Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTipy a recenze

Kavárna na cestách: Jak si připravit kávu kdekoliv

Kavárna na cestách: Jak si připravit kávu kdekoliv

Neumíte si představit den bez kávy? A to ani při svých toulkách přírodou, na dovolené nebo při dlouhé cestě autem? Díky praktickým pomocníkům na cesty ani nemusíte. Připravit kávu můžete pomocí skvělých vychytávek prakticky v jakýchkoliv podmínkách. Takový šálek čerstvě připraveného espressa nebo moka kávy vám dodá na túrách či výletech dostatek energie pro další kroky.

Káva má v rozumné míře blahodárné účinky pro naše tělo. Obsahuje kofein, zdravý stimulant, který vám dodá energii. Zároveň vám ale při dlouhodobém užívání pomůže zlepšit paměť i náladu a pomáhá vašemu tělu podat lepší výkon. Zajímavostí o kávě a jejích přínosech je celá řada. My se pojďme zaměřit na to, jak si lahodný nápoj připravit i za bojových podmínek na túře, v autě nebo kdekoliv na výletě.

Příprava kávy doma

Nejprve si pojďme něco říct o přípravě kávy v domácích podmínkách. Zná to asi každý milovník kávy: ráno zazvoní budík a nám se nechce vstávat. Jednou z motivací pro to, abychom vylezli z pod peřiny je představa čerstvě udělané kávy. Tu si můžeme doma v kuchyni připravit různými způsoby. Někdo dává přednost české klasice ve formě tzv. turka, jiný zas upřednostní instantní kávu. Ti největší milovníci dobrého kafe jsou nesmlouvaví a chcou si kávu dopřát v co nejlepší možné podobě. Proto zainvestují a pořídí si domů automatický kávovar. Více se o kávovarech a jejich druzích dozvíte v tomto samostatném článku.

Pak ale přijde den, kdy odjedete na dovolenou, vydáte se na trek do hor nebo stanovat a zjistite, že si velký domácí kávovar nemůžete vzít sebou. Naštěstí existují alternativy, díky kterým si skvělou kávu připravíte i v outdoor prostředí 🙂

Možnosti přípravy kávy na cestách

K tomu, abychom si udělali kávu kdekoliv a kdykoliv si můžeme vybrat z různých možností přípravy:

  1. Příprava kávy v moka konvičce
  2. Příprava kávy pomocí ručního presovače Wacaco nanopresso
  3. Příprava kávy pomocí kávových filtrů Drip It
  4. Káva Cold Brew

Příprava kávy v moka konvičce

Příprava kávy v moka konvičce je rychlá a jednoduchá. Káva z ní chutná velice dobře a z přípravy kávy si lze udělat pěkný rituál – například po zdolání nějakého toho vrcholu 🙂

Více informací o moka konvičkách naleznete v článku:

Příprava kávy pomocí ručního presovače Wacaco nanopresso

Wacaco nanopresso je skvělým přístrojem, který vám dokáže připravit espresso jako z kavárny v outdoor podmínkách. Díky své konstrukci je presovač schopný vivinout tlak až 18 barů.

Více informací o Wacaco Nanopresso naleznete v článku:

Příprava kávy pomocí kávových filtrů Drip It

Nejjednodušší a nejrychlejší možností jak si udělat kávu pod širým nebem, je použití kávových filtrů Drip It.

Recenzi na Drip It připravujeme 🙂

Káva Cold Brew

Vždy po ruce můžete mít na cestách balení cold brew neboli studené kávy. Vzniká dlouhou, několikahodinovou extrakcí ve studené vodě a jedná se o oblíbenou verzi zejména pro horké letní dny. Káva nepřišla do kontaktu s horkou vodou – oproti klasické kávě má vyšší sladkost, nižší kyselost a doplňují ji ovocné a čokoládové tóny. Kávu pak jen stačí přelít do termosky a vyrazit na cesty 🙂

Návod jak si Cold Brew připravit naleznete v článku zde.

Jaké parametry vzít v potaz při výběru kávy?

Ať už si vyberete jakoukoliv možnost přípravy, pojďme si ještě nakonec povědět čemu věnovat pozornost při výběru samotné kávy. Než si koupíte kávu, zohledněte, kdy byla pražená – ideální je spotřeba do měsíce od jejího upražení. Také si pohlídejte zemi původu, vůni kávy i zda je káva již namletá, nebo je třeba zrnka namlít těsně před přípravou.

Samotný výběr kávy je důležitý