Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraTřídění odpaduŽivotní prostředí

Víte, kam vyhodit starý nebo nefunkční vysavač?

Víte, kam vyhodit starý nebo nefunkční vysavač?

Žádná domácnost se bez funkčního vysavače neobejde. Kde sehnat nový vysavač v případě, že se vám starý pokazí, je jasné. Kam ale s vysloužilým vysavačem? Lze jej hodit do běžné popelnice? To těžko! Nefunkční vysavač je elektroodpadem, který má svá vlastní pravidla pro recyklaci.

Starý vysavač obsahuje spoustu materiálů a součástek, které mohou být znovu využity

Elektroodpad – tak se označují fény, mikrovlnné trouby, žehličky, ledničky, ale i vysavače. Přitom je úplně jedno, jestli se jedná o tyčový vysavač, robotický vysavač nebo vysavač klasický. Starý vysavač do popelnice nepatří. Podobně jako jiný elektroodpad, také vysloužilý vysavač obsahuje spoustu různého materiálu a součástek, které mohou být znovu využity. Tudíž by v běžné popelnici vysavač jen zabíral místo a zatěžoval životní prostředí na skládce nebo ve spalovně. Kam s ním? Pro vysavače jsou určeny sběrné dvoryčervené popelnice na elektroodpad a elektroprodejny (vysavač podléhá tak zvanému zpětnému odběru).

Elektro prodejny jako místa zpětného odběru

Vysavač vám vypověděl službu? Pokud už nejde opravit, nezbývá, než si zajít do elektro prodejny koupit vysavač nový. Při této příležitosti se rovnou můžete zbavit starého kusu tím, že ho do elektro prodejny vezmete s sebou. Právě tato místa totiž podléhají zpětnému odběru a prodejce je nucen si od vás vysloužilou elektroniku vzít. V případě, že se jedná o elektroniku větších rozměrů, vás musí minimálně odkázat na místo, kam můžete vysloužilý elektrospotřebič odevzdat. Některé prodejny, jako třeba DATART a určitě i jiné, nabízí zdarma odvoz starého spotřebiče, a to v případě, že si u nich objednáte spotřebič nový.

Ve sběrném dvoře se vysavače zaručeně zbavíte

Do sběrného dvora můžete s vysloužilým vysavačem zamířit sami od sebe. Je to totiž hlavní místo, kde se o starý vysavač postarají se vším všudy, tedy jej odvezou na příslušnou třídící linku. Tam bude vysavač ručně rozebrán na jednotlivé díly a materiály, které mohou být potom lépe recyklovány. Díky recyklaci pak může vzniknout produkt nový.

Pokud se tam vleze, můžete hodit vysavač do červené popelnice

Dalším místem, kde můžete vysavač bez výčitek svědomí odevzdat, je červený kontejner, tedy kontejner na elektroodpad. Červená popelnice je určena na drobné elektrospotřebiče, které lze prostrčit otvorem. Právě menší vysavače nebo dnes velmi oblíbené robotické vysavače by se do červeného kontejneru vlézt mohly.

Jaký osud čeká vysavač?

Někdo by si i dal práci s tím, že vysavač doma rozebere a jeho jednotlivé materiály roztřídí. Jenže byla by to nejen zdlouhavá, nýbrž i celkem zbytečná práce. Stejně jako ostatní elektroodpad, také vysavač se skládá z řady materiálů – kromě plastů obsahuje i cenné kovy, kabely a další materiály, které je určitě vhodné znovu využít. Tyto materiály, zvlášť kovy a dráty jsou pak odvezeny tam, kde z nich vznikne nový výrobek.

Společnost REMA a její projekty

Také společnost REMA, která mimo jiné zajišťuje svoz a likvidaci elektrozařízení a baterií a také se zaměřuje na osvětu ohledně likvidace tohoto odpadu, vám může pomoct zbavit se starého vysavače. Nabízí totiž projekty Buď líný a re:Balík, které vám s recyklací pomohou.

Projekt Buď líný je bezplatná služba, která umožňuje odvézt vysloužilý elektrospotřebič, třeba vysavač, přímo z vaší domácnosti.

Projekt re:Balík pro změnu nabízí možnost odeslání drobného vysloužilého elektra do 10 kg bezplatně Českou poštou k recyklaci.

Tak už víte, kam vyhodit vysavač, aby se vám doma jen tak neválel. Dokonce máte hned několik možností, jak se ho zbavit, aniž by vás muselo trápit černé svědomí. Ať už si vyberete sběrný dvůr, červený kontejner na elektroodpad nebo vysavač odevzdáte v elektro prodejně, vždy tím umožníte jeho řádnou recyklaci, čímž pomůžete planetě Zemi.