Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Již Neruda řešil, kam se starou matrací [11 tipů]

Již Neruda řešil, kam se starou matrací [11 tipů]

Kam s ním? Tuto otázku, kam se svým slamníkem, řešil již Neruda ve svém fejetonu. Dnes již ovšem lidé nespí na slamníku ze slámy, kterou bylo možné jednoduše spálit, ale na matracích vyrobených z několika různých materiálů, jejichž likvidace již zdaleka není tak snadná. Proleželá matrace by se podle odborníků měla měnit každých sedm let. Kam se starou matrací?

Vdechněte jí nový život

Nejekologičtějším řešením je matraci nelikvidovat, ale poskytnout jí nové využití. Pokud již stará matrace není vhodná pro to, abyste na ní spali, stále může posloužit například jako polstrování pro venkovní nábytek či zpříjemnit spánek psům v útulku. Pro znovuvyužití matrace lze použít odborný název, kterým je upcyklace matrace. Upcyklací lze nazývat proces, kdy pro starý nepotřebný výrobek najdete nové využití. Tedy ho nerecyklujete a dopad na životní prostředí je tak ještě nižší, než by byl při recyklaci. Takto může i stará matrace plnit dále nějakou roli. Jak lze matraci využít jinak než v posteli na spaní?

 1. Někdy stačí matraci potáhnout novou atraktivní látkou

  Zkuste potáhnout starou proleželou matraci a rázem získá atraktivnější vzhled. Jak potáhnout matraci? Ani na potahované látce nemusíte prodělat. Můžete použít staré povlečení či jednotlivé nepotřebné kusy látky k sobě pomocí šicího stroje spojit. Nově potažená matrace může doma, venku nebo na zahradě plnit další role.

 2. Polstrování pro venkovní nábytek.

  Dříve, než se začnete zajímat kam vyhodit starou matraci, přesvědčte se, že už ji vážně nepotřebujete. Nesedělo by se vám na zahradním nábytku z palet lépe, kdybyste matraci využili jako polstrování pro zahradní nábytek? Máte-li zastřešenou pergolu, klidně v ní můžete matraci nechávat přes noc. Velice moderní je v současné době paletový nábytek. Stačí si sehnat několik dřevěných palet, poskládat si z nich sezení dle vašeho vkusu a starou matrací vypolstrovat tvrdé palety. Originální a vkusný je také nábytek z dřevěných bedýnek.

 3. Matraci využijete v dětském zahradním domečku

  Dříve, než začnete řešit odvoz starých matrací, zeptejte se dětí, zda by nechtěli měkčí sezení ve svém zahradním domečku. Zvláště obyčejné molitanové matrace bez pružin můžete nastříhat a využít jen jejich jednotlivé části. Takto můžete z molitanu vyrobit například sedáky na dětské židličky a lavice nebo třeba sedáky na židle ve vaší jídelně.

 4. Stará matrace může být přínosem na chatě

  Výkup matrací je jednou z možností, jak se staré matrace zbavit. Abyste toho nakonec nelitovali. Stará matrace může najít využití na vaší chatě. V chatě může být stará matrace jen přechodným řešením do doby, než nastřádáte potřebné finance na koupi nových matrací na chatu.

 5. Proleželá matrace může být nouzovou variantou pro občasné přespání návštěv

  V chatě nebo i doma může být stará matrace nouzovou variantou pro občasné přespání vašich návštěv. Je to lepší, než jim ustlat na holé zemi.

 6. Nepotřebná matrace může najít své místo v karavanu

  Matrace nebo její část s vámi může objet svět po tom, co najde využití ve vašem karavanu. I na cestách je potřeba se vyspat a měkká, ač proleželá matrace je mnohem lepší variantou než spaní na tvrdé zemi.

 7. Stará matrace jako atrakce do dětského pokojíčku

  Na staré matraci se děti mohou vyřádit. Ta pružinová může posloužit místo trampolíny, všechny ostatní jako podložka pro různé hry, kotrmelce či třeba sudy.

 8. Čelo postele ze staré matrace

  Čelo postele je nejen praktická, ale zároveň i stylová záležitost. Ušijte pro matraci nový povlak, pomocí knoflíku vytvořte plastický reliéf typický pro tento kus nábytku a následně již jen připevněte vylepšenou matraci ke stěně za vaši postel.

 9. Matrace jako opěra pro popínavé rostliny

  Z kovových konstrukcí a pružin starých matrací lze vytvořit opěry pro popínavé rostliny.

 10. Pelíšek pro psa

  Pejsi a další čtyřnozí mazlíčkové sice mluvit neumí, ale kdyby uměli, jistě by si o proleželou matraci řekli do svého pelíšku.

 11. Poptejte se v okolí

  To, že se nehodí vám, neznamená, že vaši matraci neuvítá někdo jiný třeba pro případy, které jsme zmínili výše. Poptejte se ve svém okolí. Pokud ji k upcyklaci nebudou chtít vaši sousedé, jistě si ji rádi vezmou například v charitativním zařízení či psím útulku. Před tím, než matraci darujete či z ní vyrobíte něco jiného, je dobré obě dvě její strany vysát, případně vyměnit její povlak.

Z čeho vlastně matrace je?

Nejpodstatnější složkou, z níž je matrace vyrobená, jsou plasty. Podle druhu matrace se jedná o polyuretanové pěny, latex či líné pěny. U některých můžeme najít i přírodní materiály, jakými jsou kokosová vlákna, nebo kov v podobě pružin.

Kam vyhodit matraci?

Rozhodnete-li se přece jen matraci zlikvidovat, vyhněte se jejímu pálení. Lepidla, která matrace obsahují, mohou totiž při pálení uvolňovat nebezpečné látky. Ačkoliv by se, vzhledem k předešlému odstavci, nabízelo matrace vhodit do kontejneru na plast, ani to není správný způsob šetrné likvidace. Proleželá matrace do recyklovatelného plastu nepatří. Vyhodíte-li ji tedy do žlutého kontejneru, pouze tím přiděláte práci třídící lince.

Kam vyhodit matraci?

Na starou matraci využijte sběrný dvůr

Nejlepším řešením otázky, kam se starou matrací, je odvézt ji do sběrného dvora. Podívejte se na odkaz, kde je seznam sběrných dvorů. Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.

Každoročně je recyklováno pouze 19 % matrací. Podle statistik je proleželá matrace nejčastějším odpadem, který skončí na černé skládce. Plasty, z nichž je matrace vyrobená, však představují obrovskou zátěž pro životní prostředí. Bude trvat stovky, ne-li tisíce let, než se rozloží, pokud se vůbec rozloží. Vyhněte se proto této neekologické možnosti a odvezte matraci o kousek dál do sběrného dvoru, kam patří.

Odvoz staré matrace IKEA

Likvidace staré matrace nemusí být vůbec složitá. Například obchodní dům IKEA, ale i jiné firmy prodávající matrace a nábytek, za poplatek nabízí odvoz staré matrace a její šetrnou likvidaci. Služba je obvykle spojená s nákupem nového kusu matrace nebo nábytku. O tomto způsobu je dobré vědět zejména v případech, kdy sami nemáte možnost starou matraci do sběrného dvora odvézt. Je však nutné brát ohledy na to, že podmínky jednotlivých obchodů se liší, a proto je potřeba zjistit si konkrétní informace.

Jak je matrace likvidována?

Na začátku recyklace jsou od sebe nejdříve odděleny všechny složky, z nichž se matrace skládá. Vzniklý materiál je pak buď likvidován řízeným spalováním, při němž se do ovzduší neuvolňují škodlivé látky, nebo recyklován. Tím vznikne znovu využitelný materiál – třeba pojená polyuretanová pěna, kterou lze využít do nových matrací. Během recyklačního procesu je, samozřejmě, vše řádně hygienicky ošetřeno, nemusíte se tedy bát, matrace vzniklé z recyklované pěny jsou naprosto nezávadné.

Výměna matrace – jak často měnit matraci?

 • Doporučená doba pro výměnu matrace je 7 let.
 • Matraci můžete měnit i dříve například ze zdravotních důvodů, kdy potřebujete kvalitnější, tvrdší matraci nebo matraci, která se hodí na polohovatelný rošt postele.
 • Matraci vyměňte i tehdy je-li proleželá a trčí z ní pružiny.
 • Matraci můžete měnit i v době její záruky, pokud vám výrobek nevyhovuje.
 • Matraci je potřeba vyměnit i v případě, že silně zapáchá a začaly v ní růst plísně.

Často se ptáte

Kam darovat matrace?

Otázka kam vyhodit matrace nemusí být vždy namístě. Někdy je lepší zeptat se, kam darovat matrace, které už nepotřebuji? Zvlášť u matrací, které ještě plní svou funkci je dobré zeptat se charity nebo psích útulků.  Třeba budou mít o vaše staré matrace zájem. Darovat můžete matrace i vašim známým či sousedům, kteří už vymyslí způsob, jak je upcyklovat.

Kam vyhodit molitan?

Může to svádět vyhodit molitan do popelnice na plasty. Tím se však nejenže budete zbytečně trápit, nýbrž přiděláte práci i třídící lince. Pokud pro molitan z matrace nenajdete další využití, nejlépe uděláte, když ho odevzdáte ve sběrném dvoru.