Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Kudy na Velký Javorník? Tipy na trasy k vrcholu

Kudy na Velký Javorník? Tipy na trasy k vrcholu

Velký Javorník je vrcholem v pohoří Moravskoslezských Beskyd. Nadmořská výška činí 918 m.n.m. a je pro svou nenáročnost oblíbeným cílem turistů. Jeho hlavním lákadlem je 26 metrů vysoká rozhledna, která je volně přístupná po celý rok a turistická chata Velký Javorník.

V tomto článku si společně odpovíme na otázku Kudy na Velký Javorník a popíšeme si nejčastější trasy na jeho vrchol.

Trasa z Frenštátu pod Radhoštěm po zelené značce

Asi nejhojněji využívaná trasa na vrchol Velkého Javorníku. Nabízí pestrost, pěkné výhledy a relativní nenáročnost, i když i zde jsou úseky, na kterých se zapotíte.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 5 km
  • Převýšení: 523 metrů
  • Turistická značka: zelená
  • Časová náročnost: cca 1,5 až 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Dopravní dostupnost

Do Frenštátu pod Radhoštěm se lze dostat různými způsoby. Jezdí sem vlaky z Ostravy a Valašského Meziříčí, dále pak autobusy z okolních velkých měst. Třetí možností je do Frenštátu dojet autem a zaparkovat na jednom z mnoha parkovišť ve městě. Z hlediska dostupnosti na tom nemůže být Frenštát pod Radhoštěm lépe 🙂

První úsek trasy – Přes město k rozcestí Koliba

Začátek naší trasy se nachází u turistického rozcestníku s názvem Frenštát pod Radhoštěm, který leží kousek od centra města (viz. mapa). Odtud se vydáváme městskou zástavbou po zelené značce. Procházíme ulicí Jandovo stromořadí, která svůj název dostala podle alejí líp, jenž lemují oba kraje silnice.

Po cca 700 metrech od startu přicházíme k hotelu Bartoš, který obcházíme a za ním se dáváme doprava přes louku kolem tenisových kurtů. Za kurty překračujeme po malém můstku řeku Lubinu. Zde trasa opouští svůj městský ráz, a mění se v zalesněnou stezku.

Zelená značka na Velký Javorník z Frenštátu pod Radhoštěm
Začátek lesního úseku

Po prvním významném stoupání přicházíme po cca 800 metrech k rozcestníku Koliba.

Zde doporučuji sejít na chvíli z trasy a vydat se po červené místní značce směr Lyžařský areál. Dojdeme k Frenštáckému skokanskému můstku, amfiteátru a malé stezce v korunách stromů. Ta je pro návštěvníky volně přístupná v měsících duben až říjen. Během měsíců listopad až březen je stezka uzavřena.

Druhý úsek trasy – Od rozcestí Koliba k rozcestí Nad Horečkami

Od rozcestníku Koliba pokračujeme vzhůru po zelené značce. Po cca 200 metrech míjíme kapli Panny Marie Lurdské. Kaple byla postavena v roce 1902 a je zajímavá svým trojúhelníkovým tvarem a zasazením do svahu.

Kaple Panny Marie Lurdské Velký Javorník
Kaple Panny Marie Lurdské

Dále trasa pokračuje mírným stoupáním po zpevněné cestě. V průběhu chůze míjíme pár rekreačních a obytných stavení. Místy se nám otevírají výhledy směrem na Radhošť a Pustevny, na druhé straně pak můžeme dohlédnout až do města Štramberk.

Po 1,8 km od rozcestníku Koliba přicházíme k rozcestí Nad Horečkami. Zde se nám naskýtá pohled na vrchol Velkého Javorníku, který se před námi rozprostírá v celé své kráse.

Pohled na vrchol Velkého Javorníku
Vrchol Velkého Javorníku

Třetí úsek trasy – Serpentinami až k vrcholu

Je před námi třetí a zároveň nejnáročnější úsek trasy. Po cca 400 metrech docházíme k místu, kde se značka začíná pomocí serpentin šplhat do prudkého svahu. Na 500 metrech zde překonáváme převýšení 130 metrů. V zimním období zde jednoznačně doporučuji použít nesmeky, jelikož povrch může být namrznutý a kluzký. V celém tomto úseku se držte značené trasy, protože v blízkosti jsou prudké srázy, které mají i několik 10-tek metrů.

Serpentiny na Velký Javorník
Serpentiny na zelené značce

Stoupání nám nekončí a pokračujeme v něm dalšího půl kilometru až dojdeme na křížení stezky s asfaltovou silnicí. Tou se nenecháváme zmást, přecházíme ji a mizíme zase v lese. Posledních 300 metrů před námi, po kterých přicházíme do cíle 🙂

Pohled z vrcholu Velkého Javorníku do údolí
Pohled z vrcholu do údolí

Trasa z Veřovic po žluté a modré značce

Další startovní destinací, odkud se dá vyjít na Velký Javorník, jsou Veřovice. Za mě je tato varianta trasy méně atraktivní jako ta z Frenštátu pod Radhoštěm. Hlavním důvodem je, že značka vede půlku cesty po asfaltu a není na ní tolik pěkných výhledů. Trasa totiž prochází od své poloviny převážně lesem bez průseků.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 4,8 km
  • Převýšení: 469 metrů
  • Turistická značka: žlutá a modrá
  • Časová náročnost: cca 1,5 až 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Dopravní dostupnost

Do Veřovic se můžete dopravit vlakem z Frenštátu pod Radhoštěm nebo Valašského Meziříčí. Další možností je autobus, který zde jezdí z okolních měst a třetí variantou je přijet do Veřovic autem.

První úsek trasy – Od nádraží k rozcestníku Padolí

Naše trasa začíná u vlakového nádraží ve Veřovicích. Jak jsem psal už výše, tak celá první polovina vede po asfaltové cestě. Procházíme skrz Veřovice mezi rodinnými domky a kopírujeme tok řeky Jičínky, která pramení ve svazích Velkého Javorníku. Stoupání je velmi mírné. Po 2,5 kilometrech od startu přicházíme k rozcestníku Padolí, který leží v údolí mezi kopci Velký Javorník, Kamenárka a Dlouhá.

Asfaltová cesta na Velký Javorník
Asfaltová cesta kolem říčky Jičínka

Druhý úsek trasy – Po modré až na vrchol

U rozcestníku Padolí opouštíme žlutou značku a napojujeme se na modrou, která nás vede mimo asfalt do svahu Velkého Javorníku. Procházíme listnatým lesem v táhlých serpentinách, ve kterých začínáme dohánět výškové metry, kterých jsme do té doby moc nepřekonali.

Modrá stezka na Velký Javorník
Serpentiny na modré značce

Za serpentinami se stezka stáčí přímo proti vrstevnici, takže až do konce jdeme jenom do kopce. Nejedná se však o nic hrozného a stoupání je v pohodě zvládnutelné. Výhledů moc není a proto o to víc oceňujeme pohled na špičku rozhledny, která se před námi po krátké chvíli ukazuje. Posledních pár výškových metrů a docházíme do cíle.

Pohled na rozhlednu na Velkém Javorníku z modré značky
Vrchol s rozhlednou na dohled

Kudy na Velký Javorník s kočárkem?

Na Velký Javorník se lze dostat také s kočárkem. Trasa začíná ve Veřovicích odkud pokračujeme po žluté značce směr rozcestník Veřovice (Hájenka). Za ním se napojujeme na cyklistickou trasu s názvem Radegastův okruh 6 (viz. mapa). Po ní docházíme až k chatě na Velkém Javorníku. Délka celé trasy od nádraží ve Veřovicích je 6,3 kilometrů.

Občerstvení na Velkém Javorníku

Na Velkém Javorníku se nachází stejnojmenná chata, která poskytuje turistům přístřeší a možnost občerstvení. Je otevřená každý den kromě pondělí v čase 9 – 17 hodin.

Pokud však na horách dáváte přednost vlastní stravě, tak vám můžeme doporučit sterilovaná hotová jídla, které si můžete připravit kdekoliv. Jsou skvělá jak na hory, tak dovolenou nebo dlouhé cesty. Velké srovnání nejlepších 3 českých výrobců naleznete v článku pod tlačítkem níže.

Další tipy na místa, které stojí v Beskydech za návštěvu najdete v článku: Co vidět v Beskydech.