Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndraTřídění odpadu

Kam vyhodit žárovku? [NÁVOD + TIPY]

Kam vyhodit žárovku? [NÁVOD + TIPY]

Pokud vám není jedno, kde skončí odpad, který vyprodukujete, nejspíš se zamyslíte i nad tím, kam vyhodit žárovku. Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože záleží na tom, o jaký druh žárovky se jedná. Každopádně má jejich třídění smysl.

Jaké druhy žárovek existují?

Dříve, než si řekneme, kam vyhazovat zářivky a jak na třídění led žárovek, je potřeba si udělat přehled v tom, jaké druhy žárovek vlastně existují. V domácnosti můžete využívat:

 • klasické žárovky,
 • kompaktní zářivky,
 • halogenové žárovky,
 • LED žárovky.

Znáte jejich výhody?

Obyčejné žárovky byly kdysi velmi oblíbené, a to hlavně kvůli jejich nízké pořizovací ceně. Náklady na jejich provoz však byly příliš vysoké, protože 95 % přijaté energie obyčejná žárovka přemění na teplo a pouhých 5 % na světlo. Z tohoto důvodu se už tyto žárovky od roku 2012 nesmí prodávat. Víte, že životnost žárovky je oproti LED osvětlení až desetinásobně nižší?

Kompaktní zářivky ušetří až o 80 % více energie než obyčejné žárovky a jejich životnost dosahuje až 15 000 hodin. Jejich hlavní nevýhodou je pomalý start. Po zapnutí zářivkového světla se musí několik sekund počkat, než je dosaženo maximální svítivosti. Po vypnutí zářivky se musí čekat nejméně 30 minut, než ji znovu zapnete, protože jinak rapidně zkracujete její životnost. Zářivky navíc obsahují rtuť, která je nebezpečná pro lidské zdraví.

Halogenová žárovka ušetří o 25 % více energie než obyčejná žárovka. Má životnost asi 2 000 hodin. Skládá se z wolframového vlákna v kapsli s halogenovým plynem. Mezi výkony halogenových žárovek patří jejich rychlý start svícení i dlouhá životnost. Mají však i řadu nevýhod. Oproti LED žárovkám mají až pětkrát vyšší spotřebu. Jejich výroba je složitá a obsahují nebezpečné halogeny. Kvůli tomu se od roku 1. září 2018 nesmějí některé druhy halogenových žárovek podávat.

LED žárovky jsou v současnosti nejúspornějším a nejekonomičtějším typem žárovky. Oproti klasickým žárovkám ušetří až o 90 % energie více. Životnost LED žárovky je 25 000 hodin.

Kam se žárovkami?

Obyčejná žárovka a halogenová žárovka patří do popelnice

Na otázku kam vyhodit žárovku, lze tedy odpovědět, že to záleží na tom, o jaký typ žárovky se jedná. Začněme u obyčejných žárovek, které i přes zákaz prodeje můžete mít stále doma. Protože normální žárovka neobsahuje žádné nebezpečné látky a nejedná se ani o elektroodpad, může klidně putovat do směsného odpadu. Obyčejná žárovka patří do popelnice. Ačkoliv je skleněná, kvůli dalším materiálům, které obsahuje, ji nelze hodit do kontejneru na sklo. Do běžné popelnice můžete vyhodit i vysloužilou halogenovou žárovku.

Zářivky patří do sběrného dvora a na speciální odběrná místa

U zářivek už je to složitější. Kvůli obsahu nebezpečné rtuti se řadí do nebezpečného odpadu, se kterým nemůžete zacházet, jak se vám zlíbí. Do popelnice tedy nepatří. Ale protože se na zářivky vztahuje povinnost o zpětném odběru, můžete vysloužilé zářivky odevzdat v obchodě, kde jste je nakoupili. Existují i různá sběrná místa na zářivky a v neposlední řadě můžete zářivky klidně odevzdat do sběrného dvora.

LED žárovky patří  do sběrného dvora, protože se dají dobře recyklovat

LED žárovky se řadí do elektroodpadu. Odevzdat je můžete na speciálních sběrných místech, ve sběrných dvorech i do popelnice na elektroodpad. Tady ale hrozí, že se rozbijí a se střepy se bude následně špatně manipulovat, proto je sběrný dvůr lepší volbou. Víte, že LED žárovky se dají dobře recyklovat?

Recyklace LED žárovek

Hlavním důvodem, proč se LED žárovky odevzdávají do sběrného dvora, je možnost jejich recyklace. LED žárovky obsahují elektronické komponenty, které lze recyklovat a znovu využít. Recyklací LED žárovek lze získat i další obnovitelné materiály, jako kovy, plast a sklo.

Jak využít staré žárovky?

Už víme, že třídění led žárovek má smysl. Ale víte, jak vdechnout nový život starým žárovkám? Můžete z nich vytvořit krásnou dekoraci. Předtím je potřeba ze žárovky vybrat její vnitřek. Při této činnosti postupujte velmi opatrně.

 1. Vezměte si rukavice

  Vezměte si rukavice a ochranné brýle pro případ, že by žárovka praskla,

 2. Odstranění víčka

  opatrně odstraňte víčko žárovky, aniž byste poškodili závit žárovky,

 3. odstranění vnitřku

  dlouhými kleštěmi odstraňte vnitřek,

 4. zapojení vlastní fantazie

  poté se fantazii meze nekladou.

Starou žárovku můžete využít jako obyčejnou vázu na květiny, naplnit ji můžete kamínky a pískem, čímž vám vznikne hezká dekorace.

Kam vyhodit led žárovku?

Led žárovka patří do sběrného dvora nebo na další sběrná místa pro tyto účely. Obvykle můžete LED žárovku odevzdat v elektro obchodě, kde jste ji koupili.

Kam vyhodit prasklou žárovku? 

Prasklá obyčejná žárovka patří do běžné popelnice. Při manipulaci s ní je opatrnost na místě. Prasklou LED žárovky odevzdejte do sběrného dvora, stejně tak i prasklou zářivku. 

Jak zlikvidovat staré žárovky?

Staré žárovky je potřeba likvidovat podle toho, o jaký druh se jedná. Zatímco obyčejná a halogenová žárovka patří do směsného odpadu, LED žárovky a zářivky je nutné odevzdat do sběrného dvora.

Kam vyhodit halogenové žárovky?

Halogenové žárovky nelze recyklovat, a proto je můžete vyhodit do směsného odpadu, tedy do klasické popelnice.