Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Ostatní

Teplákovina: Jak vybrat ideální látku pro perfektní výsledek?

Teplákovina: Jak vybrat ideální látku pro perfektní výsledek?

Pokud rádi šijete, základem jsou kvalitní materiály. Teplákovina je jedním z velmi oblíbených, skvěle se hodí pro šití různého oblečení, přičemž je pohodlná a skvěle vypadá. Je ale důležité vědět, jak správně vybírat.

Gramáž

Jedním ze základních parametrů každé látky je gramáž. Ta udává váhu látky na jeden metr čtvereční. Díky tomuto číslu máte předem jasno, jak moc látka dokáže zahřát. Čím je totiž vyšší, tím teplejší a pevnější teplákovina je. Pokud si chcete ušít kousek na léto, pak stačí gramáž kolem 200-250 g/m2. U zimního oblečení volte vyšší, zhruba kolem 300-400 g/m2. A jestli je vám často zima a chcete si vyrobit komfortní kousek, který vás spolehlivě zahřeje, pak volte klidně i 450 g/m2 a více.

Počesaná vs. nepočesaná

Velmi důležité je také rozmyslet si, zda je pro váš projekt ideální počesaná, nebo nepočesaná poctivá teplákovina. Obě se skvěle hodí pro výrobu sportovního a volnočasového oblečení. Nicméně počesaná látka je o něco teplejší a huňatější – na rubové straně má jemné chloupky, které jsou příjemné na dotyk. Oproti tomu nepočesaná má na rubu jemné smyčky, ty jsou o něco hrubší, a hlavně tolik nezahřejí.

Složení a vzhled

Důležitou roli samozřejmě hraje i složení látky. Většinou je základem bavlna, která je doplněna jen pár procenty elastanu. Ten zajišťuje optimální pružnost, můžete si tak ušít pohodlné tepláky na sport, ale i komfortní mikinu na zahradu. Setkat se můžete i s kombinací bavlny a polyesteru, ten však pro sportovní oblečení není zrovna ideální. V neposlední řadě se samozřejmě zaměřte i na design – na výběr totiž máte z mnoha různých barev a motivů.

Díky pestré nabídce najdete to pravé pro šití obyčejných tepláků, volnočasových šatů, ale i veselých kousků pro děti. Tyto základní parametry vám pomohou správně vybrat, aby byl výsledek perfektní.