Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Kam vyhodit toner z tiskárny?

Kam vyhodit toner z tiskárny?

Vlastníte-li laserovou tiskárnu, pak budete muset dříve nebo později vyřešit otázku, kam vyhodit toner. Malou plastovou krabičku naplněnou tonerovým práškem, který se za vysoké teploty zapéká do papíru, a tím tiskne dokumenty a obrázky. Kromě tonerového prášku, skládajícího se z uhlíku, polymerů a barviva, můžeme v toneru najít i jiné kovové či plastové komponenty. Podle tohoto výčtu lze odhadnout, že bezmyšlenkovité vyhození prázdné náplně do tiskáren může ohrozit životní prostředí. Kam tedy vyhodit toner z tiskárny?

Přemýšlejte u tisknutí

Nejekologičtějším řešením každého odpadu je vůbec ho neprodukovat. Prázdné tonery, zvláště pracujete-li v kanceláři, není možné zcela omezit, budete-li ovšem tisknout s rozmyslem, můžete značně snížit jejich počet. Zde je několik tipů, jak zredukovat spotřebu tonerů:

  • Při vypracovávání prezentace či dokumentů myslete na to, aby byl jejich design co nejméně barevně náročný.
  • Vyvarujte se tisknutí ilustračních obrázků, které nejsou potřeba.
  • Je-li to možné, tiskněte v úsporném módu.
  • Tisknete-li černý text na bílý papír, zvolte černobílý tisk, nikoliv barevný.
  • Snažte se tisknout pouze nutné dokumenty.

Kam vyhodit prázdný toner?

I když budete s barvou v toneru šetřit sebevíc, časem vám přesto dojde. Jak jsme již uvedli výše, nevyhazujte prázdné náplně do směsného odpadu. Toner sám o sobě není evidovaný jako nebezpečný odpad, pokud se ovšem otevře a zbytek jeho obsahu se dostane do přírody, může ji kontaminovat. Jelikož není evidován jako nebezpečný odpad, nepatří ani do kontejneru pro tento druh odpadu. Stejně tak byste ho neměli vyhazovat ani do kontejneru pro elektroodpad.

Možností ekologicky šetrné recyklace toneru je několik:

  • Sběrný dvůr
  • Renovace toneru
  • Výkup prázdných tonerů firmami
Kam vyhodit toner?

Jet s jednotlivým tonerem do sběrného dvoru se nevyplatí. Schraňujte si proto prázdné náplně, a jakmile jich budete mít více, odvezte je do sběrného dvora. Pokud je odvezete do dvora v místě vašeho bydliště, nebude vás navíc recyklace toneru nic stát.

Některé firmy se specializují na opětovné plnění prázdných tonerů. Stačí jim prázdné náplně do tiskáren přinést či poslat a během několika dní budete moci opět tisknout, a to bez produkování plastového odpadu. Provozovny, které tuto službu nabízejí, naleznete pomocí internetového vyhledávače. Někteří odvážlivci se rozhodnou prázdné tonery doplnit sami. V takovém případě ale buďte velice opatrní, protože nesprávné dolití barvy by mohlo rozbít celou tiskárnu. Kvalita repasovaných tonerů není taková, jaká je u tonerů nových, pro běžný tisk je ovšem dostačující.

Znovunaplněné tonery se za nižší cenu i prodávají. Firmy nabízející tento produkt proto vykupují prázdné jednou použité tonery. Za takovýto toner můžete získat až několik desítek korun. Některé společnosti, jakými je například HP, odebírají zpět své prázdné produkty. V tomto případě žádné peníze nedostanete, můžete takto ale bez starostí odevzdat například i tonery, které by vám firmy, nabízející za ně odměnu, nemusely přijmout. Společnosti použité tonery rozeberou a jejich součástky použijí na výrobu těch nových.

Opatrně tedy nakládejte s tonery

Tonery jsou opravdu křehká záležitost. Při jejich posílání poštou proto dbejte, aby v krabici nechrastily či o sebe nebouchaly. Nejlépe je ošetříte před poškozením, zabalíte-li je do originální krabičky, v níž jste je dostali. Myslete na to, že váš balík bude putovat s ostatními balíky, které na něm mohou být například položené. Podle toho tonery bezpečně zabalte.