Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Kam vyhodit pneumatiky?

Kam vyhodit pneumatiky?

Pole, les, příkop u cesty – místa, na nichž se často povalují staré ojeté pneumatiky. Jen v roce 2018 jich dobrovolníci v rámci akce Ukliďme Česko posbírali přes 18 tisíc. Taková pohozená pneumatika jednak hyzdí přírodu, jednak je obrovskou zátěží pro životní prostředí, jelikož se velice špatně rozkládá. Paradoxně je ovšem podstatně jednodušší pneumatiku ekologicky zlikvidovat, než ji vézt někam daleko do přírody, kde ji pak můžete tajně pohodit. Kam tedy vyhodit penumatiky?

Jak využít staré pneumatiky

Chcete-li se přiklonit k nejekologičtějšímu způsobu, jak využít staré pneumatiky, pokuste se je upcyklovat. Možností, jak těmto černým gumovým kolům vdechnout nový život je mnoho. Kam s ojetými pneumatikami? Využití najdou na zahradě, na dětském hřišti nebo třeba ve vaší garáži.

  • Pneumatiku nemusíte upcyklovat v jejím původním stavu. Klidně ji rozřezejte a využijte pouze některé její části. Pneumatiku například rozřežte na pásy, které použijete jako protiskluzový povrch na venkovní schody.
  • Ojeté pneumatiky mohou posloužit jako základní materiál pro výrobu stylové poličky. Stačí mezi gumu umístit dřevěné police a pak celou pneumatiku i s policemi pověsit na stěnu.
  • Protože žádný výnosný výkup pneu neexistuje, udělejte raději radost dětem a starou pneumatiku proměňte v hravou houpačku. Pneumatika je odolná a snese použití barviček i další úpravy. Vůbec nevadí, když na ni bude venku pršet.
  • Pneumatiku pomalujte a vytvořte z ní originální dekoraci.
  • Ojeté pneumatiky lze využít na zahradě jako květináče.
  • Víte, že ve starých pneumatikách se dobře daří bramborám? Jednu pneumatiku umístěte na vámi vybrané místo a naplňte ji substrátem. Zasaďte do ní naklíčené brambory. Až bramborová nať povyroste, přidejte další pneumatiku a dosypte hlínu do výšky bramborové natě. Takhle na sebe můžete postupně navrstvit tři až čtyři pneumatiky, které v době sklizně brambor rozeberete a můžete se těšit z úrody. Na minimálním prostoru sklidíte spoustu brambor.
  • Z ojetých pneumatik si můžete vyrobit stoleček i originální sedák.
  • Budou se hodit, pokud máte v plánu na zahradě vytvořit svým dětem nebo čtyřnohým mazlíčkům překážkovou dráhu.

Pálení pneumatik

Ať už chcete otázku kam vyhodit pneumatiky vyřešit jakkoliv, v každém případě se vyhněte domáckému pálení pneumatik. Při spalování se z nich totiž uvolňují toxické látky, mezi nimiž je například i oxid síry. Ten dráždí dýchací cesty, při vysoké koncentraci může způsobit i poškození plic. Hustý černý dým vycházející z pálených pneumatik ohrožuje nejen lidské zdraví, nýbrž i životní prostředí. Pokud se pokusíte starých pneumatik zbavit zrovna touto cestou, zaděláváte si i na problémy se zákonem. Pálení pneumatik zakazuje zákon o ochraně ovzduší i odpadový zákon. Právě o tuto legislativu se může opřít například soused, kterému váš nápad spálit pneumatiky nebude vůbec vonět. A není se čemu divit, ekologická likvidace pneumatik je opravdu nutná!

Likvidace pneumatik zdarma aneb kam odnést staré pneumatiky?

Podle zákona o odpadech z roku 2016 jsou pneumatiky součástí zpětného odběru. To v praxi znamená, že jejich ekologickou likvidaci zaplatíte již při jejich nákupu, a použité staré pneumatiky pak již můžete odevzdat zcela zdarma. Staré pneumatiky od vás převezmou všechny pneuservisy i autoservisy, a to bez ohledu na výrobce či místo zakoupení. Na webových stránkách společnosti Eltma, jež zajišťuje kolektivní svoz a likvidaci pneumatik, můžete najít vyznačená i další sběrná místa, kam je možné vyhodit pneumatiky. Od ledna 2021 začaly v zákoně o odpadech platit změny. Ty se dotkly také zpětného odběru pneumatik. Cílem změn v této oblasti je přinést uživateli pneumatik při jejich zpětném odběru ještě větší komfort, tudíž celý systém ještě více rozšířit a zjednodušit.

Co je společnost Eltma?

Na otázku kam vyhodit pneumatiky vám ráda odpoví i společnost Eltma (ELT Management Company Czech Republic), která vznikla ve stejném roce, kdy se pneumatiky staly součástí zpětného odběru, tedy v roce 2016. Tato společnost vytvořila dobře fungující kolektivní systém, který umožňuje jednotlivým odběratelům použitých pneumatik plnit jejich zákonné povinnosti ohledně zpětného odběru. Eltma tedy zajišťuje svoz pneumatik z odběrných míst a jejich následnou ekologickou likvidaci.

Sběrný dvůr pneumatiky

Ačkoliv tomu tak dřív bylo, s kategorizací pneumatik jako odpad podléhající systému zpětného odběru, již není možné je bezplatně odevzdat do sběrného dvora. Některé sběrné dvory již pneumatiky vůbec nepřijímají, jiné tuto službu zpoplatnily. Cesta do sběrného dvora tak není cestou správné likvidace pneumatik. Spíše než hledání pojmu likvidace pneumatik cena zkuste zjistit, kde nejblíže je odběrné místo, kam použité pneu zavezete zcela bezplatně.

Recyklace pneumatik

Recyklace pneumatik je problematická z toho důvodu, že stojí více než je hodnota získaných surovin. Právě kvůli tomu jsou většinou staré pneumatiky využívány jako energetické palivo. Tuna pneumatik vydá za 1,25 tuny spáleného uhlí či 750 m³ zemního plynu.

Pokud je stará pneumatika přeci jen využita k recyklaci materiálu, je rozebrána na ocelové a gumové součástky. Ocel je přetavena a znovu využita v hutním průmyslu, guma je rozdrcena na gumový granulát, který se dále využívá nejen v gumárenství.

Část granulátu je použita při výrobě nových pneumatik či dalších automobilových součástek, jakými jsou třeba blatníky. Často se z nich také tvoří měkké povrchy pro dětská hřiště nebo sportoviště. Přidává se i do asfaltu. Některé firmy se snaží přijít s inovativními nápady, jak tento materiál využít, vyrábějí proto z granulátu i protihlukové stěny u silnic, nábytek či obuv.

Ekologicky, ale s ohledem na svou bezpečnost

Je samozřejmě dobré smýšlet ekologicky a nevyhazovat pneumatiky každé dva roky, zároveň je ale potřeba dbát i o svou bezpečnost a s výdrží pneumatik to nepřehánět. Obecně se doporučuje vyměnit pneumatiky po deseti letech používání či jakmile již nedodržují zákonem danou hloubku dezénu. Při jízdě na příliš sjetých gumách vám dokonce hrozí za staré pneumatiky pokuta.

Jak určit stáří pneumatik?

Když pomineme možné poškození pneumatiky a hloubku jejího dezénu, má pneumatika životnost 10 let. Delší používání se nedoporučuje ani u nesjetých pneumatik, které nejeví známky nějakého poškození. Po této době totiž materiál, ze kterého je pneumatika vyrobena, degraduje a snižuje kvalitu a jízdní vlastnosti pneumatiky. Výrobci pneumatik uvádějí, že své původní technické vlastnosti si pneumatika zachová maximálně 5 let od výroby, je-li dobře skladována a není užívána v provozu. Taková pneumatika se také může prodávat jako nová.
Jak určíte stáří pneumatik? Jednoduše pomocí tzv. DOT kódu, který obsahuje každá pneumatika. Kód se skládá ze čtyř čísel, z nichž první dvě značí týden výroby a další dvě čísla pak rok výroby pneumatiky. Dříve stáří pneumatiky určoval tříčíselný kód, na který jste mohli narazit do roku 2010.

Mohlo by Vás zajímat: