic na olej poměrně zaplněná, může se stát, že v místě vašeho bydliště žádnou nenajdete. V tomto případě vás může ekologická likvidace oleje zavést do sběrného dvora, kde od vás olej zdarma převezmou. I tady však převezmou pouze olej v dobře uzavřených nádobách.

Výkup oleje

Kam s olejem po smažení? Zabalit ho můžete vašim dětem do školy ke svačině! Děti tento olej samozřejmě ve škole odevzdají, protože do výkupu oleje je zapojena řada škol. O výkup použitého oleje se starají firmy, které tento olej recyklují a znovu ho použijí například při výrobě biologických paliv. Pro jednotlivé domácnosti se výkup oleje peněžně nevyplatí, využívají ho spíše restaurace a hotely, které mají velké množství použitého oleje. V rámci škol nebo obcí (ty mohou sem tam pořádat také mobilní sběr použitého oleje) se však do výkupu můžete zapojit také. Výkup oleje = likvidace oleje, která má smysl.

Malé množství oleje můžete přidat i do kompostu

S likvidací oleje po smažení vám může pomoct také vaše zahrádka. Malé množství oleje můžete přidat do kompostu. Nejlepším postupem je přitom ten, že olej napřed smícháte například s pilinami nebo kočičí podestýlkou a teprve potom jej umístíte do kompostu nebo jej  můžete zakopat na zahradě. Je to rozhodně mnohem lepší způsob, než kdyby měl olej do fritézy skončit v kanalizaci. I tady platí heslo všeho s mírou. V případě velkého množství oleje hrozí kontaminace půdy a zanesení studny.

Víte, jak kompostovat v bytě a třeba i na balkoně?

Popelnice na směsný odpad

I běžná popelnice na směsný odpad je mnohem lepší místo pro likvidaci použitého oleje než kanalizace. V tomto případě se olej sice nerecykluje, alespoň však neohrozí životní prostředí a kanalizaci. Vyhození oleje do popelnice by však nemělo být pravidelným řešením otázky, kam s olejem po smažení.

Opakované použití v kuchyni

Víte, že olej nemusíte vyhazovat hned po prvním smažení? Pomocí kávového filtru jej můžete přefiltrovat, čímž ho zbavíte drobných kousků a dalších nečistot. Olej přelijte do uzavíratelné nádoby a do dalšího použití jej skladujte v lednici.

Jakmile se zbavíte oleje ze smažení, víte jak správně vyčistit pánev?

https://youtu.be/XBXqp6Ljz0w

Často se ptáte:

Jak se likviduje olej?

Co se stane s olejem, který skončí v kontejneru na použitý olej? Vytříděný olej čeká několikastupňový proces. Při něm je olej zbavený zbytků potravin, vody a přepálených částeček. Takto recyklovaný olej se dále využívá, například je součástí biopaliv.

Kam vylít olej?

Po smažení olej nechte vychladnout a přelijte ho do plastové uzavíratelné nádoby, ve které pak můžete olej vyhodit do kontejneru na použitý olej. Nádoby s použitým olejem můžete odevzdat také do sběrného dvora.

Kam s olejem z pánve?

Olej z pánve můžete přefiltrovat přes kávový filtr a znovu jej použít na smažení. Přepálený olej sbírejte do větší plastové uzavíratelné nádoby, ve které ho pak můžete odevzdat ve sběrném dvoře nebo jej hodit do popelnice na olej.

Kam vylít přepálený olej?

Konzumace přepáleného oleje s sebou nese zdravotní rizika. Přepálený olej sbírejte do plastových nádob, které lze uzavřít a odnášejte do popelnice na olej v místě vašeho bydliště nebo do sběrného dvora.

Kam vyhodit kuchyňský olej?

Použitý kuchyňský olej nepatří do dřezu ani do záchodu. Ani příroda si s velkým množstvím použitého oleje neporadí, a proto jej odneste do kontejneru na olej. Olej bude zrecyklován a znovu použit například jako biopalivo.

Kam patří láhev od oleje?

Mohlo by se zdát, že láhev od oleje patří klasicky do plastů. To je však jen částečná pravda. Láhev od oleje patří do plastu pouze v případě, že ji vymyjete. Mastnota z oleje komplikuje recyklační proces, a proto nevymytá láhev od oleje do plastu nepatří. 

Proč nelít olej do odpadu?

Olej do odpadu nepatří, a to z toho důvodu, že ničí potrubí a ucpává kanalizaci. Problém s likvidací olejové mastnoty mají také čističky vod.

Co patří do kontejnerů na olej?

Do kontejneru na olej patří pouze jedlé oleje a tuky, a to v dobře uzavřené plastové láhvi či nádobě. Skleněné nádoby jsou pro sběr oleje naprosto nevyhovující, protože se mohou rozbít. 

Mohlo by vás dále zajímat: