Kavárna na cestách: Jak si připravit kávu snadno a rychle

Pro 6, 2021 | Cestování

smolik

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Neumíte si představit den bez kávy? Díky praktickým pomocníkům na cesty ani nemusíte. Připravit kávu můžete pomocí skvělých vychytávek prakticky v jakýchkoliv podmínkách. Takový šálek čerstvě připraveného espressa vám dodá na túrách či výletech dostatek energie pro další kroky. A když už je řeč o kávě, nesmíme vynechat ani tipy na dezerty a svačiny, které můžete přibalit s sebou a vychutnat si je spolu s kávou.

Ačkoliv s ničím se to nemá přehánět, v rozumné míře má káva blahodárné účinky pro vaše tělo. Obsahuje kofein, zdravý stimulant, který vám dodá energii. Zároveň vám ale při dlouhodobém užívání pomůže zlepšit paměť i náladu a pomáhá vašemu tělu podat lepší výkon. Zajímavostí o kávě a jejích přínosech je celá řada. My se pojďme zaměřit na to, jak si lahodný nápoj připravit i za bojových podmínek na túře, v autě nebo kdekoliv na výletě.

Jaké parametry vzít v potaz při výběru kávy?

Než si koupíte kávu, zohledněte, kdy byla pražená – ideální je spotřeba do měsíce od jejího upražení. Také si pohlídejte zemi původu, vůni kávy i zda je káva již namletá, nebo je třeba zrnka namlít těsně před přípravou.

Podle způsobu přípravy je nutné mít také základní příslušenství. Pokud se jedná o klasický aeropress, kdy budete potřebovat umlít kávu a ohřát vodu, pak se vám celá souprava docela pronese. Vybírejte proto i s ohledem na cíl své cesty a praktičnost celého procesu.

Ruční kávovary pro přípravu espressa

Cestovní ruční kávovary vám připraví lahodné espresso jako z kavárny. Jsou také maličké a skladné. S přehledem je umístíte do batohu a nezaberou vám příliš místa. Jednoduchým pumpováním dosáhnete požadovaného tlaku. Více se o kávovarech a jejich druzích dozvíte v tomto samostatném článku

Mezi populární značky patří třeba Handpresso, Wacaco Nanopresso nebo Starpresso.

Balení lahodného cold brew

Vždy po ruce můžete mít na cestách balení cold brew neboli studené kávy. Vznikla dlouhou, několikahodinovou extrakcí ve studené vodě a jedná se o oblíbenou verzi zejména pro horké letní dny. Kávu nepřišla do kontaktu s horkou vodou – oproti klasické kávě má vyšší sladkost, nižší kyselost a doplňují ji ovocné a čokoládové tóny.

Balení již hotové cold brew si můžete pořídit v praktickém balení a odlévat si z něj dle potřeby. Nabízí ji třeba značka Growers Cup nebo Koties Cold Brew Coffee Bag.

Balení kávy ve filtru

Na cestách oceníte i balení kávy ve filtru. Na čerstvě připravenou kávu ale budete potřebovat i samostatnou konvičku na ohřev vody. Množstvím vody můžete ovlivnit intenzitu, sáček pak pomocí oušek filtru připevníte na hrneček. Poté jej zalijete vodou podobně jako čaj. V dalším kroku už jen chytnete filtr za ouška, zvednete nahoru a přitáhnete k sobě.

Filtry s kávou si vychutnáte třeba od značky Drip it nebo Trung Nguyen Legend.

Co s sebou pro doplnění energie?

Abychom si kavárnu kompenzovali i v jiných ohledech, nezapomeňte přibalit něco dobrého na zub. Kromě klasických svačin, jako jsou obložené chleby nebo třeba sušené maso, se ke kávě hodí také něco sladkého na zub. Energii vám pomůže doplnit třeba:

  • ovoce nebo sušené ovoce
  • cereální a ovesné tyčinky
  • proteinové tyčinky
  • ořechy a semínka
  • ochucený tvaroh
  • sladký dezert do sklenice

Nezapomeňte, že každá svačina by měla být vyvážená a obsahovat v ideálním poměru tuky, bílkoviny, sacharidy i vlákninu. Tak získáte dostatek energie pro náročnější výšlapy.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

smolik

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Mohlo by se Vám také líbit …