Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Kam vyhodit CD disky, DVD, VHS kazety?

Kam vyhodit CD disky, DVD, VHS kazety?

S příchodem hudebních internetových portálů a aplikací pro přehrávání hudby skončila cédéčka v policích netknuta jako S příchodem hudebních internetových portálů a aplikací pro přehrávání hudby skončila cédéčka v policích netknuta jako nepraktičtí lapači prachu. Ačkoliv tomu je teprve 40 let, co byl přehrán první CD disk, těmto lesklým kotoučům již odzvonila hrana. Podle odhadů se u nás vyhodí 300 tun cédéček ročně. Víte, kam vyhodit cd disky, abyste tím co nejméně zatížili životní prostředí? Také recyklace cd má smysl! Kam vyhodit CD disky?

Co vyrobit ze starých CD?

Vyrábíme z CD! Tak by se mohla jmenovat zábava, které vás samotné, hlavně ale vaše děti zaměstná na celé odpoledne. Využití starých CD vůbec nemusí být nudné. Způsobů upcyklace, neboli výroby něčeho užitečného z odpadu, je v případě cédéček nespočet. Co s použitými CD? Mezi ty nejjednodušší nápady patří:

  • Využít je jako podtácky.
  • Zavěsit je do okna a vyrobit si tak strašáka proti holubům.
  • Rozstříhat je na menší kousky a využít ho jako mozaikový materiál (např. na ozdobení rámečků, obalů desek, krabic či třeba vánočních ozdob).
  • Vyrobit z nich šperk.
  • S větší sbírkou cédéček vytvořit jejich slepením stojánek na mobil (na Youtube lze vyhledat hned několik videí s návodem, jak na to).
  • Dobré je také se poptat ve svém okolí, zda si někdo přece jen od vás nebude chtít cédéčka vzít, a rozšířit si tak svou sbírku. Někteří stále ještě hudební přehrávač na tyto nosiče vlastní.

Kam vyhodit CD, když nechcete vyrábět?

Kam vyhodit CD disky? Není tomu dlouho, co firma REMA Systém začala u nás nabízet možnost opravdové materiálové recyklace. Stačí CD disky odevzdat na jednom ze sběrných míst této firmy do kontejneru s elektroodpadem. Boxy jsou umístěny především na místech, kde se tento odpad často vyhazuje. Můžete je tedy najít ve školách, firmách nebo v obecních sběrných dvorech. Kam vyhodit CD disky na nejbližším sběrném místě jednoduše zjistíte na webových stránkách REMA Systému.

Cédéčka jsou vyrobena z polykarbonátu potaženého mikrofilmem z hliníku, titanu, zlata a jiných těžkých kovů. Jejich recyklace je proto náročná. Česká republika technologiemi pro takto obtížné zpracování CD disků nedisponuje, REMA Systém tedy převáží tento odpad do Německa, kde ho plně recykluje. Nabízí se otázka, zda není tento transport enviromentálně škodlivější, než by byla částečná recyklace u nás. Firma ovšem garantuje, že disky shromažďuje tak dlouho, dokud nemá množství, jehož převoz do větší vzdálenosti se přesto vyplatí.

Výkup starých CD, DVD

Dříve, než vaše staré DVD odnesete do sběrného dvora nebo na jiné sběrné místo společnosti REMA Systém, můžete využít výkup starých CD, DVD i vinylových desek. Některé bazary i antikvariáty by totiž mohly mít odpověď na vaši otázku kam vyhodit CD disky. Dříve, než se do likvidace CD disků tímto způsobem pustíte, se napřed telefonicky zeptejte, zda o ně provozovatelé těchto obchůdků mají zájem.

Kam vyhodit videokazety?

Co se starými cédéčky už víte. Ale kam vyhodit videokazety? I přesto, že mají obal z plastu, do žlutého kontejneru je jen tak hodit nemůžete. Kromě plastu jsou videokazety tvořené i magnetickým záznamovým zařízením (pásek), které by komplikovalo recyklaci. Videokazety můžete ale rozebrat, oddělit plastovou část od zbytku a tu pak hodit do žlutého kontejneru na plasty. Zbytek z videokazety pak můžete vyhodit do směsného odpadu. Pokud se vám však videokazety nechce rozebírat, můžete je odevzdat do sběrného dvora.

Hlídejte si citlivá data

Před tím, než CD vyhodíte, zkontrolujte si, že na žádném z nich nemáte uložená citlivá data. Pokud tomu tak je, doporučuje se pro jistotu z bezpečnostních důvodů poškrábat povrch cédéčka nebo ho rozstřihnout na dva kusy. Lámání se raději vyhněte, mohli byste se poranit o malé střípky, které během něho z disku odlétnou.

Jak se zacházelo s použitými CD doposud?

Metody dostupné doposud umožňovaly, buď vyhodit CD disky do směsného odpadu, odnést ho do sběrného dvoru nebo ho vyhodit do kontejneru pro plast.

V případě, že skládka, na níž se vyhozené cédéčko dostalo, nebyla zabezpečena proti průsakům, hrozilo, že se uvolní těžké kovy a kontaminují půdu. Byl-li navíc disk spolu s ostatními směsnými zbytky spálen, uvolnily se tyto nebezpečné látky do ovzduší. Pokud je člověk vzorně vytřídil do plastového kontejneru či odnesl do sběrného dvoru, byla pak cédéčka použita k tzv. downcyklaci. Byla přetvořena do méně kvalitního plastu, který již nebylo možné opětovně recyklovat.

Downcyklace CD disků

V našich podmínkách je možné cédéčka zpracovat dvěma způsoby. Během toho prvního je z disků vyroben granulát, jež může najít uplatnění ve stavebnictví či v automobilovém průmyslu. Ten druhý využije CD jako součást směsi vícedruhových plastů, z níž se vytvoří druhořadý plast. Ten je nevzhledný, vyznačuje se však vysokou tvrdostí. Najde proto využití při výrobě kabelových koryt, zatravňovacích dlaždic nebo třeba transportních palet. Ani v jednom případě se nejedná o primární recyklaci, nosiče zde fungují pouze jako doplňky k ostatnímu zpracovávanému odpadu.

Kam vyhodit cédéčka?

Odpovědí na otázku co se starými DVD a CD je buď běžná popelnice na směsný odpad (v případě menšího množství), nebo sběrný dvůr. Stará cédéčka můžete odevzdat i na sběrném místě společnosti REMA Systém.

Kam vyhodit staré diskety?

Staré diskety vás mohou při úklidu zaměstnat více, než byste chtěli. Nejrychleji tento problém vyřešíte, pokud staré diskety odvezete do sběrného dvora. Podívat se můžete i na to, zda ve vašem okolí nemá sběrné místo společnost REMA Systém, která se svozem tohoto odpadu zabývá.

Kam vyhodit vinylové desky?

Dříve, než staré vinylové desky vyhodíte do popelnice nebo je odvezete na sběrný dvůr, zeptejte se antikvariátů v místě vašeho bydliště, zda o ně nemají zájem. Ze starých vinylových desek mohou vzniknou i hezké dekorace.

Jak zlikvidovat VHS kazety?

VHS kazety můžete stejně jako staré DVD a CD odvézt do sběrného dvora. Lze je také rozebrat a plastovou část hodit do plastů, zatímco zbytek videokazety vyhodíte do směsného odpadu.

Jak rozstříhat CD?

Abyste měli jistotu, že se vaše citlivá data na cédéčku neocitnou v cizích rukách, poškoďte povrch cédéčka nebo jej rozstřihněte. Na stříhání cédéčka si vezměte nejlépe zahradní nůžky. Nepokoušejte se cédéčka lámat v ruce, abyste si nepřivodili úraz.

Mohlo by vás zajímat