Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak fungují knihobudky a jaká jsou pravidla?

Jak fungují knihobudky a jaká jsou pravidla?

KnihoBudka je zajímavý neziskový projekt, který díky partě nadšenců a s podporou společnosti Telefónica O2 (a jejím projektem Think Big) vznikl v roce 2013. Knihobudky přináší smysl nadšencům, kteří je vytvářejí. Poskytují azyl nepotřebným knihám a hlavně přináší stránky knih čtenářům až pod nos na různých místech v České republice. Knihobudky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih.

Co je knihobudka?

KnihoBudka je projekt z roku 2013 a zároveň i místo, které vyřeší vaši častou otázku „kam se starými knihami?”. Nápady, jak se zbavit nepotřebných knih, získáte i na této stránce. Počátek projektu KnihoBudka se začal psát tehdy, když parta nadšenců hledala způsob, jak využít staré a už nevyužívané telefonní budky. S příchodem doby, kdy každý má svůj mobilní telefon, se společnost O2 logicky uchýlila ke kroku zbavit se nevyužívaných telefonních budek. Ty už lákaly spíše vandaly než zájemce o telefonní hovor. Ne všechny telefonní budky ale skončily ve sběrnách odpadu. Ty šťastnější z nich mohly i nadále existovat. Dostaly nový kabát a novou funkci. Místo přístroje s telefonním sluchátkem teď střeží knihy a fungují jako knihobudky – malé veřejné knihovničky… zkrátka místo, odkud si můžete knihu půjčit, vzít nebo kam naopak můžete dodat knihy, které už nepotřebujete.

Kde vznikla úplně první knihobudka?

Po různých prvotních nápadech se tým stvořitelů knihobudek rozhodl použít nápad, který v zahraničí už dávno existoval – tedy použít vysloužilé telefonní budky pro vytvoření malé knihovničky, která ale oproti běžným knihovnám nabízí půjčování a výměnu knih zcela zdarma. Úplně první myšlenka se do takto skvělého nápadu zformovala nejspíš v Americe v roce 2009. Tehdy Todd Bol z Wisconsinu postavil první model této knihovničky na památku své matky, která byla vášnivou čtenářkou. Jak vidíte nápad se uchytil a rozšířil se do celého světa.  Možná vás napadne otázka „a to v knihobudkách knihy nemizí?” – představte si, že ne!

Také autory knihobudek tato otázka napadla, věřili však ve slušnost lidí. Do karet jim hrál i holý fakt, že otázku „kam se starými knihami?” řeší tolik lidí, že skutečnost, že by knihobudky časem zůstaly prázdné, byla nepravděpodobná.

První knihobudka byla se vší parádou otevřena 9. ledna 2014 v pražské nemocnici IKEM. Další na sebe nenechaly dlouho čekat. Protože se vytvoření knihobudek ukázalo jako dobrý nápad, další alternativní knihovničky na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2017 už v České republice existovalo více než 30 knihobudek, které vznikaly v poskytnutých prostorách léčebny v Bohnicích.

Jak funguje knihobudka?

Knihobudky fungují na základě bezplatného půjčování a výměny knih. Pokud vás kniha v knihobudce zaujme, jednoduše si ji půjčte, přečtěte na místě nebo si ji vezměte s sebou do vlaku/domů. Když knihu přečtete a už ji potřebovat nebudete a budete mít kolem knihobudky zase cestu, můžete ji vrátit. Ale také nemusíte. V případě, že vás kniha zaujala natolik, že si ji chcete nechat nebo ji darovat někomu jinému, můžete tak učinit. Knihu můžete vrátit i do jiné knihobudky na vaší trase. Dobrovolníky, kteří knihobudky vytváří i jejich uživatele potěšíte, když i vy některou knihobudku obohatíte o vaše nepotřebné knihy. Má to mnohem hlubší smysl, než je házet do popelnice nebo o ně doma věčně zakopávat.

Knihobudka pravidla

Na rozdíl od pravidel klasických knihoven mají knihobudky podstatně volnější pravidla. Čtenáři se nemusí registrovat ani platit čtenářské poplatky. Jediným jejich úkolem je naplno se pustit do čtení knihy, která jim v knihobudce padne do oka. Přesto však organizátoři projektu čtenáře prosí, aby se ke knihám chovali hezky, nenechávali je mimo vyhrazený prostor a dbali o udržení čistoty v okolí knihobudek.

Knihobudka mapa

Kde všude je možné na knihobudky narazit? Kdekoli v České republice, o čemž svědčí GPS body jednotlivých knihobudek na mapě. Knihobudky vznikají v nemocnicích, v nákupních centrech, ve vstupních halách různých společností, v parcích, na nádražích, ve vestibulech metra… V současnosti v České republice existuje 82 funkčních knihobudek, které jsou součástí 387 pouličních knihoven v ČR. Když budete po knihobudkách pátrat, mějte oči na stopkách. Nemusí být totiž vytvořeny pouze ze starých telefonních budek, i když takových budek najdete opravdu hodně. Pod rukama dobrovolníků vznikají knihobudky také ze starých skříní a vitrín.

Přínosy knihobudky

Knihobudky jsou zajímavým projektem, který zaručuje přínosy na všech frontách.

  • V první řadě jde o zajímavé využití vysloužilých telefonních budek.
  • Knihobudky poskytují azyl všem nepotřebným knihám. Divili byste se, ale uvnitř knihobudky lze najít opravdový čtenářský poklad. Díky lidem se obsah knihobudek neustále mění, a tak nikdy nevíte, na jakou knihu ve vaší nejbližší knihobudce narazíte.
  • Knihobudky čtenářům přinášejí knihy i mimo jejich knihovnu. Ti nemusí pokaždé nosit knihu s sebou, když je čeká dlouhá cesta vlakem nebo na někoho třeba v obchoďáku čekají. Výhodou je, že pokud se do knihy z knihobudky opravdu začtou, mohou si ji vzít jednoduše domů.
  • Knihobudka je zajímavým projektem, do kterého se mohou zapojit všichni nadšenci. Projekt má celorepublikovou působnost a stmeluje nejen čtenáře napříč republikou. Působivé je, že kniha, kterou se rozhodnete do knihobudky umístit, se může časem ocitnout na druhé straně České republiky.

Mohlo by vás dále zajímat: