Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndraTuristika Jeseníky

Jak se dostat k rozhledně Cvilín?

Jak se dostat k rozhledně Cvilín?

Jakmile přijíždíte ke Krnovu, tak už z dálky vás upoutá 29 metrová kamenná rozhledna, která se tyčí nad městem. Pokud uvažujete, jak se nejlépe dostat k cvilínské rozhledně, tak jste správně. Níže najdete několik tipů.

Základní informace o rozhledně na Cvilíně

Ještě než napíšeme tipy, jak se dostat k samotné rozhledně, tak bychom Vás rádi nalákali a zmínili důležité informace, které je potřeba vědět.

Rozhledna Cvilín je také známá jako Lichtenštejnova rozhledna. Své jméno dostala díky významné finanční podpoře, od knížete Lichtenštejna, pro stavu rozhledny. Původní stavba měřila 35 metrů, protože měla na vrchu ještě věžičku.

V letech 2019 – 2020 prošla rozhledna rozsáhlou rekonstrukcí, více informací o tom najdete zde.

Od otevření rozhledny po rekonstrukci, k čemuž došlo 20. srpna, do 31. října se z vyhlídkové terasy podívalo na Krnov a jeho okolí celkem 12 105 osob.

Při dobré viditelnosti můžete na východě vidět beskydské hory: Lysou horu, Smrk nebo Radhošť, západním směrem zase: Praděd, Vysokou Holi, Petrovy kameny nebo Biskupskou kupu.

Rozhledna Cvilín
Rozhledna Cvilín

Nejběžnější trasy, které vedou na Cvilín

Cest, kterými se dostanete k rozhledně Cvilín je hned několik a samozřejmě vždy záleží, kolik máte času a jak se k rozhledně dostanete.

Vlakem na Krnov-Cvilín

Pokud jste někde poblíž, tak nejsnazší cesta vede z vlakové stanice Krnov Cvilín, kudy půjdete podél vody a dále přes cvilínské schody. Cesta podle map trvá odhadem 50 minut, ale dá se to stihnout i dříve. Pokud se na výlet vydáte v září, tak je možné, že narazíte na závod, který se tady koná.

Cvilínské schody ke kostelu
Čeká vás 222 schodů ke kostelu

Autem do Krnova nebo poblíž k rozhledně

Jestli máte dostatek času, tak zaparkujte přímo v Krnově a projděte si toto krásné město s řadou kaváren a památek. Jestli nevíte, kde přesně parkovat a jaká je cena, tak se podívejte na tento odkaz a tam najdete více informací.

Pokud se vydáte z centra, tak vám poslouží mapka, která je výše.

Jestliže máte málo času a jenom byste se chtěli podívat na Cvilínskou rozhlednu, tak můžete zaparkovat nahoře poblíž poutního kostela Panny Marie Sedmibolestné. Je to hned naproti hotelu Cvilín.

Případně je ještě možnost zaparkovat na parkovišti Koliba a poté jít přes cvilínské schody nahoru k poutnímu kostelu a dále k rozhledně.

Pěšky z Úvalna

Jedná se o pěknou trasu, kdy za jeden stihnete 2 rozhledny najednou. Doporučujeme zaparkovat u koupaliště v Úvalně (Plovárna Na výsluní). Toto koupaliště bylo vybudováno v roce 2017 a jedná se o přírodní biotip. Tím pádem, kdybyste jej chtěli navštívit, tak nepočítejte s klasickým koupalištěm. Hned vedle je rozhledna Hanse Kudlicha, která je vysoká 22 metrů. Otevírací dobu a další informace k rozhledně najdete zde.

Cesta od koupaliště trvá cca 2 hodiny a má 6 km. V polovině cesty budete míjet Šelenburk zříceninu hradu Cvilín. Odtud je to už opravdu kousek k samotné rozhledně.

Kam na další výlet v okolí Cvilína

Většinu věcí jsme už zmínili, ale těch míst, která můžete navštívit je opravdu hodně.

Petrův rybník

Petrův rybník je opravdu krásné místo, které slouží k relaxaci a trávení volného času. Je zde možnost rybaření. Nachází se zde občerstvení s příjemným posezením nebo prodej živých ryb. Od května se zde koná také každoroční rybolov, další informace najdete zde.

Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné

Poutní kostel je opředen pověstmi sahajícími až do doby vlády Přemysla Otakara II. V okolí kostela najdete křížovou cesta a také památnou lípu. Pro podrobnější informace se podívejte na oficiální stránky kostela.

Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné
Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné

Otevírací doba rozhledny Cvilín

Doporučujeme určitě se podívat a zjistit si provizní dobu. Zažil jsem párkrát, jak skupinka lidí dorazila k rozhledně a ta byla zavřená.

 • Duben, květen, říjen pouze víkendy a svátky 10:00 – 18:00
 • Červen, červenec, srpen, září – každý den 10:00 – 18:00

Rozhledna Cvilín vstupné

 • 30 Kč dospělí,
 • 15 Kč děti, studenti, senioři,

Co si můžete koupit v rozhledně?

 • turistické známky (rozhledny, poutní kostel, zřícenina hradu, město Krnov atd.),
 • turistické nálepky,
 • turistický deník Krnov-Cvilín,
 • pohledy,
 • magnetky,
 • dokonce i sádrový model rozhledny v malém a velkém provedení.
 • a další suvenýry a drobnosti.

Rozhledna Cvilín se stala, v roce 2011, 2. nejkrásnější rozhlednou v České republice podle hlasování na IDNES.cz.

Občerstvení

Pokud nebudete mít s sebou svačinu nebo něco k jídlu a dostanete hlad, tak zoufat nemusíte. Poblíž se nachází hospoda Cvilínka (budete ji míjet ještě před stoupáním do schodů k poutnímu kostelu). Na vrcholu je restaurace Cvilín (poblíž je dokonce i dobíjecí stanice pro elektrokola). Další možností je sejít dolů do města a zatím do nějaké z kaváren nebo restaurací.

Mohlo by vás dále zajímat: