Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Trasa kolem Kněhyně na Čertův mlýn z Čeladné

Trasa kolem Kněhyně na Čertův mlýn z Čeladné

V tomto článku si popíšeme jednu z možných tras na pátou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd – Čertův mlýn 1206 m.n.m. Hora dostala název podle legend a pověstí, které o tomto místě kolují. Každá vypráví něco jiného, ale hlavní postavou je v nich vždycky čert. Na mě naštěstí žádný čert nevyskočil, takže jsem si mohl výšlap a vrchol naplno užít.

Základní údaje o trase na Čertův mlýn

  • Délka trasy: 7 km
  • Převýšení: 690 metrů
  • Turistická značka: červená
  • Časová náročnost: cca 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: není
  • Dopravní dostupnost: auto, autobus

První úsek – Z Čeladné pod vrchol Malá Stolová

Trasa na Čertův mlýn začíná u kapličky sv. Cyrila a Metoděje v Čeladné. Dopravní dostupnost je pouze vlastním vozem, popřípadě lze využít autobusové dopravy. Pokud přijedete autem, je potřeba počítat s malým počtem parkovacích míst, protože na místě není žádné oficiální parkoviště.

Kaplička leží v údolí mezi vrcholem Smrk a Kněhyně. Vede odtud např. červená značka na zmiňovaný Smrk, kterou dnes budeme ignorovat a vydáváme se taktéž po červené, ale směrem rozcestí Kněhyně (sedlo).

Po krátkém úseku po hlavní cestě stezka odbočuje vpravo přes most a po asfaltové cestě pokračuje vzhůru. Nejsem příznivcem značek, které vedou po asfaltovém povrchu, zde jsou však odměnou krásné výhledy. Po cestě se můžeme kochat pohledy na ostatní vrcholy Beskyd, jako jsou Lysá hora a Smrk. Dále můžeme obdivovat masiv Ondřejník a obce v údolí.

Po zhruba 4 km docházíme k rozcestí Malá Stolová (rozc.), za kterým asfalt opouštíme a pokračujeme lesní pěšinou.

Výhled na Smrk a Lysou horu
Výhled na vrcholy Smrk (vpravo) a Lysou horu (vlevo)

Druhý úsek –  Traverzem do přírodní rezervace

Za rozcestím pod Malou Stolovou pokračujeme lesní pěšinou, která přechází do mírného traverzu po úbočí svahu. Na tomto úseku překračujeme hranici národní přírodní rezervace Kněhyně-Čertův mlýn, která je největší přírodní rezervací v Moravskoslezských Beskydech. Na území rezervace je povolený pohyb pouze po vyznačených stezkách, což je také důvod toho, že vrchol Kněhyně jen obcházíme a nemíříme na její vrchol. Značka, která v minulosti na Kněhyni vedla, byla zrušena v roce 2004.

Po cca 2 kilometrech od rozcestí pod Malou Stolovou docházíme k památníku partyzánské brigády Jana Žižky. Pomník se nachází na malém paloučku, který je v letním období skvělým místem k odpočinku.

Památník partyzánské brigády Jana Žižky
U památníku partyzánské brigády Jana Žižky

Třetí úsek – Kolem ruin až k vrcholu

Od pomníku nám do cíle zbývá poslední půl kilometr. Trasa pokračuje lesní cestou, po které míjíme rozvaliny stavby, která zde kdysi stávala. Těžko říct, co na tomto místě v minulosti stálo. Zdoláváme posledních 60 výškových metrů a docházíme do cíle 🙂

Trosky budovy pod vrcholem Čertův mlýn
Trosky neznámé budovy pod vrcholem

Doporučená výbava na výstup

V zimních měsících bych k výstupu doporučil nesmeky a kotníkovou nepromokavou obuv. Trasa na Čertův mlýn sice vede z velké části po asfaltové cestě, ta je však v zimě schovaná pod vrstvou sněhu a proto se pohybujeme většinou po vyšlapané pěšince. V horních pasážích se pak může stát, že se budeme brodit po kolena ve sněhu. Své místo pak najdou i trekové hole a popřípadě návleky proti sněhu.

Zajímavost Čertova mlýna – Čertův stůl

Vrchol Čertova mlýna je poset kamennými útvary jimž vévodí tzv. Čertův stůl. Jedná se o kamennou desku, která je položena na dvou svislých kamenech (nohy stolu). Existuje vícero verzí proč zde Čertův stůl stojí. Jedná z nich říká, že se jedná o místo odpočinku jednoho z keltských vojevůdců. Další verze popisuje, že Čertův stůl sloužil jako meteorologická pozorovatelna, z které lze při jarní a podzimní rovnodennosti sledovat západ slunce přesně nad vrcholem hory Radhošť. Jiní lidé se zas kloní k verzi, že je Čertův stůl jen náhodným dílem přírody.

Která z verzí je ta pravá nechám čistě na vaší úvaze a představivosti, ale ať už je pravda jakákoliv, tak je Čertův stůl určitě zajímavým útvarem.

Čertův stůl na vrcholu Čertova mlýna
Čertův stůl zasypaný sněhem