Kompostovací nádoba se na podzim stává velmi frekventovaným místem. Ať už do něj přihazujete spadané listí, odřezky větviček nebo další biologický odpad ze zahrady, je potřeba mít na paměti zachování jeho různorodosti. Jedině tak budou mít mikroorganismy ve vašem kompostu ideální prostředí pro humifikaci (přeměnu organických látek v humus). Co tedy udělat s kompostem na podzim?
Na podzim budete do kompostu vrstvit nejrůznější bioodpad ze zahrádky
Je jasné, že vašim hlavním úkolem na podzim ve spojitosti s kompostováním je kompost naplnit biologickým odpadem, který shrabete, ořežete a uklidíte ze zahrádky. Na kompost určitě přidáte:
- spadané listí,
- ořezané větvičky (nejlépe rozdrcené v drtiči),
- plevel ze záhonků a zbytky rostlin.
Co do kompostu zaručeně nepatří, tak to je:
- listí a rostliny napadené chorobami,
- velké kusy větví, které nemají možnost se rozložit,
- pozor si dejte na nepoměr suchého a mokrého materiálu.
Jak je to s ořechovým listím a jehličím?
O ořechovém listí se často říká, že je kyselé, a proto na kompost nepatří. To je ale mylná představa. Ořechové listí na kompost může. Protože však jeho rozklad trvá mnohem déle, je lepší ho do kompostu přidat nasekané (to můžete udělat třeba pomocí zahradní sekačky). Také jehličí můžete přidat do kompostu, pouze však ve velmi omezené míře. Přesáhnout by nemělo 10 % celkového obsahu kompostu. A důvod? Kyselost jehličí by zpomalila kompostovací procesy. Je tedy lepší jehličí kompostovat v kompostech vyhrazených jen pro jehličí (pro hrabanku) nebo jej použít pro vytvoření cenné mulče pod rostliny, které milují kyselé pH půdy.
Kdy na podzim kompost přehazovat?
Přehazování kompostu je zásadní pro provzdušnění kompostu a zefektivnění všech kompostovacích procesů v něm. Na podzim je dobré kompost přehazovat maximálně do konce října, a to hlavně kvůli chladu a mrazům. Přehazování po tomto období a v zimě se nedoporučuje, protože byste mohli narušit život mikroorganismům a veškeré procesy zpomalit nebo úplně zastavit. To by byla škoda, protože v kompostu je živo i v zimě, ačkoliv to tak nevypadá. Maximálně lze později použít spirálovitý provzdušňovač kompostu (tak zvaný aerátor). Díky němu k mikroorganismům uvnitř kompostu dostanete vzduch, ale zároveň je nebudete vystavovat prudkým změnám teplot.
Jak a proč přehazovat kompost?
Cílem přeházení kompostu je dostat více tlející materiál ze středu kompostu na vnější stranu a naopak. Jednoduše se kompost musí pečlivě promíchat, k čemuž vám dobře poslouží vidle. A zatímco někteří zahrádkáři kompost přehazují vně jednoho kompostu, jiní si dají tu práci a kompost kompletně přehází do další kompostovací nádoby. Minimální doba pro další přehazování je dva týdny. Přehazování kompostu se dělá kvůli lepšímu proudění vzduchu v kompostované hmotě. Jedná se o směs uhlíkatých a dusíkatých materiálů, které pro svůj efektivní rozklad potřebuje neustálý koloběh vzduchu a stálého a vyváženého přísunu dalšího materiálu.
Co dělá kompost v zimě?
Možná vás napadlo, co dělá kompost v zimě? Nespí! Právě naopak. Není v něm živo jako v plné sezóně na podzim, ale mikroorganismy stále vykonávají svou práci, a proto je potřeba si ke kompostu vyšlapat uličku sněhem i v zimě. S bioodpadem z kuchyně tam samozřejmě nemusíte běhat každý den. Ke sběru poslouží různé zavírací nádoby nebo zcela rozložitelné pytle na kompost, které jsou většinou vyrobené ze škrobu. Takový sáček můžete do kompostu vhodit společně s odpadem a on se rozloží.
V zimě kompost už nepřehazujte, maximálně promíchejte jen vrchní vrstvu čerstvé hmoty. V zimě můžete do kompostu v rozumné míře přidat také popel ze spáleného dřeva. Popel z uhlí se však pro kompostování nedoporučuje.
Jak udržet rovnováhu mezi suchou a mokrou částí v kompostu?
Především v zimě můžete mít pocit, že je bioodpad z kuchyně převážně mokrý, což může způsobovat nerovnováhu v kompostu. Pro tyto případy si na zimu připravte nějakou menší zásobu suchých větviček. Výborně poslouží i papírová plata od vajec nebo roličky od toaletního papíru.
Na podzim shrabané listí je vhodné v kompostu prokládat čerstvě posečenou trávou. Příliš suchý materiál vyváží také biologický odpad z kuchyně.
Urychlovač kompostu ano či ne?
Na podzim, který je nejvhodnější pro zakládání nového kompostu, řada lidí přemýšlí také o použití tak zvaného urychlovače kompostu. Jedná se obvykle o směs mikroorganismů, které se velice dobře aktivují při kontaktu s vodou. Tyto urychlovače se používají především do velkých kompostovacích nádob a tam, kde se nahromadilo velké množství materiálu. Ne všichni zastánci udržitelného zahradničení tyto urychlovače schvalují. Už jen proto, že dobře opečovávaný kompost žádné urychlovače nepotřebuje. Případně si lze vytvořit svůj vlastní urychlovač například z bylinek, jako jsou pampelišky, podběl, kopřivy, kozlík lékařský nebo dubová kůra. Tyto bylinky necháte vyluhovat a zakvasit ve vodě a pak směs zředíte s vodou a kompost proléváte.
Nejčastější chyby během podzimního kompostování
- Kompost je příliš suchý a proces řádně neprobíhá.
- Kompost je příliš vlhký a dochází k zápachu, přemnožení hmyzem a tvorbě plísně.
- Kompost má jednotvárné složení (jen třeba zahradní posečená tráva nebo listí – nebereme zde v úvahu listovku, která je účelně vyráběná).
- Kompost obsahuje velké kusy biologického materiálu.
- Kompost nemá dostatečný přívod vzduchu.
- Zapomenutí na kompost během zimy.
- Přehazování kompostu během mrazů.
Časté dotazy
Co dělat s kompostem na podzim?
Kompost na podzim především naplníte tím, co uklidíte z vaší zahrádky – spadané listí, posečená tráva, drobné větvičky a zbytky rostlin ze zahrádky budou nejspíš převažovat. Nezapomeňte kompost hezky přehazovat. Nejkratší dobou pro jednotlivé přehazování jsou dva týdny. Díky němu má kompost lepší podmínky pro svůj rozklad, a to hlavně díky obsahu vzduchu.
Kdy se má přehazovat kompost?
Kompost se přehazuje v průběhu jara, léta i podzimu. Nejzazším termínem pro poslední přeházení kompostu před zimou je konec října. Respektive stihnout byste to měli před prvními mrazy. Pak už přehazování není vhodné, kvůli riziku zastavení kompostovacího procesu.
Co s kompostem na zimu?
Ani v zimě není radno na kompost zapomínat. Pořád v něm totiž žijí mikroorganismy, které hmotu přeměňují na cenný substrát. Jen se s chladem a mrazy stáhly do větší hloubky. Pro svůj život a další rozvoj potřebují tyto mikroorganismy čerstvou potravu i v zimě. Tu zajistí převážně bioodpad z kuchyně.
Zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/kompost-na-podzim-30000914.html
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/pro-a-proti-mulce-z-jehlici-kdy-se-vam-v-zahrade-opravdu-vyplati-31372.html
- https://www.zemito.cz/blog/zasady-kompostovani-v-zime-a-co-delat-uz-na-podzim/
Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?
Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!
0 komentářů