Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Kam vyhodit porcelán, sklo nebo keramiku?

Kam vyhodit porcelán, sklo nebo keramiku?

Že není sklo jako sklo, o tom se dnes přesvědčíme. Ačkoliv po rozbití porcelánového hrnečku vzniknou stejné střepy jako, když rozbijete skleněnou sklenici, do stejného kontejneru je vyhodit nemůžete.  Do klasického kontejneru na sklo pak nepřijdou ani hrnečky a talíře z keramiky, autoskla nebo zrcadla. Kam s nimi?

Porcelán ani keramické nádobí do kontejneru na sklo nepatří

Určitě už se vám stalo, že jste se v záchvatu předvánočního úklidu chtěli zbavit staré, neúplné nebo rozbité sady porcelánového nádobí. A možná jste si to zamířili rovnou ke kontejneru na sklo. Váš dobrý záměr se sice počítá, avšak v tomto případě spíše přiděláte práci těm, kteří sklo na linkách dále třídí. Porcelán má totiž úplně jiné složení než sklo a do kontejneru na sklo tedy nepatří. Porcelán je vyroben ze směsi kaolinu, křemene a živce, zatímco hlavní složkou skla je křemen, který se na sklo speciálně upravuje.

Pokud tedy pro porcelánové hrnečky, talíře a další nádobí nenajdete jiné využití, někomu je nedarujete ani je neupcyklujete, můžete je vyhodit klasicky do popelnice. V případě, že toho máte více, bude lepší, když si ušetříte místo v popelnici a zamíříte na nejbližší sběrný dvůr.

Také zrcadlo, autosklo nebo keramika do kontejneru na sklo nepatří

A když už do sběrného dvora budete vážit cestu, pořádně se podívejte, jestli se nepotřebujete zbavit také rozbitého či nepotřebného zrcadla, starého autoskla nebo keramických věcí. Ani ty totiž do kontejneru na sklo nepatří.

Autosklo kromě skla obsahuje i ochranné fólie a další příměsi, které jej činí nevhodným pro vyhození do kontejneru na sklo. Ostatně podobné je to také u zrcadel, která jsou potažena reflexní hliníkovou nebo stříbrnou vrstvou, která obsahuje kovové příměsi. Do kontejneru na sklo nepatří ani keramika, která může sklo svým zpracováním připomínat.

Sklo je ideální materiál, který lze recyklovat donekonečna

Sklo je ideální materiál, který se pyšní spoustou skvělých vlastností:

  • dobře drží teplo,
  • je zdravotně nezávadné,
  • jako obalový materiál do obsahu nevylučuje žádné škodliviny,
  • umí uchovat autentickou chuť jídla a pití,
  • zabarvené sklo obsah chrání před světlem a UV zářením,
  • lze ho snadno recyklovat, a to donekonečna (víte, že oproti tomu papír lze recyklovat přibližně jen 7x?).

Jak recyklovat sklo?

Kvůli tomu, že je sklo dobře recyklovatelné, by byla velká škoda házet jej do směsného odpadu. Sklo by tak skončilo nevyužité na skládkách nebo ve spalovnách. Oproti tomu sklo, které končí v kontejneru na sklo, po recyklaci získá nové využití. Věděli jste, že čistota skla po vytřídění na specializovaných třídících linkách dosahuje až 99,6 %? V dnešní době již existují technologie, které ze skleněného odpadu vytvoří kvalitní recyklát.

Pro třídění skla jsou k dispozici hned dva kontejnery, a to bílý kontejner na čiré sklo a zelený kontejner na sklo barevné. Bílé kontejnery vznikly z toho důvodu, že z barevného skla už nejde vytvořit čiré sklo, a proto je potřeba třídit i jeho barvu. Bílý kontejner však nemusí vždy stát po boku toho zeleného, a proto můžete bez jakýchkoliv výčitek vyhodit čiré sklo do zeleného kontejneru. Do kontejneru na sklo (přednostně do toho bílého)  patří také okenní tabule. Právě pro tento odpad jsou kontejnery přizpůsobené svým širším otvorem, abyste nemuseli staré okenní tabule lámat, což je s ohledem na manipulaci se střepy nebezpečné.

Sklo nemusíte pracně vymývat ani ho zbavovat víček

Že odpady je dobré třídit, o tom není pochyb. Ne vždy to s úsilím musíte přehánět. Abyste si třídění odpadů ulehčili, je dobré vědět, že sklo můžete do kontejnerů vyhazovat s víčky a neumyté. Třídící a mycí linky si se špinavým sklem i s víčky hravě poradí. Stačí proto, když obsah skleněného obalu jen vyškrábnete.

Pro spoustu obalů ze skla můžete najít jiné využití

Ne se všemi obaly ze skla musíte chvátat rovnou ke kontejneru. Spousta z nich najde další využití u vás doma, a to hlavně v případě, že rádi a často zavařujete. Na domácí kompoty, marmelády nebo šťávy nemusíte kupovat nové zavařovací láhve a sklenice, už jen z toho důvodu, že je to neekologické a leze to do peněz. Přitom sklenice z hořčice, tatarky nebo kupované marmelády vám může udělat stejnou službu. Stačí sklenice pořádně sterilizovat, případně pro ně dokoupit nové víčko, pokud to staré netěsní. Ze skleněných obalů lze vytvořit řadu dalších věcí, například vázy, pokladničky, poháry na zmrzlinu nebo originální skleničky na limonádu.

Kam vyhodit hrnky?

U hrnků, které už u vás doma nemají žádné jiné využití, je potřeba se dívat na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Podle toho se rozhodnete, zda s nimi zamíříte ke kontejneru na sklo (pokud budou skleněné) nebo je vyhodíte do klasické popelnice (platí v případě porcelánových a keramických hrnků).

Kam vyhodit staré talíře?

Pokud pro talíře nenajdete nové využití, vyhoďte je do směsného odpadu nebo ještě lépe odvezte do sběrného dvora, kde se o tento odpad postarají. Talíře (pokud přímo nejsou vyrobené ze skla, nýbrž z porcelánu nebo keramiky), do kontejneru na sklo nepatří.

Kam vyhodit zrcadlo?

Velmi to láká zrcadlo vyhodit spolu s jiným sklem do kontejneru na sklo, avšak to by byla chyba. Zrcadlo totiž kromě skla obsahuje i jiné látky (reflexní vrstva), které do kontejneru na sklo nepatří.

Mohlo by vás dále zajímat: