Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTipy a recenze

Kávovary na cesty 1. díl: Recenze moka konviček

Kávovary na cesty 1. díl: Recenze moka konviček

V 1. díle naší minisérie s názvem Kávovary na cesty se podíváme na první příslušenství k alternativní přípravě kávy na cestách. Tím příslušenstvím je moka konvička. Popíšeme si z čeho se konvička skládá, jak se používá, koukneme na nejprodávanější konvičky na trhu a jejich recenze.

Moka konvička je skladná, takže je vhodná pro přípravu kávy na treku, čundru, v kempu a nebo i doma v kuchyni. Sám jednu mám a na horách ji často využívám.

Co je to moka konvička

Jedná se o konvičku, která slouží k přípravě tzv. moka kávy, která je chutí podobná espressu. Tím, že jsou moka konvičky relativně levné, tak si může kvalitní kávu dopřát opravdu každý.

Moka konvičky se vyrábějí v různých objemech a z vícero materiálů. Pro outdoor a cestovní využití jsou nejlepší moka konvičky z hliníku nebo nerezové oceli, jenž můžeme použít na plynovém vařiči.

TOP 3 moka konvičky na trhu

 • Objem: 130 ml
 • Počet šálků: 3
 • Materiál: hliník
 • Objem: 235 ml
 • Počet šálků: 6
 • Materiál: nerez
 • Objem: 170 ml
 • Počet šálků: 4
 • Materiál: nerez

Z čeho se moka konvička skládá

Moka konvička má 3 hlavní části. Těmi jsou:

 1. spodní nádoba na vodu
 2. zásobník na kávu
 3. vrchní nádoba na hotovou kávu

Jak vybrat moka konvičku

Abychom našli odpověď na otázku: Jak vybrat moka konvičku? je potřeba si ujasnit pár bodů, podle kterých budeme vybírat:

1. Objem konvičky

Jako první parametr by nás měla zajímat velikost (objem) konvičky. Moka konvičky se vyrábějí ve velikostech pro 2 až 12 šálků kávy, kdy jeden šálek odpovídá přibližně 30 – 50 ml kávy. Pokud pijete kávu ve větším množství najednou, tak je lepší koupit větší konvičku.

2. Typ konvičky – materiál, typ ohřevu

Typ konvičky vybíráme podle toho, kde ji budeme používat. Pro náš účel, kterým je outdoor využití, při kterém budeme kávu připravovat převážně na plynovém vařiči, si můžeme vybrat konvičku jak z hliníku, tak z nerezové oceli.

Pokud chceme konvičku jen do domácího prostředí nebo místa, kde máme přístup k elektřině, lze si koupit i konvičku na elektřinu.

3. Cena

Cena je bezesporu dalším parametrem, podle kterého budeme konvičku vybírat. Nejlevnější moka konvičky startují na částce kolem 200,-. Ty dražší se pak mohou vyšplhat až na hranici 1000,-.

Cenu ovlivňuje velikost konvice, materiál, kvalita zpracování a v neposlední řadě značka. Nejznámější a zároveň tou nejkvalitnější značkou je značka Bialetti.

Firma Bialetti byla založena Italem Alfonsem Bialetti, který v roce 1933 vynalez moka konvici. Právě konvice této značky patří k tomu nejlepšímu, co můžete na dnešním trhu koupit.

Jak funguje moka konvička

Princip moka konvičky je jednoduchý. Ve spodní nádobě se zahřívá voda, která jakmile začne vřít, tak se tlakem protlačí vzhůru skrz mletou kávu v zásobníku a vyteče v horní nádobě již jako hotová káva smile Tím, že kávě stojí v cestě sítko umístěné ve spodní části horní nádoby, tak je káva čistá a bez lógru.

Návod k přípravě kávy v moka konvičce

 1. Do spodní nádoby nalijeme vodu tak, aby byla hladina pod pístem ve stěně nádoby.
 2. Do zásobníku na kávu nasypeme mletou kávu a zarovnáme ji s horním okrajem. Kávu neutlačujeme!
 3. Zásobník na kávu vložíme do spodní nádoby trubičkou dolů a našroubujeme vrchní nádobu.
 4. Zkompletovanou moka konvičku umístíme na vařič a čekáme až se voda začne vařit a protlačí se tlakem do horní nádoby. Poté konvičku sundáme z vařiče a hotovou kávu můžeme servírovat.

Jak umlít kávu do moka konvičky

Kávu pro přípravu v moka konvičce meleme na středně hrubou strukturu. Konzistenci potom připomíná hrubou mouku.

Pokud máte mlýnek, tak je nejlepší mlít kávu těsně před přípravou. Další možností je si kávu nechat namlít přímo v prodejně, kde kávu kupujete.

Top 7 moka konviček na trhu a jejich recenze

1. Bialetti Moka Express 3

Konvička vyrobena z hliníku, jenž připraví 3 šálky (130 ml) chutné kávy. Díky své velikosti je skladná a tudíž vhodná pro cestovní použití.

+ chuť připravené kávy

+ krásný design

+ snadná údržba

– nelze mýt v myčce

2. Bialetti Venus 6

Moderní nerezová konvička, s kterou připravíme 6 šálků (235 ml) silné kávy. Díky materiálu, ze kterého je vyrobena, ji lze použít na indukční desce.

+ chuť připravené kávy

+ lze použít na indukční plotně

+ kvalitní materiál

3. Bialetti Venus 4

Moderní nerezová konvička, s kterou připravíme 4 šálky (170 ml) silné kávy. Díky materiálu, ze kterého je vyrobena, ji lze použít na indukční desce.

+ chuť připravené kávy

+ lze použít na indukční plotně

+ snadné čištění

4. Bialetti Moka Express 6

Stejná konvička jako Bialetti Moka Express 3 na prvním místě, akorát s tím rozdílem, že místo 3 šálků připravíte 6 šálků (270 ml) skvělé kávy.

+ chuť připravené kávy

+ kvalitní zpracování

+ dostupnost náhradních dílů

– nelze mýt v myčce

5. Bialetti Moka Induction 6

Moka konvička, která je napůl z nerezi a napůl z hliníku. Díky nerezové spodní části ji lze používat na induční plotně. Připravíte s ní 6 šálků (280 ml) kávy.

+ chuť připravené kávy

+ lze použít na indukční plotně

+ krásný design

– kape voda okolo držadla

– nelze mýt v myčce

6. Bialetti Moka Induction 4

Opět konvička napůl z nerezi a napůl z hliníku. Díky své velikosti je skladná a připravíte s ní celkem 4 šálky (150 ml) kávy.

+ chuť připravené kávy

+ lze použít na indukční plotně

+ krásný design

– nelze mýt v myčce

7. Bialetti Venus 2

Stejný typ nerezové konvice jako Venus 4 a Venus 6. Oproti nim jí však nelze díky svým malým rozměrům použít na indukční plotně. S touto konvičkou připravíme 2 šálky (85 ml) kávy.

+ chuť připravené kávy

+ malé rozměry

+ snadná údržba