Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Kam vyhodit deodoranty a antiperspiranty?

Kam vyhodit deodoranty a antiperspiranty?

Že třídění odpadu může být někdy věda, o tom svědčí prázdné (a někdy také ještě plné a třeba prošlé) obaly od deodorantů a antiperspirantů. Vzhledem k tomu, že obaly těchto kosmetických produktů bývají vyrobené z různých materiálů, nebude ani odpověď na otázku, kam s nimi, jednoznačná.

Jaké druhy obalů od deodorantů a antiperspirantů existují?

V dnešní době je nabídka deodorantů a antiperspirantů tak rozsáhlá, že je celkem nemožné, abyste si na odhození jejich obalů vystačili s jediným druhem kontejneru. Kam vyhodit deodoranty a antiperspiranty po tom, co je spotřebujete? V dnešní době lze sehnat antiperspirant či deodorant s hliníkem nebo bez. Řada lidí preferuje deodoranty na přírodní bázi. Ať už to vy máte jakkoliv, rozhodující je materiál, ze kterého je obal daného výrobku vyrobený. Sehnat lze kuličkové deodoranty ve skle, tuhé deodoranty a velmi rozšířené jsou spreje v kovových nádobách, které jsou pod tlakem. Výjimkou však nejsou ani antiperspiranty a deodoranty ve dřevě či v jiných alternativních obalech. Ale jak už jsme říkali, pro třídění odpadu z těchto produktů, je rozhodující materiál.

  • Kuličkové deodoranty ve skle patří do skla a vyhodit je tam můžete i s plastovou kuličkou a víčkem.
  • Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast.
  • Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Kam vyhodit antiperspiranty ve spreji?

Zatímco deodoranty ve skle nebo v plastu své uživatele co se třídění odpadu týče moc nevzrušují, případně je jednou za čas hodí do směsného odpadu, v případě antiperspirantů ve spreji je to jiné. Vyvstává totiž otázka, kam s tímto odpadem? Kam patří plechovka, ví nejspíš každý. Ale může ji následovat také kovový antiperspirant? Tady už vzniká menší třecí plocha. Zatímco někdy vám bude tvrdit, že kovový obal od antiperspirantů a deodorantů do šedého kontejneru patří, jiný se bude hádat o opaku. Pravda je někde uprostřed. Do kontejneru na kovový odpad můžete vyhodit zcela prázdné spreje od antiperspirantů, deodorantů či šlehaček. Plastové víčko od kovové nádoby oddělte a vhoďte do plastu. V případě, že obsah není úplně vyprázdněný, je potřeba kovové obaly od antiperspirantů a jiných produktů vyhodit buď do normální popelnice nebo ještě lépe do sběrného dvora. Hrozí totiž jejich vznícení.

Kam vyhodit prošlé deodoranty a antiperspiranty?

Kam vyhodit prázdné deodoranty a antiperspiranty už víme, ale kam vyhodit sprej, který má prošlý obsah nebo vůbec jakýkoliv prošlý deodorant?

Je dobré si pamatovat, že zatímco malé množství obsahu třídícímu procesu většinou nevadí, do kontejnerů byste neměli házet plné obaly. Nejčastěji je to problém prošlé kosmetiky.

Prošlý tuhý deodorant v plastu do plastu kvůli svému obsahu určitě nepatří, leda byste jeho obsah vyškrábali a vyhodili. Ale komu by se tohle chtělo dělat? V tomto případě deodorant vyhoďte buď do směsného odpadu, ještě lépe však do sběrného dvora. To samé se týká také kovových nádob s obsahem, které by v šedém kontejneru a na třídící lince mohly dělat neplechu. Nejlépe uděláte, když je odvezete na sběrný dvůr. Ostatně tam patří veškerá prošlá kosmetika, zvlášť, když ji vyhazujete ve větším množství.

Jak volba přírodního deodorantu pomůže přírodě? 

Na začátku jsme psali, že co se třídění obalů týče, záleží hlavně na tom, z čeho je ten či onen deodorant vyrobený. Ano, materiál daného výrobku určuje kontejner na jeho odpad. Vy ale můžete ovlivnit mnohem více, a to už samotným nákupem. Zvolit totiž můžete takový výrobek, který je šetrný k vašemu zdraví a také k přírodě. Většinou jsou přírodní deodoranty umístěny v obalu, který je buď z recyklovaného materiálu, nebo se dá dobře recyklovat (například sklo, které lze recyklovat donekonečna).

Rozdíl mezi přírodním a běžným deodorantem je přitom markantní. Zatímco přírodní deodoranty jsou vyrobeny z převážně přírodních látek, běžné deodoranty obsahují hliníkové soli a parabeny, tedy konzervanty a umělé látky, které se přes kůži dostanou do organismu, ve kterém se hromadí.

Často diskutovaný hliník v antiperspirantech

To, co dokáže zaručeně vzbudit vášnivé diskuze, je hliník obsažený v antiperspirantech. Už řada studií potvrdila obávaný fakt, že hliník v antiperspirantech nepříznivě ovlivňuje zdraví. Do těchto produktů si přidává proto, že spolu s dalšími látkami pomáhá „ucpávat” vývody potních žláz, čímž eliminuje pocení. Bohužel je ale dokázáno, že hliník se přes kůži dostává do organismu, kde se ukládá a akumuluje. Zvýšená koncentrace hliníku v organismu pak může mít vliv na rozvoj či zhoršený průběh některých nemocí.

Existuje také souvislost mezi hliníkem obsaženým v antiperspirantech a rakovinou prsu. Právě pravidelná aplikace deodorantů a antiperspirantů do podpaží, které je blízko prsu, způsobuje buněčné změny, čímž ovlivňuje i ženský hormon estrogen, který způsobuje růst rakovinotvorných buněk.

Často se ptáte:

Kam vyhodit staré voňavky?

Staré voňavky lze podle obalu jen těžko třídit, pokud ještě něco obsahují. Jedná se o prošlou kosmetiku, která vždy patří do směsného odpadu a v případě většího množství do sběrného dvora.

Kam vyhodit repelent?

Ve většině případů se repelenty prodávají v kovových nádobkách pod tlakem. Pokud tedy chcete repelent vyhodit, záleží na tom, jestli je prázdný nebo ještě něco obsahuje. Zatímco prázdný repelent patří do šedého kontejneru na kovy, repelent s obsahem vyhoďte do směsného odpadu.