Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndraTřídění odpadu

NEJLEPŠÍ tipy, kam se starými knihami

NEJLEPŠÍ tipy, kam se starými knihami

Rušení knihovny, vyklízení starého domu po babičce nebo jen pouhá snaha o nastolení minimalismu a získání více prostoru ve vašem bytě… nejen tyto situace vás mohou postavit před hromadu nepotřebných knih. Co s nimi, vyhodit je? To by byla škoda. Některé jsou totiž v dobrém stavu. Jiné podle vzhledu už sice něco zažily, ale dokážou upoutat svým obsahem. Byla by proto škoda naházet je do popelnice. Existuje mnoho způsobů, jak s nimi naložit lépe. Kam s knihami?

1. Nabídněte je k výkupu antikvariátu

Dalším způsobem, jak knihám zajistit další život, je nabídnout je k výkupu antikvariátům. Předem zjistit zájem o vaše tituly můžete buď v místě vašeho bydliště, nebo na internetu. Spousta antikvariátů funguje v online prostředí a kolikrát nabízí také odvoz knih zdarma. Pokud si vaši knihu prostřednictvím služeb antikvariátu někdo koupí, vy dostanete předem dohodnutou část z prodejní ceny. Podmínky prodeje se však různí. Ne o všechny knihy je ale zájem, a proto musíte počítat s tím, že pořád budete řešit otázku, co se starými knihami. Není však nutné propadat panice. Zbývá ještě mnoho způsobů, kam nepotřebné knihy umístit.

2. Zaneste knihy do domovů důchodců a do nemocnic

Pokud zrovna netrváte na tom, abyste ze starých knih měli alespoň minimální zisk, naložte knihy do krabic a vydejte se do domovů pro seniory. Možná je lepší napřed zavolat, že máte knihy, které rádi přenecháte k dalšímu využití. Vyberte jen ty nejzajímavější tituly a uvidíte, jak se po nich jenom zapráší. Dětské knihy potom nabídněte do dětských oddělení v nemocnicích nebo v dětských domovech.

3. Nepotřebné knihy zanechejte na veřejném místě

Knihy, které i po této akci zůstanou na ocet, můžete rozdat do čekáren v nemocnicích, na nádražích v rámci projektu kniha do vlaku a tak podobně. I přesto, že se v těchto místech nenachází přímo knihovna či regál pro knihy, nikdo vám hlavu neutrhne, když na parapetu okna nebo na stole necháte dvě, tři publikace. Rozhodně však na tato místa nepřinášejte hromady a hromady knih, knihy staré a špinavé. To by mělo spíše opačný efekt a nikdo by vás za to nepochválil.

Vaše nepotřebné knihy také můžete darovat do bezplatných pouličních knihoven, tzv. KnihoBudek. Jedná se o projekt, který vznikl už v roce 2013 a za tu dobu má 82 funkčních knihobudek a 387 pouličních knihoven. Ty slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Na stránkách také najdete interaktivní mapu a můžete se podívat, kde je nejbližší KnihoBudka.

4. Nechtěné knihy prodejte

Pokud se trápíte otázkou „kam se starými knihami?”, můžete je jednoduše prodat. Ne každý je ochotný dát plnou částku za knihu v knihkupectví, a proto shání knihy z druhé ruky. Knihy proto nafoťte a vystavte na inzerci. Když se kniha prodá, budete mít z toho nejen peníze, ale i dobrý pocit, že neskončí v popelnici, nýbrž najde další využití. Nevýhodou prodeje je nutnost knihy zabalit a poslat v případě, že o ně někdo projeví zájem.

5. Staré knihy nabídněte veřejným knihovnám

Kam s knihami? Staré knihy od vás mohou převzít také knihovny, které je buď nabídnou svým zákazníkům zdarma, nebo k prodeji v rámci svých bazarů.

Staré knihy můžete darovat do knihoven

6. Knihy, které nepotřebujete, darujte tomu, kdo by o ně mohl mít zájem

Ne vždy se vyplatí bezhlavě rozdat všechny knihy, aniž byste se více zaměřili na jejich obsah či hodnotu. Pod roztrhanou vazbou a zažloutlými stránkami se totiž mohou skrývat opravdové skvosty. Třeba vášniví sběratelé veteránských motorek a automobilů by vám ruce utrhli za knihy, které se věnují této tématice nebo jsou přímo příručkou ke konkrétním vozům. Takovou knihu se vyplatí nabídnout k prodeji. Pokud však doma máte někoho s tímto koníčkem, můžete mu knihu nechat nově převázat a máte pro něj opravdu skvostný dárek k narozeninám. To samé platí například u dětských pohádkových knížek, které prošly více generacemi a pořád v nich lze číst. Knihu pohádek, ve které si četla už vaše babička, proto můžete opatřit novou vazbou a s věnováním ji věnovat například vašemu vnoučeti k narozeninám.

7. Ze starých knih vytvořte působivou dekoraci

Koneckonců ne vždy musíte brát otázku „kam se starými knihami?” doslova. Zůstat mohou u vás, ale plnit budou úplně jinou funkci. Z internetu vyčtete spoustu nápadů na dekorace ze starých knih. U starých knih se nemusíte bát, že knihu zničíte, a proto si s jejich stránkami můžete opravdu vyhrát a vytvořit tak pěkné dekorace. Knihy mohou dokonce tvořit nohy konferenčního stolu u vás v pracovně. S trochou šikovnosti lze z knihy vytvořit také originální šperkovnici.

8. Nepotřebnou knihu vyhoďte

Kam s knihami, pokud jste všechny předchozí možnosti vyčerpali? Vyhoďte je. Kromě běžné popelnice mohou staré knihy skončit v kontejneru na papír. Také sběr starých knih vás může těšit. Důležité je knihu zbavit tvrdé vazby. Nepotřebné knihy lze odnést i do sběrného dvora.

9. Další tipy

Pokud se chystáte vypravit se na poutavé dobrodružství mezi stránkami starých knih, může být nákup nových titulů nezbytností. Naštěstí, slevový kód Knihy Dobrovský vám může pomoci ušetřit několik korun při nákupu knih. Pokud se rozhodnete pro nákup knih z druhé ruky, můžete najít skvělé tituly za nízkou cenu.

Souhrnný seznam, co se starými knihami

Podívejte na způsoby, co dělat se starými knihami a sami se rozhodněte, kterou možnost využijete.

 1. Nafoťte knihu a nabídněte ji k prodeji formou inzerce.

 2. Prodejte své knihy v antikvariátech.

 3. Věnujte své knihy knihovnám.

 4. Darujte knihy do domovů pro seniory.

 5. Potěšte děti v nemocnici nebo v dětském domově.

 6. Přineste své knihy do čekárny na nádraží a využijte regály pro to určené.

 7. Využijte sousedské knihovny tzv. KnihoBudky.

 8. Nabídněte cenné knihy vášnivým sběratelům.

 9. Udělejte radost blízkým a podarujte je knihou.

 10. Vytvořte skvělou dekoraci do bytu.

 11. Odložte knihu na nějakou zídku nebo obdobné místo u popelnice.

 12. Využijte výkup starého papíru.

 13. Vyhoďte je do popelnice určené pro sběr papíru.

Mohlo by vás dále zajímat: