Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

TOP 5 ekologických pracích prostředků

TOP 5 ekologických pracích prostředků

Vyplatí se dát přednost ekologickému praní? Má to vůbec smysl, změníme tím něco? Možná i vy se při výběru pracích prostředků sami sebe ptáte, jestli máte vybírat mezi běžnými pracími prášky, či se raději už posunout k těm ekologickým. Dnes vám ukážeme, že ekologické praní pro vás má smysl vždycky. I přesto, že nepatříte k rodinám, které by se holedbaly svou ekologičností.

Proč je vždycky lepší prát v ekologickém přípravku?

Na ekologii kašlete zvysoka? Nebo jste naopak člověkem, který se snaží minimalizovat svou uhlíkovou stopu? Ať tak či tak, vždycky se k vám domů víc hodí ekologické praní než prostředky chemické. Už kvůli vám samotným a vaší rodině, zejména když máte děti.

Neoddiskutovatelnou výhodou ekologických pracích prostředků je totiž chemická neagresivnost, ale přitom dostatečná účinnost praní. Někdy vyperou lépe než běžná chemie, protože díky přírodnímu složení se v pračce rychleji rozpouštějí, a tak mohou začít dříve účinkovat.

I v situacích, kdy se prádlo nevymáchá úplně dokonale, vám zbytky ekologického prášku nevyvolají na kůži žádný problém, ani v intimních partiích. A dokonce ani v dýchacích cestách, které často trpí vdechováním rozprášených chemikálií právě z běžné domácí drogerie. Též vaše miminko je s ekologickým praním v bezpečí. Dokonce i tehdy, když náruživě ožužlává jakýkoliv kousek oblečení či látkové hračky, které jste vyprali v ekologickém pracím prostředku. Spokojeni budou i domácí mazlíčci.

Teď trochu na ekologickou notu…

Praní v ekologickém gelu nebo prášku má blahý vliv i na naše okolí, včetně přírodního prostředí. Snižuje míru znečištění – ekologické přípravky se totiž beze zbytku rozkládají. Pocházejí z přírodních surovin, a tak si je příroda umí i sama zpracovat na základní sloučeniny.

Používáním eko drogerie odlehčíme čističkám odpadních vod, usnadníme život prospěšným bakteriím, které máme v těle, na kůži, nebo které nám prokazují své služby v  domácích čističkách a septicích. V neposlední řadě snížíme zatížení peněženky i našeho okolí, protože se zcela obejdeme bez aviváže. Výrobci se navíc snaží o prodej takových přípravků v ekologicky přívětivějších obalech.

Se kterými eko přípravky začít? Tyhle vás rozhodně nezklamou!

Jste úplnými začátečníky, takže jste si žádný ekologický přípravek na praní ještě nevyzkoušeli? Díky chytrým radám z Econea vám ukážeme pět z nich, které se nám osvědčily nejvíce – a tak jsme si jistí, že vás rozhodně nezklamou:

Sonett

Sonett a jeho prací gel. Vhodný je na bílé i barevné prádlo, pro mnoho druhů textilií: z bavlny, lnu, konopí i textilních směsí. Pozor, není vhodný pro praní vlny, hedvábí a mikrovláken. Ale díky kombinaci citrátů a mýdla není třeba používat aviváž.

Značka Sonett je známá tím, že do důsledků řeší kvalitu surovin, výrobní postupy a dopad na naše zdraví i životní prostředí. Proto je odbouratelnost garantovaná na 100 %. Hlavními složkami jsou čisté rostlinné mýdlo ze slunečnicového či řepkového oleje v BIO kvalitě, cukrový tenzid a alkoholový sulfát kokosového oleje.

Sonett je vhodný na bílé i barevné prádlo

Tierra Verde

Tierra Verde a jejich prací prášek z mýdlových ořechů. Prášek je jemně mletý, v bio kvalitě. Díky vlastnostem mýdlových ořechů se z tohoto prášku stává přímo univerzální pomocník, kterého snadno využijete i při praní. Ale jen na pračku ho omezovat nemusíte. Pomůže vám s mytím nádobí a dokonce i s osobní hygienou, včetně mytí hlavy. Pokud jste venku, můžete v něm bezpečně omýt ovoce i zeleninu.

Hlavní složkou je tu mýdlový ořech, což je plod stromu Sapindus Mukorrosi, který roste v Nepálu a Indii. Má vysoký obsah saponinů. Tierra Verde je přírodní drogerie česko-slovenského původu. Stojí za značkami Yellow&Blue i Casa Organica a na trhu už si získala velmi dobrou pověst.

Prací prášek z mýdlových ořechů.

Bio-D

Bio-D a jejich prášek na praní bez vůně. Také bez dráždivých enzymů. Po vyprání ucítíte jemnou vůni odmašťovací složky, ale ta z prádla během sušení vyprchá. S tímto práškem můžete rozvinout svou hravost a vyzkoušet různé vonné oleje, které k máchání přidáte. Práček je určen spíše pro vyšší teploty (nad 40 stupňů), proto se dá doporučit zejména na bílé prádlo, kuchyňské utěrky, dámské spodní prádlo nebo dětské látkové pleny.

Bio-D je britská firma, která s produkcí ekologických prostředků začala už v roce 1988. Filozofie firmy spočívá v minimálním dopadu výrobků na životní prostředí nejen při výrobě, ale i při jejich užívání – a tak je nejčastěji potkáte v recyklovaných nebo alespoň recyklovatelných obalech.

Prací prášek bez vůně.

Mulieres

Mulieres a jejich Koncentrovaný prací gel. Je prodáván v upcyklovaných kartonových obalech. Po vyprání prádlo opravdu pěkně voní, což u přírodních pracích prostředků není zrovna pravidlem. Gel je vyroben převážně z olivového mýdla, vonných esenciálních olejů, octa a kyselin, které se běžně používají i v potravinářství.

Všechny produkty vyrábí Mulieres v Estonsku. Pocházejí z přírodních surovin, celá produkce probíhá s ohledem na životní prostředí. Produkty vznikají kombinací moderních metod i tradičních receptur a honosí se certifikacemi, které dokládají jejich bezpečnost i pro nejmenší děti, pro domácí mazlíčky a dokonce i pro vodní živočichy.

Provoňte své prádlo pomocí pracího gelu Mulieres.

Officina Naturae

Officina Naturae a jejich gel na praní v ruce i pračce má jemnou vůni po levandulovém esenciálním oleji. Hlavní mycí složkami jsou získávány z italského olivového a řepkového oleje. Typické jsou nejen svou účinností v praní, ale i tím, že zanechají prádlo krásně měkké. Obal je navíc z plně recyklovatelného bioplastu.

Officina Naturae je italskou značkou, která se vedle ekologického zaměření soustředí i na lokální dodavatele surovin. Své produkty balí do recyklovatelných bioplastů s certifikací Vinçotte tak, aby dostáli své vizi o biologické udržitelnosti. Používaný bioplast je téměř ze 100 % získáván z obnovitelných zdrojů.

Máte rádi vůni levandule? Tento prací gel si zamilujete.

Na co se zaměřit při přechodu na ekologické prací prostředky

Jestli vás výhody ekologického praní nalákaly, musíme vás napřed ještě trochu zdržet – a upozornit na specifika přechodu na přírodní prací prostředky. Ne, nebojte se, žádný problém se nekoná. Jen je nutné si na začátku uvědomit několik věcí a počítat s nimi:

  • zjistěte si tvrdost vody – přírodní prášky a gely perou nejlépe v měkké vodě. Pokud ta vaše je tvrdší, změkčujte ji při každém praní – samozřejmě přírodními prostředky.
  • zpočátku vám může chybět výrazná chemická vůně, na kterou jste byli doposud zvyklí. Ekologické přípravky taky voní, ale přírodněji, takže i méně výrazně. Navíc se vůně dříve vytrácí. To se dá změnit použitím vonných olejů, které přidáte místo aviváže do posledního máchání. Je vhodné je přidávat rozředěné s vodou. Ve skříni si rozmístěte tu stejnou vůni.
  • ekologický prášek chce jiné dávkování – a než to vychytáte podle tvrdosti vaší vody, může to chvilku trvat,
  • extra špinavé prádlo, třeba od jídla, od trávy, předem namočte. Tím poskytnete přírodním prostředkům lepší startovací pozici – využívají právě sílu získanou z reakce při rozpouštění se ve vodě. Skvrny se obecně vyplatí ihned odmočit a zaprat, protože s časem zrají a sílí,
  • prací prostředek dávkujte přímo do bubnu pračky,
  • jednou za čas pračku „vyvařte“,
  • perte při nižších teplotách (okolo 40 stupňů). Vyvařovat má smysl jen dětské pleny, kuchyňské utěrky nebo dámské hygienické pomůcky, jako jsou menstruační kalhotky.

Otevřete domácnost oblíbeným přírodním vůním

Pro někoho je slabší vůně ekologických přípravků problémem, jiný ji má za výhodu. Jakou? Prádlo i skříně si můžete provonět přesně tím, co sami máte nejraději. Je fuk, zda to bude levandule, citrusy, růže, mučenka, nebo spíš santalové dřevo. Stačí si pořídit esenciální olej z vámi oblíbené přírodniny, a můžete jej mít jak v místnosti, tak zejména v pračce, ve skříních a zprostředkovaně pak i na sobě. Časem v sobě rozvinete cit pro přírodní vůně – a čistotu svého prádla si budete užívat ještě víc.